Perde Seçimi Nasıl Yapılır?

perde seçimi

Ev dekorunun en önemli ögelerinden olan perdeler aynı zamanda işlevsel bir rol üstleniyor. Bu ev tekstili ürünleri iç mekana güçlü bir ifade kazandırırken, güneş ışığını filtrelemeye ve dışarıdan görünümü sınırlandırmaya yardımcı oluyor. Hal böyle olunca evine yeni perde almak isteyenler tüm beklentilere yanıt veren şık ve fonksiyonel tasarımlar arıyor. Siz de evinize zarif dokunuşlar yapmayı düşünüyorsanız, perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki tüm ipuçlarını bu rehberde okuyabilirsiniz.

Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Evlerin her odası kendine özgü bir ruh ve amaç taşıyor. Bu nedenle perde ve aksesuarları seçerken salon, mutfak ve yatak odası gibi evin farklı bölümlerinde farklı tasarımlara yönelmek gerekiyor.

salon perdesi

Salon perde seçimi nasıl olmalı?

Bir evi davetkar ve rahat bir atmosfere dönüştürmenin yolu iyi düşünülmüş bir salon dekorasyonundan geçiyor. Özellikle küçük salon dekorasyonu için perdelerin ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Salona perde seçerken sıcaklık ve neşe katan tasarımlara yönelmeli ve güneş ışığını kesmediğinden emin olmalısınız. Eğer salonunuzda büyük Fransız stili pencereler varsa, katmanlı perde çeşitleri iyi bir seçim olabilir. 

yatak odası perdesi

Yatak odası perde seçimi nasıl olmalı?

Yatak odası için perde seçimi hem rahat uyku deneyimi hem de mahremiyet için epey önem taşıyor. Farklı modeller arasından seçim yaparken kumaş, renk ve desen özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. İnce kumaştan yapılmış nötr renkli perdeler ışığı yeterince kesmediği için istediğinizden erken uyanmanıza neden olabilir. Öte yandan kadife gibi kalın kumaşlar da ışığı ciddi anlamda engelleyerek odayı karanlık gösterebilir. Yatak odası dekorasyonu ile uyumlu renk ve desenlere sahip pamuk kumaşlı perdeleri düşünebilirsiniz.

mutfak perdesi

Mutfak perde seçimi nasıl olmalı?

Kumaş perdeler mutfakta ev sıcaklığında bir atmosfer yaratırken, daha fonksiyonel bir seçim yapmak istiyorsanız zebra perde modellerine göz atabilirsiniz. Özellikle küçük pencereli mutfaklara çok yakışan zebra perdelerin temizliği de kolay oluyor. Leke tutmayan başka bir seçenek arıyorsanız, mutfakta stor perde kullanmayı düşünebilirsiniz.

perde desenleri

Rengine ve Desenine Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Odanın büyüklüğü, ışık seviyesi ve zemini derken perde seçiminde dikkat edilmesi gereken başka faktörler de var. Bu noktada, bir odada göze çarpan ilk detay renkler olduğu için perde rengi nasıl seçilir sorusu epey önem taşıyor. 

 • Monokrom Renkler: Perde rengine karar verirken tek bir renk tonuna dayalı monokrom şemaları tercih edebilirsiniz. Duvarlardan bir ton daha açık veya daha koyu olan tek renkli tasarımlara yönelmek aynı zamanda bütünsel bir estetik yaratıyor. Bu aşamada renklerin psikolojik etkileri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Örneğin; mutfak, yemek odası ve yatak odası gibi yerler için fon perde seçimi yaparken iştahı, enerjiyi ve cinsel dürtüleri harekete geçiren kırmızı renkli tasarımları tercih etmek iyi bir fikir olabilir.
 • Nötr Renkler: Nötr şemalar bej, krem, fildişi, beyaz, gri, kahverengi ve doğal ahşap renklerinden oluşuyor. Bu renkler yeşil, sarı ve mavi gibi parlak tonlar kadar güçlü olmadıklarından herhangi bir odanın dekoruna daha kolay uyum sağlıyor. Üstelik nötr tonlar güneş ışığının azaldığı durumlarda da canlılığını hemen yitirmiyor. Dolayısıyla sıcak renkli duvarları dengelemek için fildişi, krem ve bej tonlarını; soğuk renkli duvarları dengelemek için de kum, istiridye ve açık gri gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Psikolojik etkileri bakımında değerlendirilirse, sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratan nötr renkli perdeleri çalışma odası, oturma odası ve yatak odalarında kullanabilirsiniz.
 • Desenler: Görsel detaylar söz konusu olduğunda desenler de en az renkler kadar önem taşıyor. Özellikle duvarları beyaz olan odalarda desenli perde çeşitlerini kullanarak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Diğer taraftan renk uyumu elde etmek için perde desenlerinde duvar rengine yakın tonların bulunması gerekiyor. Alternatif olarak perde modellerini odanızdaki diğer desenlerle eşleştirebilirsiniz. Örneğin, odanızda şal deseni temaları yoğunsa buna uygun şal desenli perde çeşitleri iyi bir fikir olabilir. Son olarak, desenli perdelerin çok fazla eşya ve farklı renk tonları içeren odalar için riski bir seçim olacağını belirtmekte fayda var.
 • Tamamlayıcı Renkler: Renk çarkında birbirinin karşısında bulunan tonlara tamamlayıcı renkler deniyor. Örneğin renk çarkında kırmızı yeşilin, mavi de turuncunun karşısında yer alıyor. Perde rengi ile duvar rengi arasında kontrast oluşturabileceğinizi düşünüyorsanız, en iyi sonucu almak için desenli perdelerde bu taktiği uygulayabilirsiniz. 
kumaş türüne göre perde seçimi

Kumaş Türüne Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Perdeleri dokusuna, rengine veya desenine göre seçmek kolay ancak farklı kumaş türleri de kendine özgü avantajlar sunuyor. Nitekim seçeceğiniz kumaş türüne göre perdenin ağırlığı, dayanıklılığı, temizleme kolaylığı, güneşte solma direnci ve ışık filtreleme kabiliyeti değişebilir. 

 • Polyester Perde: Giysi ve aksesuarlarda yaygın olarak kullanılan polyester kumaşlar perdelere yumuşak, esnek ve suya karşı dayanıklı özellikler kazandırıyor. Genellikle tül ve fon perde çeşitlerinde kullanılan bu kumaş aynı zamanda en ekonomik seçeneklerin başında geliyor.
 • Keten Perde: Pürüzsüz görünümüyle odalara lüks bir hava katan keten perdeler, dokulu kumaşı sayesinde ışığın dengeli bir şekilde yayılmasını sağlıyor. Kimilerine göre davetkar bir ambiyans yaratan kırışık görünümü gidermek için de hafifçe nemlendirip düşük ayarda ütülemek gerekiyor.
 • Pamuk Perde: Kullanımı epey rahat olan pamuk perde tasarımları batikten fitilli kadifeye çok çeşitli biçimlerde geliyor. Pamuk kumaşın çok yönlü özelliği geniş bir stil yelpazesi sunarken, temizlenmesi de oldukça kolay. Ayrıca ışığın süzülmesine izin veren iplik yapısı ile kullanıldığı odada aydınlık bir atmosfer yaratıyor.
 • İpek Perde: Çoğu kişi ipek perdeyi işlevsellikten ziyade estetik çekiciliği ve lüks görünümü nedeniyle tercih ediyor. Bu sebeple ipek perdeler güneş ışığını engellemek için genellikle kalın astarlara ihtiyaç duyuyor. 
 • Kadife Perde: Işık filtreleme kabiliyeti yüksek olan kadife perdeler kalın kumaşından dolayı astar gerektirmiyor. Dokusuyla samimi bir atmosfer yaratsa da kadife perdelerin çok kolay toz topladığını unutmamalısınız.
perde nasıl ölçülür

Perde Nasıl Ölçülür?

İster tül ister fon perde seçimi yapıyor olun, satın almadan önce ihtiyacınız olan ölçüleri bilmeniz gerekiyor.

Türüne göre perde ölçüleri şu şekilde alınıyor:

 • Tül Perde: Tül perde genişliği için iki duvar arasındaki mesafeyi, uzunluğu için de tavan ve zemin pervazı arasındaki mesafeyi referans almalısınız. Eğer kısa perde satın almak istiyorsanız, perdenin pencere mermeri altında kaldığından emin olmalısınız.
 • Stor ve Zebra Perde: Stor ve zebra perde ölçümü yaparken pencere enini hesaplayın ve her iki tarafa 10’ar santimetre pay ekleyin. Bununla birlikte, bu tip perdelerin boyları kısa (2 metre) ve uzun (2,5 metre) olmak üzere standart ölçülerden oluşuyor.
 • Fon Perde: Fon perdeyi dekoratif kanatlar şeklinde kullanacaksanız; uzunluğu için tavan ve pervaz arasındaki mesafeyi, genişliği için de pencere kenarlarında kalan mesafeyi hesaplamalısınız. Taşımalı fon perde ölçüsü alırken pencerenin genişliğini ölçün ve her iki tarafa 20’şer santimetre pay ekleyin.

Ek olarak, perde seçerken 100×200, 140×200 veya 70×260 gibi birbirinden farklı ölçüler kafanızı karıştırabilir. Bu ölçülerdeki ilk sayı perdenin enini, ikinci sayı ise boyunu temsil ediyor. 

Perdelerde hangi kumaşın, rengin veya desenin en iyisi olduğuna dair net bir değerlendirme yapmak zor. Bu nedenle perde seçiminde kişisel zevklerinizden evinizin durumuna kadar tüm detayları etraflıca düşünmeli ve buna yönelik seçimler yapmalısınız.

Sıradaki yazımıza da göz atın: Salon Avizesi Nasıl Seçilir?

Önceki YazıSonraki Yazı