Kapadokya’da Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya

Pers dilinden gelen Kapadokya, Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor ve günümüzde bir yörenin adı. Ürgüp ve Göreme’nin de içinde olduğu bu yörede rüzgar ve yağışların milyonlarca yılda oluşturduğu büyüleyici peribacalarının yanı sıra insan eliyle yapılmış kaya evleri, yeraltı şehirleri ve kiliselerle birlikte unutulmaz bir deneyim yaşamadan dönmezsiniz. Sepya renkleriyle tam da sonbahara uygun olan Kapadokya’da görülmesi gereken yerler için yazımızı inceleyebilirsiniz.

1. Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Bazı yerler vardır, gördüğünüz anda nefesinizi keser. Ihlara Vadisi tam da öyle bir yer. Doğanın incelikle işlediği bu vadide yürümek ve havasını solumak bile insanı başka bir boyuta taşıyor. Sönmüş bir volkan olan Hasandağı’nın bir zamanlar püskürttüğü lavların akarsu tarafından aşındırılması sonucunda oluşmuştur. Vadide çok sayıda kaya evi, mezar ve kilise vardır.

2. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da görülmesi gereken yerler denilince Ihlara Vadisi’yle birlikte ilk akla gelen Derinkuyu, yöredeki otuz altı yer altı şehrinin en büyüğüdür. 1967 yılında turizme açılan bu yer tam sekiz katlıdır ve kendi havalandırma sistemine sahiptir. Adı, burada yaşayan insanların 60-70 metre derinlikteki kuyulardan su çıkarmasından gelir.

3. Mustafapaşa (Sinasos) Eski Rum Evleri

Sinasos Rum Evleri

Ürgüp’e bağlı bir kasaba olan Mustafapaşa’nın eski adı Sinasos. Ürgüp merkezinden 5 km kadar mesafede olan bu kasabada zamanında Rumlar yaşardı ama mübadeleyle birlikte nüfus değişti. Geriye birbirinden güzel eski Rum evleri, kiliseler, freskolar ve taş işçiliği kaldı. Bölgede Osmanlı döneminde inşa edilmiş bir kervansaray da var.

4. Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi sadece Kapadokya’da görülmesi gereken yerler değil dünyada görülmesi gereken yerler arasında. 2016 itibarıyla giriş ücreti 30 TL ve belli açılış kapanış saatlerine tabi. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde kullanılan bölgede çok sayıda kilise, şapel, yemekhane ve ev bulunuyor. Dilerseniz sıcak hava balonlarıyla burayı kuşbakışı olarak da görebilirsiniz.

5. Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve

Zelve Açık Hava Müzesi veya Zelve Vadisi, Kapadokya’daki en eski yerleşim yeri olmasının yanı sıra en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri aynı zamanda. Burada da iç içe geçmiş kiliseler, manastırlar ve yerleşim yerleri bulunuyor. Mübadeleden sonra yerleşen halk da bir süre bu taş evleri kullanmış ama 1950’den sonra Zelve Köyü’ne yerleşmişler.

6. Selime Katedrali

Selime Katedrali

Ihlara gibi Güzelyurt’a bağlı olan Selime, Kapadokya’nın başlama noktası sayılır. Burada da peri bacalarının güzel örneklerini görebilirsiniz. Buradaki Selime Katedrali, Kapadokya’daki görülmesi gereken yerler denilince tüm dünyanın aklına gelen görkemli bir yapıdır.

7. Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Aslında Göreme Açık Hava Müzesi’nde yer alan bu kiliseye ayrıca yer vermesek olmazdı. 11. yüzyılda inşa edilen bu manastır, Türklere geçtikten sonra 1950’lere kadar güvercinlik olarak kullanıldı. Daha sonra 14 yıl boyunca temizlendi. Günümüzde Kapadokya’nın en iyi saklanan fresklerini burada görebilirsiniz.

8. Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi’ni sadece görmekle kalmayıp orada yürüyüşe de çıkabilirsiniz. İnişli çıkışlı bir rota sizi bekliyor ama doğanın muazzamlığını birebir deneyimlemek ve insan eliyle yontulmuş tünelleri görmek için birebir.

9. Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksek noktası. Uçhisar Kalesi tam bu noktanın üzerine inşa edilmiş. Kapadokya’da görülmesi gereken yerler arasında yer alması şaşırtıcı değil çünkü buradan alanı kuşbakışı olarak görebilirsiniz. Hıristiyanların yaşadığı zamanda inşa edilen kalede saklanma amaçlı inşa edilmiş gizli geçitler de bulunuyor.

10. Çavuşin Ören Yeri

Çavuşin Ören Yeri

Çavuşin de Kapadokya’nın en eski ören yerlerinden bir tanesi. Vaftizci Yahya için yapılan Çavuşin Kilisesi buradaki en ünlü eserdir. Milyonlarca yıl önceki volkanların şekillenmesi sonucu meydana gelen Kızıkçukur ve Güllüdere vadileri de Çavuşin’de bulunuyor.

11. Avanos

Avanos

Avanos, Kapadokya’da görülmesi gereken yerler listesinde sona kalmış olabilir ama bu onun yörenin en keyifli yerlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Üç Güzeller adı verilen peribacalarının yanı sıra Avanos seramikleri ve şaraplarının ünü çoktan sınırları aşmış durumda. Kapadokya’ya geldiğinizde buraya mutlaka bol bol zaman ayırın. Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler için biletinizi n11.com‘dan kolayca temin edebilirsiniz.

Sonbaharda tatile nereye gideceğine bir türlü karar veremeyenler, önerilerimiz için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı