Müzik Aletlerinin Kısa Tarihleri

Müzik Aletleri

Müzik, bir sanat formu olmanın yanı sıra bir iletişim formudur da. Müziğin tarihini yazmak, insanlığın tarihini yazmak gibidir. Hatta sadece insanlığın tarihi mi? Müzik, dünyanın, doğanın, evrimin bir tarihi gibidir aynı zamanda. İzi sürüldüğünde en küçük kuştan en gelişmiş memeliye dek rastlanabilir. İnsan kültürüne bakıldığında, en eski toplumlarda da görülebilecek olan müzik, insanın ruhu ve varoluşu için asla vazgeçemeyeceği bir yaratımı temsil eder. Müziğin gelişimi, çeşitli toplumlarda icat edilip geliştirilen birtakım müzik aletleri ile paralel yürümüştür. İlk müzik aletinin ne zaman ve nasıl icat edildiği henüz kesin olarak bilinememekle birlikte, tarihçiler hayvan kemiklerinden yapılmış olan flütlerin ilk müzik aletleri olarak kullanıldığına işaret ediyor. Bu yazımızı, günümüzde popüler olan müzik aletleri ve tarihçelerine ayırmak istedik.

1. Gitar

Gitar

Gitar eski bir enstrümandır. Gitarın tarihi 4000 yıl öncesine kadar sürülebilir. Eski bir Grek çalgısından geliştirilmiş olduğu iddiaları da vardır; Mağribilerin İspanya’ya getirdikleri uddan köken aldığına dair iddialar da. İlk telli çalgıların en eskilerinden biri olan tanbur, gitarın atası olarak görülür. Önce dört ila beş teli olan gitar, modern klasik gitar olarak adlandırabileceğimiz altı telli haline on dokuzuncu yüzyılda Antonio Torrez tarafından geliştirilmiştir. Ardından çelik teller, ses delikleri, caz gitarlar derken amplifikasyonun ilerlemesiyle elektrikli gitarlar icat edilmiştir.

2. Keman

Keman

Kemanın en önemli dönüşümünü on altıncı yüzyıl İtalya’sında yaşadığı düşünülür. İtalya’da keman yapımında uzmanlaşmış olan Amati ailesinin keman, viyola ve çello gibi müzik aletlerinin temel ebatlarını belirlemede büyük rol oynadığı sıklıkla anılan bir gerçektir. Önce sadece bir solistin sesine yankı katmak için kullanılan keman, sonraları daha büyük konser alanlarının ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş, güncel müziğin taleplerini karşılayacak şekilde dönüşüm geçirmiştir.

3. Akordeon

Akordeon

Kökenini Afrika ve Asya toplumlarının müzik aletlerinden alan akordeon, modern haliyle ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda Avusturya’da tasarlandı. O haliyle sadece bir klavyesi ve körüğü vardı. Günümüzde birkaç türden akordeona rastlamak mümkün: Konsertina (klavyesi olmayan altıgen bir çalgı), düğmeli akordeon (adıyla müsemma) ve piyano-akordeon (piyano gibi bir klavyesi olan körüklü çalgı). Akordeonların hepsi, körüğü genişletip bastırma hareketleri ile çalınır, klavye ve düğmelerle de ses perdeleri belirlenir.

4. Saksafon

Saksafon

Saksafon, günümüzde pop müzikten rock müziğe her müzik türünde rastlayabileceğimiz bir üflemeli çalgıdır. 1840’lı yılların başında Belçikalı mucit Adolphe Sax tarafından icat edilen saksafon, eskiden klasik müzik ve ordu müziklerinde kullanılmaktaydı. Saksafonun yapı olarak klarnete benzediği konusunda haklısınız. Sax’ın, saksafonu tasarlarken ilham aldığı bir müzik aleti de klarnettir. Diğer müzik aleti ise ophicleide olarak bilinen bakır nefesli çalgıdır. Şimdi ise caz ve blues’un en vazgeçilmezleri arasındadır.

5. Bağlama

Bağlama

Türkiye toplumunun ürettiği müzikal eserlere damgasını vuran bağlamanın tarihi gelişimi kopuzun uzun bir dönüşüm geçirmesi sayesinde olmuştur. Bağlama adı altında gruplandırılmış olan yedi ayrı çalgıdan daha söz edebiliriz. Bunlar, divan sazı, bozuk, çöğür, kopuz, tambura, cura ve bağlamadır. 1400 yıllık bir tarihi olduğu düşünülen bağlama, Türkiye’de yaşamış ve yaşamakta olan halklar tarafından benimsenmiş ve geliştirilmiştir. Ozanlık kültüründe de önemli yeri olan bağlama, kültürümüzün önemli bir parçasıdır.

6. Piyano

Piyano

Piyanonun icat edilmesinin, 1700-1710 yılları arasına denk düştüğünü düşünülmektedir. İtalyan klavsen üreticisi Bartolomeo Cristofori tarafından tasarlanan ilk piyanolar, kuyruklu piyanolardı. 1821 yılında, pedallar piyano tasarımlarının bir parçası oldu. Çağdaş piyano tekniği böylelikle gelişmeye başladı; teknik geliştikçe piyano gelişti, piyano geliştikçe de teknik. Bu ortak ilişki, günümüz son teknoloji piyanolarına dek sürdü ve müzik var oldukça sürmeye de devam edecek.

Siz çaldığınız müzik aletinin tarihçesini biliyor musunuz? “Yorumlar” kısmından bizimle düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın! :)

 

En iyi caz sanatçılarını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı