Kedileri Anlama Rehberi: Kedi Davranışları ve Beden Dili

kedi davranışları

Hayvanlarla konuşmak belki mümkün değil, ancak sevimli dostlarınızla iletişime geçmenin farklı yolları var. Özellikle kediler küçücük bir göz hareketiyle bile ruh halleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Kedi davranışları, hareketleri ve anlamları hakkında merak edilen tüm bilgileri kedileri anlama rehberinde sizin için hazırladık.

Kedilerin Hareketleri Ne Anlama Gelir?

Kedilerin hareketlerinin anlamı göz, kulak, kuyruk ve beden duruşlarında gizli. Bu sevimli canlılar konuşarak iletişim kuramasalar da en ufak bir refleksle dahi ne hissettiklerini açıkça belirtebiliyor.

kedilerin göz hareketleri

Kedilerin Göz Hareketleri ve Anlamları

Kedilerde göz bebeği boyutlarından göz kapağı pozisyonuna kadar her fiziksel değişiklik duygu durumu ve ruh hali hakkında önemli ipuçları veriyor. Göz hareketleri korku, saldırganlık, zevk ve heyecan gibi duygusal uyarılmaların yanı sıra çevresel faktörlere göre değişebiliyor. 

 • Dar ve kısılmış gözler: Öfke, korku veya zevk duygusu taşıyan kediler ruh halini dar ve kısık gözlerle yansıtıyor. Aynı zamanda saldırganlık belirtisi olan kısık gözler, rakibin pençelerinden korunma refleksi olarak da ortaya çıkabiliyor. Ayrıca kucağınızdayken mırlayıp gözlerini daraltıyorsa büyük bir keyif aldığından emin olabilirsiniz. 
 • Geniş ve açık gözler: Genişlemiş gözler hem heyecan hem de korku duygularına işaret ediyor. Kedinizin fal taşı gibi açılmış gözlerinin tam olarak ne anlama geldiğine karar vermek için çevresinde olup bitenlere ve diğer vücut dili hareketlerine bakabilirsiniz.  
kedilerin kulak hareketleri

Kedilerin Kulak Hareketleri ve Anlamları

Minik dostunuzun sizinle iletişim kurmak için sözlü veya sözsüz bir dil geliştirdiğini artık biliyorsunuz. Özellikle kulak hareketlerine dikkat ederek davranışlarını net bir şekilde yorumlayabilirsiniz. 

 • İleri bakan kulaklar: Bu kulak pozisyonu algıları açık, ilgili, meraklı ve mutlu hissettikleri anlamına geliyor. Özellikle yavru kediler meraklı olduklarında sesleri daha iyi duyabilmek için kulaklarını öne bakan bir pozisyona getiriyor. En sevdiği kedi oyuncakları ile oynarken veya pencereden dışarı bakarken kedinizin kulaklarını ileri bakan bir pozisyonda görebilirsiniz.
 • Aşağı bakan kulaklar: Kulaklarını tıpkı uçak kanatları gibi düz ve aşağı bakan bir pozisyona getirdiklerinde gergin, korkmuş veya sinirli olduklarından emin olabilirsiniz. Kediler rahatsız olduklarında kendilerine ait bir alan ihtiyacını bu şekilde ifade ediyor. Bu gibi durumlarda kendisini rahat hissedene kadar güvenli alanında saklanmasına izin verebilirsiniz. 
 • Dönen kulaklar: Kedi kulaklarında iki düzineden fazla kas bulunuyor. Bu özellik onlara kulaklarını ileri, geri, yukarı ve aşağı olmak üzere 180 derece döndürebilme yeteneği kazandırıyor. Kedinizi kulakları döner bir pozisyonda yakalarsanız, duyabildiği her sesi pür dikkat bir şekilde dinlediğini anlayabilirsiniz. Bununla birlikte sürekli seğiren kulaklar sinirlilik belirtisi olabileceği gibi veteriner kontrolü gerektiren tıbbi bir soruna da işaret edebilir.
kedilerin kuyruk hareketleri

Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Beden dilinin belki de en gizemli aracı olan kuyruk hareketleri kedileri anlamak için belirgin ipuçları veriyor. Her biri farklı duyguların göstergesi olan kedilerin kuyruk hareketleri şu şekilde:

 • Yüksek kuyruk: Kendi bölgesinde hareket eden kediler güven ve memnuniyet duygularını kuyruklarını havaya dikerek belirtiyor. Dik ve düz bir kuyruk mutluluğu ve arkadaş canlısı olma isteğini gösteriyor. Ayrıca kedinizin kuyruğu dik haldeyken ucunda küçük bir seğirme gözlemlerseniz, anlık olarak yüksek bir mutluluk yaşadığını düşünebilirsiniz.
 • Alçak kuyruk: Dikkat! Düz, yere yakın ve alçak bir kuyruk pozisyonu saldırganlığa işaret edebilir. Kediler kuyruklarını alçalttığında tedirgin bir ruh halini yansıttıkları için onunla ilgilenmeye çalışmadan kendi haline bırakmayı deneyebilirsiniz. 
 • Kavisli kuyruk: Kediler eğlenceli bir ruh haline girdiklerinde kuyruklarını kavisli bir şekilde kıvırıyor. Kediniz kuyruğunu soru işaretine benzer şekilde kavisli bir pozisyona getiriyorsa, bu durum tüm işinizi bırakıp onunla oyun oynamanız gerektiği anlamına geliyor. 
 • Alçak ve kıvrılmış kuyruk: Kediniz kuyruğunu bacaklarının arasına alıp vücudunu arkadan sararak kıvırıyorsa; endişeli ve itaatkar bir ruh haline sahip olabilir. Genellikle yeni bir ortama girdiklerinde yaşanan gerginliği bu şekilde dışa vuruyorlar. 
 • Kabarık kuyruk: Korku ve tedirginlik hissedilen anlarda daha büyük görünmeye çalışmak tüm hayvanların ortak özellikleri arasında yer alıyor. Kediler de olası bir tehlikeyi bertaraf etmek için kuyruklarını kabartarak vücut ölçülerini büyütmeye çalışıyor.
sırt üstü yatan kedi

Kedilerin Beden Hareketleri ve Anlamları

Kedilerin pati hareketleri ve duruş pozisyonuna kadar kimi zaman anlamsız gelen birçok refleksi aslında derin duygular ifade ediyor.

 • Sırt üstü yatış pozisyonu: En savunmasız bölgesi olan göbeğini size gösterecek kadar rahat hissettiği anlamına geliyor. Sevimli ve eğlenceli fotoğraflara davetiye çıkaran bu pozisyondayken göbeğini okşayarak sevgisine karşılık verebilirsiniz. 
 • Kemerli sırt duruşu: Kedilerde tıpkı bir deve hörgücü gibi duran sırt pozisyonu ve diken diken olmuş tüyler korkmuş ve savaşmaya hazır bir ruh hali taşıdıklarını gösteriyor.
 • Yoğurma hareketi: Kedilerin yoğurma hareketi birçok anlama gelebilir. Battaniye gibi yumuşak nesneleri yoğurmaya başladıklarında bir sonraki uykuya kadar kendilerini zinde tutmaya çalıştıklarını anlayabilirsiniz. Kucağınızdayken patileriyle yoğurma hareketi yapıyorsa sevginize karşılık veriyor olabilir. İçgüdüsel bir davranış olan yoğurma hareketi emzirme döneminde süt üretimini teşvik etmeye de yarıyor. 
 • Kafa atmak: Kimi zaman sevgi gösterisi kimi zamanda selamlama anlamına gelen kafa atma davranışı kedilerde yaygın görülüyor. Böylece kafa attıkları bölgeye kokularını yayarak kendi bölgelerinin sınırlarını belirlemiş oluyorlar. 
 • Miyavlamak: Kediniz çeşitli miyavlama ve buna benzer sesler çıkarıyorsa selamlamaya, iletişim kurmaya ve dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Aynı şekilde kendisini dinleyeceğinizi düşünerek mama istediğinde de miyavlama sesleri çıkarabilir. 
uslu kedi

Ruh Haline Göre Kedi Davranışları

Kedilerin ruh halleri kulaklarından gözlerine, kuyruklarından bıyıklarına kadar vücutlarının çeşitli yerlerindeki hareketlerle daha fark edilir bir hale geliyor. Bununla birlikte duygu durumları kompleks reflekslerle ortaya çıktığı için tek bir bölgeye bakarak net bir sonuca ulaşmak pek mümkün değil.

 • Rahat ve sakin: Kediler rahatlamış ve sakin hissettiklerinde düzenli ve yavaş nefes alarak yumuşak vücut hareketleri sergiliyor. Bu ruh halindeyken ayaklarını kendi önünde katlayabilir, öne doğru uzatabilir, kulak ve bıyıklarını nötr pozisyona getirebilir. 
 • Sevecen: Sevgi gösterdiklerinde genellikle dairesel veya sekiz rakamı çizecek şekilde sürtündüklerini görebilirsiniz. Kafa atmak, çene sürtmek ve kuyruğu hafif kıvrık bir şekilde dikmek kedilerde mutluluğun sembolü olarak biliniyor.
 • Oyunbaz: Kediler oyun oynarken mutlu olsalar bile rahat hareketlerinden farklı davranışlar gösterebiliyor. Oynarken hayatta kalma reflekslerini taklit ettiği için saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu gibi durumlarda kedilerin pati hareketleri hızlanabilir veya ayak parmakları ayrılabilir. Oyun sırasında kovalama, zıplama, ısırma ve vurma gibi hareketleri de gözlemleyebilirsiniz.
 • Stresli: Hoşlanmadıkları bir durumla karşılaşan kedilerin gözleri kısılarak hızlı bir şekilde açılıp kapanıyor. Vücudunu yere yakın bir pozisyona getirerek esneme, kaşınma, dudak yalama, göz kırpma ve aşırı su içme gibi davranışlar gösterebilir. 
 • Korkak: Artan düzeyde korku, endişe veya stres yaşayan bir kedide yere bakan düz kulaklar veya omuz hizasının altında bir baş pozisyonu görebilirsiniz. Aşırı korkmuş bir kedi deve hareketi yaparak sırt bölümünü olabildiğince yukarı kaldırıyor. Aynı zamanda hızlı bir nefes alışverişi, büyümüş göz bebekleri, çömelme ve hırlama gibi davranışlar ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda kedilerin pençeleri de daha belirgin bir görünüm kazanıyor.

Özetle, kediniz en sevimli anlarında saldırgan hisler beslerken pençelerini gösterdiğinde ise biraz eğlenceye ihtiyaç duyuyor olabilir. Hareket ve davranışları hakkında bilgi sahibi olarak aranızdaki iletişimi daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz. 

Bu içeriği sevdiniz mi? O halde,“ Kedi İsimleri Nasıl Seçilir?” yazımız da ilginizi çekebilir, keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı