Sonbaharda Gidilecek Yerler

Sonbahar Tatilinde Gidilecek Yerler

Sonbahar, doğanın dinlenmeye geçtiği ve havanın kendini kışa hazırladığı melankolik bir mevsim. Ama bu, bizim de evlerimize çekilmemiz gerektiği anlamına gelmiyor elbette. Hatta sonbaharın güzel manzaralarını görmeden bu ayları geçirmek kendimize haksızlık olur. Mevsimin hakkını vermeniz için sonbaharda gidilecek yerler listemize göz atmanızı öneririz.

1. Transilvanya, Romanya

Transilvanya

Sonbaharda gidilecek yerler denilince artık iyiden iyiye akla düşmeye başlayan Transilvanya bölgesi Romanya’da. Mevsimin etkileyici renklerini seyretmek için ideal. Türkiye’den otobüsle veya Cluj Havalimanı istikametinde uçakla ulaşabilirsiniz. Transilvanya, Kont Drakula olarak bilinen Kazıklı Voyvoda’nın bir zamanlar ikametgahı olan Bran Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

2. Bruges, Belçika

Belçika

Bruges, sonbaharda gittiğinizde Kuzey Denizi’nden gelen rüzgarlarıyla sizi biraz üşütebilir ama özellikle eski şehir merkezindeki manzaralar kaçırmaya gelmez. Sıkı sıkı giyinip buraya yarım günlük bir yürüyüş düzenleyebilirsiniz. İçinizi ısıtmak için Belçika çikolatasından yapılmış sıcak çikolatalardan içersiniz, ne olacak değil mi?

3. Kyoto, Japonya

Japonya

Sonbaharda gidilecek yerler arasında uzaklardan bir isim Kyoto. Bu şehir genelde ilkbaharda pembe pembe açan kiraz çiçekleriyle ünlüdür ama sonbaharda kızıla bürünen akçaağaçlarının da es geçilmemesi gerek. Uzak bir istikamete gidecek vaktiniz ve nakdiniz varsa kaçırmayın.

4. Bavyera, Almanya

Bavyera Almanya

Almanya’nın Karaorman yöresiyle birlikte en yeşil alanlarından biri Bavyera. O kadar çeşitli ağacın bir arada olup da sonbaharda etkileyici görünmemesine imkan yok. Üstelik dünyaca ünlü Neuschwanstein Şatosu’nu bir de bu manzara eşliğinde görmek var.

5. Piyemonte, İtalya

Piyemonte İtalya

Piyemonte, İtalya’nın 20 bölgesinden bir tanesi ve başkenti Torino. Sonbahar tatilinde gidilecek yerler arasında neden bulunduğuna gelirsek: Zirveleri hafiften kar tutmaya başlamış Alplerin arka fonda olduğunu, ağaçların yanı sıra makilerin, tarım arazilerinin ve asma bahçelerinin de sonbahara ayak uydurduğunu düşünün. İşte bu nedenle!

6. Patagonya, Şili/Arjantin

Şili Patagonya

Patagonya, Şili Patagonya’sı ve Arjantin Patagonya’sı diye ayrılsa da etkileyicilik açısından büyük farklar yok. Dağlar arasında buzullar, akarsular ve kahverenkli kırmızılı ağaçlar arasında rüya gibi anlar geçirebilirsiniz. Tabii, Kyoto gibi yine biraz uzak bir mesafede.

7. Bled, Slovenya

Bled Slovenya

Hem çok elverişli bir mesafede yer alan hem de bütçenizi aşırı yormayacak olan Bled, sonbaharda gidilecek yerler arasına girmeyi direkt hak ediyor. Bled’e direkt uçak yok ama Lubliyana’dan birkaç saatte kolayca ulaşabilirsiniz. Dağların arasındaki Bled Gölü her açıdan mükemmel görüntüler sunacak.

8. Oslo, Norveç

Oslo Norveç

Oslo, dünyanın en pahalı şehirlerinden biri ve yılın herhangi bir zamanında güzel havasına denk gelmeniz piyango işi. Peki, bu listede ne arıyor? Şehir merkezini, Bygdoy Yarımadası’nı ve Vigeland Parkı’nı gördükten sonra sonbaharın tadına varmamanız imkansız. Sonbahar da olsa gittiğinizde sıkı giyinseniz iyi olur.

9. Salzburg, Avusturya

Salzburg Avusturya

Salzburg, sonbahar tatilinde gidilecek yerler denilince hemen akla gelmeyen yerlerden biri. Genelde Hallstatt için geçiş noktası olarak kullanılıyor. Hallstatt sonbaharda tabii ki mükemmel ama Salzburg’un da hakkı yenmemeli. Şehir merkezinden Hellbrunn Sarayı’na kadar olan mesafede mutlaka yürüyüşe çıkın.

10. İstanbul, Türkiye

İstanbul

Peki, sonbaharda gidilecek yerler Türkiye’de yok mu? İstanbul, sonbaharıyla ünlü şairlere şiirler yazdırmış bir şehir. Rumelihisarı’na veya Anadoluhisarı’na kadar sahilden yürüyüş yaparsanız onların hissettiklerini anlayabilirsiniz. Topkapı Sarayı’ndan manzaralar da aynı şekilde vaatkâr.

11. Bolu, Türkiye

Bolu

Sonbaharda gezilecek yerler arasında Bolu ilini, özellikle de Abant Gölü ve Yedigöller Milli Parkı’nı saymamak olmaz. Gerçi buralar hangi mevsim giderseniz gidin güzel ama otobüsle veya otomobilinizle daha buraya giden yollara girdiğinizde sizi nasıl büyüleyici manzaralar beklediğini fark edebiliyorsunuz. Sonbaharın renklerini Türkiye’de görmek isteyenler kaçırmasın.

Önceki YazıSonraki Yazı