Köpekleri Anlama Rehberi: Köpek Hareketleri ve Davranışları

gözlüklü köpek

26 Ağustos Dünya Köpek Günü yaklaşırken tüylü dostlarınızın duygularını anlamak ve onları sevgiyle şımartmak isteyebilirsiniz. E tabii iletişimin olmadığı bir kutlama fikri kulağa pek de eğlenceli gelmiyor. Köpeklerle konuşmak teknik olarak mümkün olmasa bile beden dili ve hareketlerine bakarak onların kalbine kulak verebilirsiniz. Aranızdaki iletişimi güçlü kılmak için ihtiyacınız olan bilgileri köpekleri anlama rehberinde sizin için bir araya getirdik.

Ayrıca 26 Ağustos Dünya Köpek Günü’ne özel olarak sepette katlanan indirimlerden faydalanmak için Dünya Köpek Günü kampanyası da sizleri bekliyor. Can yoldaşınızın ihtiyaçlarını avantajlı fiyatlarla karşılamak için hemen tıklayın!

köpekler

Köpeklerin Hareketleri Ne Anlama Gelir?

Köpeklerin yaptığı hareketlerin anlamı korku, endişe, neşe ve mutluluk gibi farklı duygulara işaret ediyor. Sevimli dostlarınızı daha iyi anlamak için göz, kulak, ağız ve kuyruk hareketlerine dikkat edebilirsiniz.

köpeklerin göz hareketleri

Köpeklerin Göz Hareketleri ve Anlamları

Köpekler göz hareketleri ile tek bir bakışın içine çeşitli anlamlar sığdırabiliyor. Kimi zaman saldırganlık kimi zaman da mutluluğa işaret eden köpeklerin göz hareketleri ve anlamları şu şekilde:

 • Yumuşak Göz Teması: Köpeklerde yuvarlak ve badem gözlere yumuşak bakışlar eşlik ediyorsa sosyal, kendine güvenen ve arkadaş canlısı olduklarını anlayabilirsiniz. Yumuşak ve dostça atılan bakışlar genellikle rahat bir kuyruk sallamayı ve vücut kıvrımlarını da beraberinde getiriyor. 
 • Sert Göz Teması: Sert ve doğrudan bakışlar kimi zaman ürpertici olabilir. Köpekler pek de dostça yaklaşmadıkları durumlarda vücut hareketlerini sabit tutarak delici bakışlar sergiliyor. Bu gibi durumlar genellikle köpeklerin saldırganlık öncesi hareketsiz kalmalarına işaret ediyor.
 • Göz Ucuyla Bakış: Göz ucuyla bakış attığını yakalarsanız, köpeğinizin yatıştırıcı bir ruh haline geçtiğini anlayabilirsiniz. Öte yandan bu hareketi diğer vücut hareketleriyle birlikte değerlendirmekte fayda var; çünkü korkuya da işaret edebilir. Köpekler gözlerini kısarak yaklaşıyorsa arkadaşça ve sosyal; göz ucuyla bakarken vücut pozisyonunu geriye doğru ve alçak bir konuma getiriyorsa korkmuş olabilir. Böyle bir durumda yaklaşırsanız kendini tehdit altında hissederek ısırabilir.
 • Gözlerini Kaçırmak: İnsanlarda doğrudan göz teması dürüstlük ölçüsü olarak kabul edilirken; köpeklerin dünyasında bu durum tehdit olarak algılanıyor. Köpeğinizle direkt göz teması kurmaya çalışırken gözlerini sizden kaçırıyorsa size meydan okumak gibi bir arzusu olmadığını düşünebilirsiniz. Köpeklerle doğrudan göz teması kurmak istiyorsanız, size boyun eğmesi gerektiğini düşündüren bir beden dilinden kaçınarak ona cesaret vermeyi denemelisiniz.
 • Balina Gözü: Genellikle bir ısırığın habercisi ve uyarı işaretçisi olan balina gözü, köpeğin gözlerinin beyaz kısmını göstermesi olarak biliniyor.
köpeklerin kulak hareketleri

Köpeklerin Kulak Hareketleri ve Anlamları

Köpeklerin kulak hareketleri farklı pozisyonlarla ortaya çıkabiliyor; ancak ruh hali hakkında belirgin ipuçları veren refleksler şu şekilde:

 • Öne Doğru Sert Kulaklar: Uyarılmış ve alarmda olan köpekler kulaklarını öne doğru gelecek şekilde sert bir pozisyona konumlandırıyor. Bu kulak hareketini gösteriyorsa heyecanlı ve mutlu olabileceği gibi agresif ve sinirli bir ruh hali de taşıyor olabilir. Köpeğinizin ne hissettiğini daha iyi anlamak için kulak ve göz hareketlerini birlikte yorumlayın. Gözleri yumuşak ve kıpır kıpır ise mutlu; gözleri sert ve vücudu gerginse agresif olduğu çıkarımını yapabilirsiniz.
 • Serbest ve Rahat Kulaklar: Köpekler yukarı dikilmiş sert kulaklar yerine başının yanlarına doğru eğilmiş serbest kulaklara sahipse, bu beden dili onların rahat olduğu anlamına geliyor.
 • Arkaya Doğru Eğilmiş Kulaklar: Geriye doğru çekilen kulaklar tıpkı göz kaçırma hareketi gibi köpeklerde farklı ruh hallerine işaret edebilir. Bazen mutlu bir yatıştırma hali bazen de korku ve stres belirtisi olarak yorumlanabiliyor. Net bir sonuca varmak için vücut dilinin geri kalanıyla birlikte değerlendirmek gerekiyor.
köpeklerin ağız hareketleri

Köpeklerin Ağız Hareketleri ve Anlamları

Köpeklerin yalnızca tek bir bölgesine bakarak onları anlamaya çalışmak zorunda kalırsanız, joker hakkınızı ağız ve çevresinden yana kullanabilirsiniz. Nitekim köpeklerin ağız hareketleri hisleri hakkında apaçık bilgiler veriyor.

 • Gevşek: Rahatlamış hisseden köpekler ağızlarını gevşek bir forma sokarak hafifçe açıp veya kapatıyor. Özellikle kapalı ve çevresinde kırışıklık olmayan bir ağız pozisyonu gözlemlerseniz konforlu olduğuna kanaat getirebilirsiniz.
 • Gergin: Köpekler ağız hareketleriyle mutsuzluklarını da yansıtabiliyor. Eğer hareketsiz bir pozisyondayken ağzı gergin bir şekilde açık veya kapalıysa ve aynı zamanda ağız çevresinde çizgiler varsa dikkatli olmanızda fayda var. Kendini rahatsız ettiği bu gibi durumlar sonrasında ısırığa neden olabilir.
 • Hırıltılı: Köpek beden dilini anlamakta zorlananların bile kolayca yorumlayabileceği hırlama ve hırıltı durumları, açık bir şekilde saldırganlık veya savunma pozisyonuna işaret ediyor. Hırıltıya sert bakışlar ve öne doğru dikilmiş kulaklar eşlik ediyorsa köpeğin saldırgan olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Yalama: Köpekler bazen selamlamak için bazen de tehdit altında hissettikleri durumları yatıştırmak için yalama refleksi gösteriyor. Ayrıca en son yediği yemeğin lezzetini unutamayan köpekleri dudaklarını yalarken görebilirsiniz.
köpeklerin kuyruk hareketleri

Köpeklerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Köpeklerde kuyruk hareketlerinin anlamları tıpkı kedilerde olduğu gibi doğrudan bilgiler veriyor. En yaygın kuyruk hareketleri ve anlamları şu şekilde:

 • Yüksek ve Hareketli Kuyruk: Mutlu bir ruh halini yansıtan yüksek ve sallanan kuyruk hareketleri, aynı zamanda köpeklerin uyanık ve heyecanlı olduğu anlamına geliyor.
 • Yüksek ve Kıvrımlı Kuyruk: Köpeğiniz kuyruğunu tamamen dik olmayan ve kıvrımlı bir şekilde havaya kaldırıyorsa, tüm ilginin kendisinde olduğu özgüveni yüksek bir moda girdiğini düşünebilirsiniz.
 • Alçak ve Hareketsiz Kuyruk: Nötr kuyruk pozisyonuna sahip köpekler sıkılmış olabileceği gibi diğer vücut hareketlerine bağlı olarak herhangi bir tehlikeye karşı uyarılmış ruh haline de girebiliyor.
 • Bacaklar Arasında Alçak Kuyruk: Köpekler genellikle itaatkar oldukları ve tehlikeli bir duruma karşı yatıştırıcı rol üstlendikleri zaman kuyruklarını bacaklarının arasına alıyor. Bu gibi anlarda aynı zamanda başlarını eğerek kulaklarını geriye doğru yaslıyor.
büyük köpek küçük köpek

Ruh Haline Göre Köpek Davranışları

Köpeklerin hareketleri önemli ipuçları taşısa da tek başlarına yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle ne hissettikleri konusunda net bir sonuca varmak için diğer vücut hareketleriyle birlikte değerlendirmek gerekiyor. 

 1. Mutlu Köpek Hareketleri

Köpeğinizin davranışlarına bakarak anlayabileceğiniz en belirgin ruh halini mutluluk duygusu oluşturuyor. Beden dilinde aşağıdaki davranışları bir arada gözlemliyorsanız, köpeğinizin mutluluktan havaya uçtuğunu anlayabilirsiniz.

 • Yüksek ve sallanan bir kuyruk
 • Sarkık kulaklar
 • Rahat, kasıntı olmayan ve gevşemiş bir vücut duruşu
 • Sürekli zıplayan ve koşuşturan vücut hareketleri
 1. Mutsuz Köpek Hareketleri

Dikkat etmeniz gereken hareketleri bildiğiniz sürece, beden diline bakarak köpeklerin rahatsız, endişeli ve mutsuz hallerini tespit edebilirsiniz. Sevimli dostlarınızın mutsuz olduklarına kanaat getirmek için sadece kuyruk ve kulak hareketlerini değil, diğer vücut işaretlerini de değerlendirmeniz gerekiyor.

 • Alçak, kıvrımlı ve bacaklarının arasına sıkışmış bir kuyruk
 • Eğik baş pozisyonu, büzüşmüş bir vücut
 • Göz temasından kaçınarak uzaklara dalmak
 • Başın arkasına veya yanlarına yaslanmış kulaklar
 1. Saldırgan Köpek Hareketleri

Köpekler çok mutsuz olduklarında ve kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saldırgan davranışlara başvurmak zorunda hissediyor. Mutsuz ve endişeli olduklarına dair işaretler göz ardı edilirse saldırganlık gösterme ihtimali daha da artıyor.

 • Sert ve düz bir kuyruk
 • Kasılmış ve uzun bir vücut pozisyonu
 • İleri bakan ve düz kulaklar
 • Doğrudan göz temasıyla sabit bir bakış
 • Hırlama sesiyle birlikte görünür hale gelen dişler

Evcil dostlarınızla mutlu bir birliktelik sürdürmek için güçlü ve sağlıklı bir iletişim gerekiyor. Söz konusu köpekler olduğunda ise güvenli bir iletişim dili oluşturmak sanılandan daha kolay.

Bu içeriği sevdiniz mi? Belki “ Kedileri Anlama Rehberi” yazımız da hoşunuza gidebilir, iyi okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı