Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

küçük salon dekorasyon fikirleri

Eski manzaralar sıkıcı gelmeye başladığında evde değişim hareketinin başladığı ilk yer genellikle salon bölümü oluyor. Bununla birlikte yaşam alanlarındaki tek sosyalleşme alanı olan salonlar boyutuna göre farklı dokunuşlara gereksinim duyuyor. Bu noktada özellikle küçük salon dekorasyonu yapmayı düşünenleri zorlayıcı görevler bekliyor. E tabii, ev dekorasyonu evreninde yaratıcı fikirlerin sonu yok. Küçük salon ve yemek odası dekorasyonu için iki arada bir derede kalmak istemiyorsanız, ihtiyacınız olan tüm püf noktalar bu kapsamlı rehberde sizi bekliyor.

sade küçük salon

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük bir salonu fiziksel olarak büyütmek belki mümkün değil; ancak aşağıdaki dekorasyon fikirleriyle eskisinden daha geniş ve ferah bir alan yaratabilirsiniz.

 1. Mobilya seçiminde önceliği fonksiyonel ve küçük tasarımlara verin. 

Küçük salon dizaynı için sıfırdan başlıyorsanız, şanslısınız. Mevcut eşyalarla oynamak zahmetli olduğundan yeni mobilyalar alarak ilerlemek tüm süreci daha kolay hale getiriyor. 

 • Küçük salon dekorasyonu için mobilya seçerken sahip olduğunuz alanla orantılı minimal tasarımlara yönelmelisiniz. 
 • Daha fazla oturma alanı elde etmek için puf, tabure ve minder gibi taşınabilir seçenekleri değerlendirmekte fayda var.
 • Mobilya seçiminde fonksiyonel unsurları da göz önünde bulundurarak taburelerde sandıklı, kanepelerde ise ek saklama alanı sunan seçenekleri tercih etmelisiniz. 
 • Geniş orta sehpalar estetik bir görünüm yaratsa da küçük salonlar için ideal bir kullanım sunmuyor. Bu nedenle yan sehpa veya iç içe geçen zigon sehpa tasarımlarını değerlendirebilirsiniz.
 • Orta sehpa stilinden vazgeçemiyorsanız, altına taburelerin girebileceği yükseklikteki ürünleri satın almalısınız.
 1. Duvarlarda açık tonlu renkler kullanmaya özen gösterin.

Duvarlarda koyu renk kullanımının gösterişli ve sofistike bir görünüm yarattığı aşikar, fakat küçük salon dekorasyonunda yasaklı uygulamaların başında geliyor.

 • Küçük salonunuzu ferah, havadar ve geniş bir ambiyansa dönüştürmek için beyaz, krem ve açık gri gibi soluk tonlara sadık kalmalısınız. 
 • Açık renk tonları özellikle az ışık alan salonlarda etkili bir rol üstleniyor. 
 • İç cephe boyası seçerken parlak beyazdan kaçınarak hafif yeşil ve turkuaz gibi daha karakteristik tonları yönelebilirsiniz.
 • Işığı sönümleyen mat boyalar yerine, yansıma yapan saten boyaları kullanabilirsiniz. 
 • Açık renkli duvarların ilerleyen zamanlarda sıkıcı bir görünüm oluşturacağını düşünüyorsanız, ışık alan ve mümkünse kanepenin arkasında duran duvarı sıcak bir renge boyayabilirsiniz.  
ışık alan salon
 1. Doğal ışık kaynağını en verimli şekilde kullanın.

Küçük bir salonu dekore ederken kolaya kaçarak önce pencerelere yoğunlaşmayı düşünebilirsiniz; fakat bu kısmı olabildiğince basit tutmalısınız. Küçük bir alana sahip olduğunuz için güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmanız gerekiyor. Bu nedenle perde ve aksesuarları seçerken salondaki diğer parçalardan rol çalmayan sade seçenekleri değerlendirmelisiniz. Örneğin, renkli fon perdeler yerine zebra stor perde kullanmak iyi bir fikir olabilir.

 1. Süpürgelik ve pervazları renklendirin.

Alışılmışın dışında küçük salon dekorasyon fikirleri arıyorsanız, zemin ve duvar arasındaki geçiş noktalarını boyayarak daha geniş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Süpürgelik olarak adlandırılan bu bölgeler genellikle parkelerle aynı renkte oluyor. Bu bölgeleri duvarla aynı renge boyayarak zeminle bağlantısını kesebilir ve duvarın bir parçasıymış gibi gösterebilirsiniz. Duvarın daha yüksek görünmesini sağlayan bu uygulama için süpürgeliğin tipine göre ahşap boyaları kullanmanız gerekebilir.

 1. Salonunuzu balkon gibi bitişik alanlarla bütünleştirin.

Salonunuz ne kadar küçük olursa olsun, ekstra alanları salonunuza dahil eden bir dizaynla geniş bir atmosfer yaratabilirsiniz. Özellikle salondan balkona açılan bir kapıya sahipseniz, iç mekanı dışarıya doğru uzatabileceğiniz birçok yaratıcı fikir var. İki alanı birleştirmek ve birinden diğerine geçişi sorunsuz hale getirmek için salondakilerle uyumlu bahçe mobilyaları seçerek balkonunuza yerleştirebilirsiniz. Tabii bu dekorasyon fikrinin soğuk kış ayları için pek de uygun olmadığını hatırlatmakta fayda var.

 1. Aynaları kullanarak geniş alan illüzyonu yaratın. 

Ayna kullanarak derinliği artırmak eski bir taktik olsa da özellikle küçük salonlarda mükemmel bir şekilde çalışıyor. Özellikle büyük boyutlu aynalar iç dekoru ve güneş ışığını yansıtarak alan görünümünü ikiye katlıyor. Bu yanılsamadan faydalanmak için salondaki en işlevsiz duvarı gözünüze kestirerek dikey veya yatay bir ayna ekleyebilirsiniz. Ayrıca dekoratif ayna seçiminde çerçeve rengi pastel tonlardan oluşan ürünlere yönelerek estetik bir dokunuş yapabilirsiniz.

 1. Aydınlatma ürünlerini işlevsel bir şekilde kullanın.

Küçük bir alanı büyük göstermek söz konusu olduğunda, aydınlatma ürünleri benzersiz fırsatlar sunuyor. Işık oyunlarıyla küçük salonunuzu daha geniş bir ambiyansa dönüştürmek için aşağıdaki püf noktaları değerlendirebilirsiniz.

 • Ortam ışığı, görev ışığı ve vurgu ışığı şeklinde kategorize edilen üç temel aydınlatma türünü de salon dekorasyonuna dahil etmelisiniz. 
 • Hava karardıktan sonra temel aydınlatma görevi üstlenen ortam ışıkları için çok büyük olmayan, ancak iki ya da üç kollu avize tasarımlarını düşünebilirsiniz. 
 • Masa lambası ve lambader gibi seçeneklerden oluşan görev ışığı için ise zeminde yer kaplamayan, mümkünse taşınabilir küçük seçenekleri tercih etmelisiniz.
 • Küçük salonların olmazsa olmazları arasında yer alan vurgu ışıkları, belirli bir alanı ön plana çıkarmak için kullanılıyor. Duvarda asılı bir sanat eserini ya da rengarenk çiçeklerle donattığınız bir salon bahçesini spot lamba veya aplik gibi vurgu ışıklarıyla aydınlatmayı deneyebilirsiniz.
küçük salon örneği
 1. Dikey depolama alanları oluşturun.

Küçük bir alanı dekore ederken her santimetreyi verimli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Özellikle depolama söz konusu olduğunda duvarlardaki boş dikey alanlar, kullanılmayan köşeler ve kör noktalar harika fırsatlar sunuyor. 

 • Salon zemininde sabit bir kitaplık kullanmak yerine duvar rafları kullanın.
 • Eşyaları kutuda depolamayı tercih ediyorsanız, bunları görünür yerlerde kullanmamaya dikkat edin. Yine aynı şekilde duvar raflarına yerleştirerek açık ve havadar bir ortam yaratabilirsiniz.
 • Duvarları ekstra saklama alanlarına dönüştürmek için sarkıt sepetleri kullanabilirsiniz. Böylece hem dekoratif bir görünüm oluşturabilir hem de oyuncak, kitap ve dergi gibi eşyaları düzenli bir şekilde depolayabilirsiniz.
 • Televizyon ünitesi seçerken yalnızca yatay parçalardan oluşan tasarımlar yerine, düşey alanı kullanan raflı modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Duvarlarda sarkıt, tablo ve aksesuar kullanmak dikkati yükseklere çekerek salonu olduğundan daha geniş gösterebilir.
 1. Kanepe seçerken yalnızca ihtiyaçlarınıza cevap veren tasarımlara yönelin.

Hacimli bir kanepe salonları boğucu ve daha da küçük bir alana dönüştürebilir. Misafirlerinizi düşünerek geniş bir köşe koltuk ya da oturma grubu kullanmak isteyebilirsiniz; ancak kalabalık ortamların nadiren oluştuğunu unutmamalısınız. Bu nedenle sadece kendi ihtiyaçlarınızı karşılayan ikili kanepe tasarımlarını tercih ederek, misafirleriniz için tabure, puf ve minder gibi jokerleri kullanmalısınız.

 1. Garip mimari detayları yaratıcı fikirlerle yeniden kazanın.

Yeni nesil apartman dairelerinde küçük bir alandan daha fazla yararlanmaya çalışılırken mimari hatalar kaçınılmaz hale geliyor. Salonun en büyük duvarını ikiye bölen koca bir kolon veya odanın köşesinde oluşan üçgen kör noktalar dekorasyon yaparken çeşitli lojistik problemler yaratıyor. Bu gibi işlevsiz alanları salonun dekoruna dahil etmenin farklı yolları var. Örneğin; kitaplık, büfe veya TV ünitesi gibi hantal eşyaları kör noktalara yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Salondaki garip mimari hataların görünürlüğünü azaltmak için de büyük salon bitkileri ya da dikkat çekici duvar süsleri kullanabilirsiniz.

açık mutfak dekorasyonu

Açık Mutfaklı Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Stüdyo dairelerde yaygın olan Amerikan mutfaklı salon konseptleri iç mekan dekorasyonu için bir miktar zorlayıcı görünebilir. Oturma alanı ve yemek odasının iç içe geçtiği bu tip salonlarda mobilya konumlandırmasından renk seçimlerine kadar birçok noktada daha farklı bir yaklaşım benimsemek gerekiyor. 

Küçük Amerikan mutfak salon dekorasyonu için ilham verici fikirler arıyorsanız, aşağıdaki ipuçları yol gösterici olabilir:

1. Mutfak ve oturma odası alanlarını ayırın.

Küçük salon ve yemek odası dekorasyonu için harekete geçmeden önce kullanılabilir alanları tanımlamanız gerekiyor. Yemek yapılan yerle salon bölümü farklı amaçlara hizmet ettiği için sınırsız bir geçişkenlik birçok açıdan problem yaratabilir. Bu nedenle mutfak ve oturma alanlarını ayıran çözümler üretmelisiniz.

 • Yeterince geniş bir alana sahipseniz, ayrım yaratmak için bağımsız bir mutfak adası kullanabilirsiniz. Hazırlık ve pişirme gereçleri için ekstra saklama alanı oluşturan mutfak adasını oturma alanına bakacak şekilde konumlandırın.
 • Mutfak adası için kısıtlı bir alanınız varsa, daha az yer kaplayan bar masası seçeneklerine yönelebilirsiniz. Bar masası tasarımları salonu ayırmanın yanı sıra yemek masası olarak da kullanılıyor.
 • Yer kaplamaları mutfak ve salon bölümlerini birbirinden ayırmak için harika fırsatlar sunuyor. Oturma alanında masif ahşap ve laminat parke kullanmak sıcak bir görünüm yaratabilir; ancak mutfaklara pek uyum sağlamıyor. Bu sebeple mutfakta temizliği kolay ve desenli fayans seramikler kullanmak akıllıca olabilir. 
 • Açık mutfak ruhunu kaybetmeden yemek yeme alanını salondan ayırmak için aydınlatma çözümlerini kullanabilirsiniz. Yemek masası üzerine birden fazla sarkıt lamba ekleyerek bu bölümü vurgulamak göze hoş gelen bir görünüm oluşturabilir.

2. Renk paletinin sade tonlarını kullanın.

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu kurgularken ortamın ruhuna uygun modern dokunuşlar yapmak gerekiyor. Renklerin psikolojik etkileri hakkında fikir sahibiyseniz, sade tonlardan oluşan monokrom bir şemasıyla kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir.

 • Siyah renk tonlarının ağırlıkta olduğu mutfak dekorasyonları modern bir görünüm yaratsa da küçük alanları daha da küçülten bunaltıcı bir ambiyansa neden oluyor.
 • Akışkan bir renk düzeni oluşturmak için salon kısmındaki renk yoğunluğunu mutfak dolaplarıyla uyumlu hale getirmek iyi bir fikir olabilir. Bunun için mutfak dolaplarını beyaz, krem veya açık gri tonlarına boyamayı deneyebilirsiniz.
 • Renk tonları arasındaki sert geçişleri önlemek için soluk tonlardan oluşan pastel renkleri kullanmalısınız.
 • Duvar boyası ve mobilya rengi seçiminde beyaz eşyalarınızın renklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Siyah bir buzdolabı veya ankastre setine sahipseniz, açık renklerle kontrast yaratmak yerine salonun belirli bölümlerinde yumuşak koyu renkleri tercih etmeniz gerekebilir.

3. Yuvarlak köşeli ve oval dekoratiflerden yararlanın.

Açık mutfaklı salonlar estetik açıdan önemli faydalar sağlasa da işlevsel kullanımı engelleyen detaylar taşımaya devam ediyor. Özellikle küçük bir alanı efektif bir şekilde kullanabilmek ve farklı alanlar arasındaki geçişi kolaylaştırmak için oval tasarımları tercih etmek gerekiyor. 

 • Keskin hatlara sahip köşeli mobilyalar yerine, mutfak masası ve sandalye gibi eşyalarda kenarları yuvarlak seçenekleri tercih edebilirsiniz. Böylece evin içindeki trafiği ustaca yönetebilir, aynı zamanda estetik bir atmosfer yaratabilirsiniz. 
 • Oval tasarımları desteklemek için dekoratif ögelerde de aynı yaklaşımı benimseyebilirsiniz. Duvar süsleri, avize, saksı veya mumluk gibi tasarımlarda yuvarlak çizgilere sahip silindirik yapılar buna örnek gösterilebilir.
renkli küçük mutfak dekorasyonu

4. Mutfağınızın şekline uygun fonksiyonel eşyalar kullanın.

Açık mutfaklı küçük salon dekorasyonu yaparken şartların sizi yönlendirdiği şekilde hareket etmek zorundasınız. Bu aşamada mutfağınızın şekli büyük önem taşıyor. Örneğin, L veya U şekline sahip bir mutfak düzenini fonksiyonel bir biçimde kullanmak daha kolayken diğer modellerde işler biraz daha zorlaşıyor. 

 • Sınırlı depolama alanı sunan mutfak dolaplarına alternatif olarak tezgaha en yakın duvarda mutfak rafı kullanın. Baharatlık, yağdanlık ve küçük mutfak aletlerini açık raflarda depolamak ortam ferahlığını daha da artırıyor.
 • Küçük bir mutfak tezgahına sahipseniz kahve makinesi, tost makinesi, su ısıtıcı ve fırın gibi elektrikli mutfak aletlerini düzene oturtmak için raflı mutfak düzenleyici tasarımlarını tercih edebilirsiniz.
 • Aynı şekilde mutfak dolaplarında dolap içi düzenleyici ürünleri kullanarak tabak, çanak ve tencereleri verimli bir şekilde saklayabilirsiniz.

5. Salon bitkileriyle yeşil alanlar oluşturun.

Küçük salon dekorasyonu örnekleri arasında sıkça karşılaşılan ev bitkisi kullanımı, özellikle açık mutfaklı alanlarda inanılmaz etkiler yaratıyor. Yeşilin tonlarını duvarda kullanmaya cesaret edemiyorsanız, bu rengin ferahlatıcı ve steril hissini salon çiçekleri ile yaşayabilirsiniz. 

 • Amerikan mutfaklı salonlarda ev bitkisi kullanmak için sayısız alan bulunuyor. Mutfak adası, pencereye yakın köşeler ve hatta duvarları yemyeşil manzaralara dönüştürmek mümkün.
 • Sade renklerden oluşan duvarları canlı bir görünüme kavuşturmak için raflara küçük saksılar yerleştirebilir ya da çiçek sarkıtları oluşturmak için kullanılan duvar saksısı ya da sepetlerini kullanabilirsiniz.
 • Bakımı kolay bitkiler ile salon dekorasyonu yaparken saksı seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Bitkileri zeminde kullanmayı düşünüyorsanız, dar ayaklı saksıları ya da çok fazla yer kaplamayan oval formlu seramik saksıları tercih edebilirsiniz. 

6. Sosyal etkileşimi artıran bir dekorasyon modeli uygulayın.

Amerikan mutfaklı salon dekorasyonu tasarlarken ilk kuralın iki bölgeyi ayırmak olduğunu biliyorsunuz. Öte yandan, iki alan arasında kesin bir sınır oluşturmak özellikle kalabalık aile ve arkadaş toplantılarında iletişim kopukluğu yaşatabiliyor. Salondaki oturma alanlarını mutfağı görecek şekilde dekore etmelisiniz. Böylece siz mutfakta yemekle uğraşırken misafirlerinizle aranızdaki etkileşimi sürdürebilirsiniz. Bar masası yerine mutfak adası kullanmayı düşünüyorsanız, alt bölümü sandalye ve tabure kullanımına uygun modelleri tercih edebilirsiniz.  

küçük salon halısı

7. Halı tasarımlarını odanızı geniş gösterecek şekilde kullanın.

Halıların basit bir göreve sahip olduğu düşünülse de sanılandan daha önemli etkiler yaratıyor. Özellikle küçük alanları olduğundan geniş göstermek için mükemmel bir görev üstleniyor. 

 • Duvardan duvara makine halısıyla kaplayarak daha büyük bir salon hissi oluşturabilirsiniz. 
 • Farklı zemin yüzeyleri görsel başlangıç ve bitişlere neden olarak zihinde küçük alan izlenimleri bırakıyor. Bu nedenle boydan boya halıfleks kaplamaları ise kesintisiz bir görünüm yaratmak iyi bir fikir olabilir.
 • Açık renklerin bir odayı daha geniş gösterdiği fikrine aşinasınız; ancak bu evinizin her yerini beyaz tonlarıyla döşemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Halı seçerken birden fazla renk içermeyen, ancak salondaki diğer parçalarla hafif bir kontrast yaratacak seçenekleri tercih edebilirsiniz. Yine de etkili ışık yansımaları elde etmek için en sevdiğiniz renklerin açık tonlarını kullanmaya özen göstermelisiniz. 
 • Zemin kaplaması salon dekorunun en önemli parçalarından biri. Halıları da bu sınıfa dahil ederek desen seçiminde küçük odalara uygun minimal motiflere yönelebilirsiniz. 

Uzun lafın kısası, küçük salonlarda büyük değişimler yaratan ilham verici fikirlerin sonu gelmiyor. Kullanılabilir alanınınız ne kadar küçük olursa olsun; akıllı depolama ürünleri, renk oyunları ve aydınlatma çözümleriyle yaşam alanınızı ferah bir ambiyansa kavuşturabilirsiniz. Bu dekorasyon yolculuğunda ihtiyacınız olan tasarımlara vakit kaybetmeden sahip olmak istiyorsanız, n11.com’un milyonlarca üründen oluşan zengin kategorileri sizi bekliyor.

Her salon güzel bir antreyi hak eder! Antre Mobilyaları Nelerdir, Nasıl Seçilir? içeriğine göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı