Okul Alışverişi Listesi (Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise)

okullu kız çocukları

Uzun bir aradan sonra okula dönüşler başlıyor! Öğrencileri sınıf arkadaşlarıyla buluşma heyecanı, velileri ise kararsızlıkla dolu bir alışveriş telaşı bekliyor. Okulların açılmasına çok az bir süre kalmışken, özellikle okul öncesi ve ilkokul öğrencileri için okul alışverişi listesi hazırlama görevini üstlenen velileri zorlu bir sürecin beklediğini söylemek mümkün. Listede o kadar çok şey var ki en temel gereksinimler bile bazen gözden kaçabiliyor. Karar vermesi zor olan bu süreçte, A’dan Z’ye tüm kırtasiye ihtiyaçlarının yer aldığı okul malzemeleri listesi için bu rehberden faydalanabilirsiniz.

okul öncesi kırtasiye malzemeleri

Okul Öncesi Öğrenciler için İhtiyaç Listesi

Söz konusu okul listesi olunca eğitim öğretim serüvenine henüz başlayacak okul öncesi öğrenciler için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Yeni öğrencilerin, birçoğuyla ilk kez karşılaşacakları okul öncesi malzeme listesi şu şekilde: 

Okul Öncesi Kırtasiye Malzemeleri Listesi

 • Kalemlik: Eğitim öğretim hayatları boyunca yanlarından ayırmayacakları kalemlik çeşitleri en temel malzemelerin başında geliyor. Çocuğunuza alışveriş yaparken sevimli bir kalemlik alarak silgi, kalem ve kalemtıraş gibi okul kırtasiyesi malzemelerini düzenli bir şekilde taşımasını sağlayabilirsiniz. İçine boya kalemlerini de koyabilecekleri geniş kalem kutusu modellerini de tercih edebilirsiniz.
 • Oyun Hamuru: Eğlenceli ve öğretici aktivitelerin vazgeçilmezi olan oyun hamurları, okul öncesi çağındaki çocukların gelişiminde önemli rol oynuyor. Hemen hemen her okul tarafından ihtiyaç listesine dahil edilen bu ürünleri satın alırken sağlığa zararlı ve toksik maddeler içermediğinden emin olmalısınız.
 • Yapıştırıcı: Çocuklar güvenli bir şekilde kullanmayı öğrenene kadar velilerin de elinden düşmeyen yapıştırıcılar, okul öncesi tasarım ve kağıt etkinlikleri için gerekiyor. 
 • Boya ve Gereçleri: Çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlayan en temel malzemelerin başında kuru, pastel ve sulu boya çeşitleri geliyor. Bununla birlikte bazı anaokulu kurumları tarafından yüz ve parmak boyası çeşitleri de talep ediliyor. Çocuğunuza bu tip sanatsal malzemeler alırken fırça ve palet gibi temel gereçleri unutmamalısınız.
 • Fon Kartonu: En temel kırtasiye malzemeleri arasında yer alan fon kartonu sarı, kırmızı, mavi, yeşil ve daha pek çok farklı renkten oluşuyor. Her renkten üçer tane alarak eğitim dönemi boyunca önemli bir ihtiyacı aradan çıkarabilirsiniz.
 • Makas: Yaratıcılığı harekete geçiren etkinlikler için yapıştırıcı ve boyalar ne kadar gerekliyse makas da aynı önemi taşıyor. Ayrıca güvenli bir kullanım için ucu küt olan makas modellerini almanız gerektiğini unutmayın. 

Öz Bakım ve Hijyen için Okul Öncesi İhtiyaç Listesi

 • Islak Mendil/Havlu: Çocuklar okul öncesi dönemde sadece öğretim değil, aynı zamanda eğitim serüvenine de başlangıç yapıyor. Kişisel bakımlarını kendi başlarına yapmaları gereken bu dönemde ıslak mendil ve havlu okul alışverişi listesinin olmazsa olmaz malzemeleri arasında yer alıyor. 
 • Beslenme Çantası: Çocuğunuza ders aralarında tüketmesi için kek ve bisküvi gibi atıştırmalıklar vermeyi düşünüyorsanız, iyi bir beslenme çantasına ihtiyacınız var. Kim bilir, belki de evde yemediği yemekleri ilgi çekici tasarımlara sahip bir beslenme çantası sayesinde iştahla tüketebilir.
 • Suluk/Matara: Çocukların sağlıklı ve zinde kalmaları için gün boyunca su tüketmeleri gerekiyor. Suluk ve matara çeşitleriyle özellikle en hareketli oldukları okul öncesi dönemlerinde güvenli bir şekilde su tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Suluk ve matara seçerken zararlı maddeler içermediğinden emin olmalısınız.
 • Boya Önlüğü: Sabah özenerek giydirdiğiniz kıyafetler günün sonunda rengarenk lekelerle eve gelsin istemiyorsanız, okul öncesi çocuklar için boya önlüğü şart. Etkinlik boyama önlükleri seçerken su geçirmez özelliğe sahip olanlara yönelerek boyaların kıyafetlere bulaşmasını önleyebilirsiniz.
okul gereçleri

İlkokul, Ortaokul ve Lise Öğrencileri için Okul Malzemeleri Listesi

Çocuklar bir kere okula adım attıktan sonra gelecekteki ihtiyaçlarının çoğu ortak malzemelerden oluşmaya başlıyor. Farklı yaş grupları arasında net bir ayrım yapmak söz konusu olmadığı için ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için aşağıdaki okul ihtiyaç listesini referans alabilirsiniz. 

 • Okul Çantası: Listedeki diğer malzemelere geçmeden önce, tüm bunları içine alabilecek geniş ve fonksiyonel bir okul çantası gerekiyor. Çok çeşitli renk, desen, materyal ve boyut özelliklerine sahip şekilde tasarlanan okul çantaları sırt bölgesini destekleyen konforlu seçenekler de içeriyor.
 • Kalem ve Yazı Gereçleri: Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri için kurşun kalem ve kalemtıraşlar yeterli olsa da sınıf yükseldikçe farklı kalemlere ihtiyaç duyuluyor. Ortaokul ve lise öğrencilerinin kalem kutusunda bulunması gereken yazı gereçleri arasında uçlu, tükenmez, fosforlu, keçe uçlu ve roller gibi her biri farklı amaçlarla kullanılan kalem çeşitleri bulunuyor.  
 • Silgi: Okul hayatında her hata yeni bir bilgi anlamına geliyor. Bu hataları düzeltmek için de silgi gerekiyor. Özellikle ilkokul ihtiyaç listesi hazırlarken farklı renk ve boyut alternatifleri sunan silgileri unutmamalısınız. Ayrıca defterleri yıpratmayan kaliteli bir ürün seçtiğinizden emin olmanızda fayda var. 
 • Defter: Kendi başına geniş bir kategori olan defterler, çeşitli amaçlar için kullanılan zengin seçeneklerden oluşuyor. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre güzel yazı, resim, müzik ve ciltli defter tasarımları arasından en dayanıklı seçenekleri alışveriş listesine eklemeyi unutmayın. 
 • Ajanda: Lise çağındaki öğrenciler sınavlarla iç içe olduğundan belirli bir plan ve program dahilinde çalışmaları gerekiyor. Bu noktada fonksiyonel bir görev üstlenen ajandalar, öğrencileri disiplinli ve düzenli bir ders çalışma programı oluşturmaya teşvik ediyor. Haliyle ajandalar lise kırtasiye malzemeleri listesi hazırlarken üst sıralara yerleşiyor.
okul ihtiyaçları
 • Fotokopi Kağıdı: İlkokul veya ortaokula giden bir çocuğa sahipseniz, bitmek bilmeyen ev ödevlerine artık alışmış olmanız gerekiyor. Özellikle alıştırma ve etkinlik ödevleri sayfalarca fotokopi anlamına geliyor. Bu nedenle dönem başlamadan yazıcı ve fotokopi kağıtlarını şimdiden en uygun fiyatlarla almaya başlayabilirsiniz.  
 • Poşet Dosya: Belge teslimi, ödev sunumları ve arşivleme derken poşet dosyalar çabucak tükenip gidiyor. Öğrencilerin yıl boyunca bolca ihtiyaç duyduğu bu dosyalama malzemesi okul alışveriş listesi hazırlarken unutulmaması gerekenlerin başında geliyor. Poşet dosya alırken bunları bir araya getirmeye yarayan telli dosyaları da göz önünde bulundurmanızda fayda var.
 • Klasör: İlkokul, ortaokul ve lise fark etmeksizin tüm öğrencilerin ihtiyaç duyduğu klasörler poşet ve telli dosyaları arşivlemek için kullanılıyor. Plastik veya karton klasör malzemeleri satın alarak önemli ödev, belge ve karneleri düzenli bir şekilde depolayabilir ve kaybolmalarını önleyebilirsiniz. 
 • Büyüteç: Esasen küçük yazıları okumak için geliştirilen büyüteçler, özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için eğitici bir görev üstleniyor. Fen bilimleri dersinde sıkça ihtiyaç duyulan bu malzeme çeşitli deneylerin yanı sıra küçük böcekleri ve insan derisini daha yakından görmek için de kullanılıyor.
 • Abaküs ve Sayı Boncukları: İlkokul öğrencilerinin birçoğu saymayı çoktan öğrenmiş olsa da matematik hesaplamaları için eğlenceli malzemeler gerekiyor. Tam da bunun için kullanılan abaküs ve sayı boncuğu gibi eğitici araçlar ilkokul ihtiyaç listesi için en temel malzemelerin başında geliyor.

Uzun lafın kısası, okul çağındaki çocukların ihtiyaçları saymakla bitmiyor. Kararsızlıkla birlikte keyifli anlar da yaşatan okul alışverişine giderken almanız gerekenleri artık biliyorsunuz. Gördüğünüz gibi liste epey kabarık. Haliyle tüm gereksinimleri karşılayabilmek için uygun fiyatlı seçeneklere yönelmek gerekiyor. O halde, n11.com’un avantajlı fırsatlar sunan kategorilerine göz atarak okul alışverişi listesi maddelerine birer birer tik atmaya başlayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı