Cadılar Bayramı Nedir ve Nasıl Kutlanır?

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı her yıl 31 Ekim’de kutlanıyor. Oldukça keyifli bir bayram olduğu için dünyanın hemen her yerine yayılmış durumda. Kılık değiştirmeler (cosplay), şekilli kurabiyeler ve ilginç dekorasyonları akla getiren Cadılar Bayramı hakkında daha fazla bilgi edinmeye ne dersiniz?

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı denilince akla hemen cadılar, hayaletler ve benzerleri gelir ama bunlar nereden çıktı diye düşündünüz mü? Cadılar Bayramı’nın tarihçesine bakalım. Bu bayram, sanılanın aksine, Hıristiyanlıktan da önce ortaya çıktı. 2000 yıl önce Keltler, bugün İngiltere, İrlanda ve kuzey Fransa olan bölgede, 1 Kasım’da kışın başlangıcını Samhain Festivali ile kutlarlardı.

Kış onlar için yazın ve hasadın sonuydu; genelde ölümle özdeşleştirilen karanlık ve soğuk kış günlerinin başlangıcıydı. Cadılar Bayramı kutlamalarına 31 Ekim gecesi başlarlardı çünkü o gece yaşayanların dünyasıyla ölülerin dünyasının arasındaki sınırın bulanıklaştığına ve ölenlerin hayaletlerinin dünyaya geri döndüğüne inanırlardı. Onlara göre, bu hayaletler sadece geri dönmekle kalmaz, sorun çıkarır ve mahsullere zarar da verirdi.

Hayaletler herkes için olumsuz anlam taşımazdı tabii. Kelt rahipleri olan Druidler, öte dünyadan gelen hayaletlerin gelecek hakkında tahminlerde bulunmalarını kolaylaştırdığını iddia ederlerdi. Doğal dünyanın dengesizliklerine tamamen bağımlı insanlar için bu kehanetler büyük önem taşırdı. Bütün bu kutlamalar daha sonra göçlerle birlikte Amerika kıtasına da ulaştı.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır?

Cadılar Bayramı Kutlama

O zamanlarda, kutlama yapmak için Druidler büyük ve kutsal şenlik ateşleri yakarlardı ve insanlar, Kelt tanrılarına kurban vermek için bu ateşlerde mahsul ve hayvan yakarlardı. Keltler, Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında kostümler giyerlerdi. Bu kostümler genelde hayvan kafaları ve derilerinden oluşurdu.

Günümüzde kutlamalar yetişkinler için en yakın hafta sonunda kıyafet baloları düzenlemek şeklinde gerçekleşiyor. Bu balolar oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Eski yeni birçok karakterin kılığına girmiş insanları buralarda görebilirsiniz. (2016’da kadınlar için favori karakter Suicide Squad’daki Harley Quinn olacağa benziyor.)

Çocuklar için ise aileleriyle balkabağı oyma ve çeşitli süslemeler yapma, arkadaşlarıyla kılık değiştirip kapı kapı “Trick or Treat” (Şaka mı şeker mi?) diyerek dolaşma en yaygın kutlama şekillerinden.

ABD’de satılan toplam şekerlerin dörtte birinin Cadılar Bayramı’nda satıldığını da not düşmüş olalım.

Cadılar Bayramı Önerileri

1. Cadılar Bayramı Makyajı

Cadılar Bayramı Makyajı

Cadı, vampir, mumya, zombi ve kurukafa gibi birçok klasik korku unsurunun makyajı her zaman denenebilir. Ama Cadılar Bayramı yetenekli makyaj sanatçılarına gün doğuyor elbette. Süper kahramanlar, parçalanmış suratlar ve daha nicelerini bu bayramda görebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kadınlar için Harley Quinn, erkekler için Joker bu yılın olası favorileri. Abartmak istemezseniz yüzünüzü beyaza boyamak veya göz çevrenize koyu renk makyaj yapmak gibi basit yöntemler deneyebilirsiniz.

2. Cadılar Bayramı Kostümleri

Cadılar Bayramı Kostümü

Yurt dışında makyaj kadar kostümlere de epey zaman harcanıyor, masraf yapılıyor. Ülkemizin klasik korkutma tekniklerinden biri olan beyaz çarşafa iki göz deliği açmanın ötesine geçmek isterseniz ama kendinizi yormak istemezseniz kostüm dükkanlarında da epey seçenek bulabilirsiniz. Elinizden dikiş geliyorsa o zaman hodri meydan!

3. Cadılar Bayramı Şarkısı

Cadılar Bayramı Şarkısı

Cadılar Bayramı’nın “trick or treat” diye tekerlemesi var ama belirli bir şarkısı yok. Noel zamanında olduğu gibi çeşitli sanatçılar yeni şarkılar yazıp söyleyebiliyor. Şarkılarda genel olarak çocukları aşırı korkutmayacak kadar ürkütücü olmak gözetiliyor. Şarkılarda bozuk yay sesi, hayalet veya kurt sesleri gibi tanıdık sesler efekt olarak kullanılabiliyor. Yani, kendi şarkınızı yaratmak için önünüzde bir engel yok.

4. Cadılar Bayramı Süslemeleri

Cadılar Bayramı Balkabağı

Yemeklerle birlikte Cadılar Bayramı’nın en eğlenceli kısmı muhtemelen süslemeler. Bu alanda resmen yetenekler çarpışıyor. “Kendin yap”çılar oyulmuş balkabağını çoktan geçtiler. Özellikle origami (kağıt katlama sanatı) ve kirigami (kağıt kesme sanatı) ile polimer kil ve hama boncukları evde kendi kendinize yapabileceğiniz birçok süsleme olanağı sunuyor.

5. Cadılar Bayramı Yemekleri /Bisküvileri

Cadılar Bayramı Bisküvi

Kutlamalarda ana yemeklerden çok abur cuburlar ön plana çıkıyor. Cadılar Bayramı bisküvilerinin görüntüsü nasıl olursa olsun en çok sevilen içerik zencefil. Zencefilli kurabiyeler kışla özdeşleştirilir ve tarçınlı kokuları sütle çok iyi gider. Bunun dışında şekerlemeler, özellikle de elma şekeri en çok tercih edilen bayram yiyeceklerinden.

Sizin de Cadılar Bayramı ile ilgili fikirleriniz varsa yorum bölümünde bizimle paylaşmayı untumayın! :)

Dünyanın en büyük 11 hayvanını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı