Kedi İsimleri Nasıl Seçilir?

kedi isimleri nasıl seçilir

Tek ihtiyacı biraz mama ve su olan bu sevimli canlıların bakımı oldukça kolaydır. Günümüzde gelişen çarpık kentleşme, konut sayısındaki artış ve doğa tahribatı gibi sorunlardan dolayı maalesef kedilerin doğal yaşam alanları ortadan kalkmış durumda. Arabalarla dolu, bulabildikleri tek yemeğin çöplerin derinliklerinde olduğu ve doğal alanların yerini yüksek binalara bıraktığı sokaklar kediler için iyi bir yaşam alanı olmaktan çok uzak. Çevresel sorunlar ve kış aylarıyla beraber gelen soğuk havalar da kötü yaşam koşullarını tetikliyor. Bu kötü şartlardan onları korumak ve yaşayabilmelerini sağlamak için onlara evinizi açmaya ve onun için ilginç kedi isimleri bulmaya ne dersiniz? 

Kedi sahiplenmek, onlara yaşam alanı sağlamanın yanında kedi sahiplerine de hem fiziksel hem ruhsal olarak çok iyi gelir. Evinde kediyle yaşayan insanların stresten uzaklaştığı ve depresyona girme ihtimalinin kedisi olmayan insanlara oranla çok daha az olduğu belirlenmiştir. Kedi sevmek ve kedi mırıltısı ile rahatlamak, vücutta oksitosin hormonu salgılanmasını tetikleyerek kişiyi stresten ve kaygıdan uzaklaştırır. Rahatlayan kedi sahibinin kan basıncı düzene girer ve kalp damar sistemi rahatlar. Bu veriler, kedi bakmanın kalp damar sağlığına da iyi geldiğini kanıtlar. 

Küçük çocuk olan evlerde kedi bulunması, çocukların daha dışarıya dönük ve sosyal bir kişiliğe kavuşmasına yardımcı olurken, paylaşma duygusunu geliştirir ve sorumluluk bilincini artırır. Yapılan araştırmalar sonucunda kedili bir evde büyüyen çocukların ileriki yıllarda alerjik hastalıklara yakalanma oranının düşük olduğunu ve bu konuda bağışıklık kazandıklarını göstermektedir. 

Tüm bu iyi yönleri ele alarak evinizi neşelendirecek yumoş bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ilk düşündüğünüz şeylerden biri ismini ne koyacağınız olabilir. Bunun için değişik kedi isimleri bulmak isteyebilirsiniz. Sizler için sıradan olmayan yetişkin ve yavru kedi isimleri derledik.

kedi isimleri

Kedinizin İsmine Karar Vermek İçin İpuçları

Bir kediyi evlat edindikten sonra hiç büyümeyecek bu bebek için bir isim arayışına girersiniz. Hatta sahiplenmeden önce bile kedinizin ismini belirlemek isteyebilirsiniz. Kediler isimlerine duyarlı canlılardır. Bu sebeple kedinize seslenirken sıklıkla ismini kullanırsınız. Sürekli kullanacağınız bu ismin hem kedinize uyumlu olmasını hem de kulağa hoş gelmesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için hazırladığımız ipuçlarına ve kedi isimlerine göz atabilirsiniz.

Kediler her ne kadar evcil ve evcimen olsa da, zaman zaman bazı talihsizlikler sonucu kaçabilir ya da evlerinden uzaklaşabilirler. Böyle durumlarla karşılaşmamak için alınan önlemler her zaman yeterli olmayabilir. Her ihtimale karşı kediniz için isim ve telefon numarası yazılı kedi tasma ve künyesi tercih ederek rahat bir nefes alabilirsiniz. 

Kedinizi Bulduğunuz Yer Size Fikir Verebilir

Kedinizi aniden karşınıza çıkan bir tesadüf ve işaret sonucu bulmuş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda onu nerede ve ne şekilde bulduğunuz size kedinize isim koymanız konusunda yardımcı olabilir. Örneğin, bir arabanın motorundan çıkardıysanız Kaput, hasta ve zor durumda bulup hayatını kurtardıysanız Şanslı, yağmurlu bir günde bulduysanız Yağmur ya da Islak, dar ve ulaşılmaz bir alanda bulduysanız Kuytu, bir ağacın tepesinden aldıysanız Panter koyabilirsiniz. Onu bulduğunuz yeri düşünün, etrafta mutlaka bir ayrıntıya rastlarsınız. 

Kedinizin Fiziksel Özelliklerine Bakın

Kedilerin fiziksel özelliklerine onlara isim verilirken sıklıkla başvurulur. Kedinizin görünümüyle örtüşen bir isme sahip olması bütünlük oluşturur. Bunun için kedinizin rengine ya da vücudundaki karakteristik bir lekeye odaklanmalısınız. Fiziksel özellikleri sayesinde komik kedi isimleri bulabilirsiniz. 

beyaz kedi isimleri

Beyaz Kedi İsimleri 

Eğer bembeyaz bir kediye sahipseniz isim koymak için birçok seçeneğiniz var demektir. Beyaz olan ne varsa kedinize isim olarak koyabilirsiniz: Pamuk, Kar, Kartopu, Şeker, Bulut, Kaymak, Sütlaç, Salep, Snow, Köpük, Lokum…

turuncu kedi isimleri

Turuncu-Sarı Kedi İsimleri

Turuncu ve sarı renklerde olan sarman kediler için en güzel kedi isimleri şunlar olabilir: Portakal veya kısaltma olarak Porti, Hardal, Mısır, Limon, Karamel, Güneş, Havuç, Garfield, Tarçın, Latte, Saman… Sarı kedi isimleri için de uyumlu olan bu isimler arasından kedinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

siyah kedi isimleri

Siyah Kedi İsimleri

En absürt batıl inançlardan biri olan “Kara kedi uğursuzluk getirir” ifadesinin aksine, siyah kediler oldukça asil canlılardır. Güneşte parlayan simsiyah tüylerin arasında renkli iki göz öyle belirgindir ki bu ifade onları uğursuz değil asil yapar. Kimi kültürlerde bolluk ve bereketin bir simgesi olan siyah kediler, Antik Mısırlılara göre kutsal canlılardır. Siyah kediniz için farklı kedi isimleri şunlar olabilir: Kuzgun, Karam, Bitter, Zeytin, Gece, Gölge, Oreo, Sirius Black, Batman, Kömür…

Eğer siyah değil de siyah beyaz bir kediniz varsa beyaz ve siyah kediler için verdiğimiz isimleri değerlendirebilir ya da şunlara göz atabilirsiniz: Benek, Milka, Smokin, Dama, Yamalı, Papyon… Bunlar siyah beyaz kedi isimleri içinde tercih edilebilir. Eğer Beşiktaş taraftarıysanız ve kediniz siyah beyazsa ona çok sevdiğiniz Beşiktaşlı bir futbolcunun ismini bile koyabilirsiniz. 

Gri kedi isimleri

Gri Kedi İsimleri

Klasik olarak her 10 gri kediden 9’u Duman olsa da sizin için yaratıcı kedi isimleri derledik: Smoky, Gray, Sis, Pusu, Inox, İrmik, Çakıl, Gümüş, Füme, Kül, Boz…

Kedinizin Karakteristik Özelliklerini Değerlendirin

Kediler de insanlar gibi belirli karakter özelliklerine sahiptir ve her kedinin karakteri farklıdır. Kedinizin karakteristik davranışları tamamen onu yansıttığı için ismini belirlemenize de yardımcı olabilir. Bunun için kedinizi bir süre gözlemlemelisiniz. Bu sayede onun için tatlı kedi isimleri bulabilirsiniz. Örneğin sürekli her şeyin içine girmek isteyen ve her şeye dahil olan bir kediniz varsa Salça; yerlerde yatmayı çok seviyorsa Paspas; sürekli mırlıyorsa Mırmır; çok uykucu ve tembel ise Miskin, Mışıl, Mahmure; her yeri dağıtıp ortalığı karıştırıyorsa Mikser… 

Fiziksel özellikler de bazen karakteristik olabilir. Tüyleri çok uzunsa Püskül, çok uzun bir kuyruğu varsa Marsupilami ya da kısaca Marsu, çok zayıf ve uzunsa Pipet… Kedinizi gözlemleyin, o size isminin ne olacağını belli eder. En güzel kedi isimleri en ilginci değil kedinize en uyumlu olandır. Onun için yabancı ve Türkçe kedi isimleri bulabilirsiniz.

erkek kedi isimleri

Erkek Kedi İsimleri 

Kedi isimleri erkek kediler için birçok alternatif barındırır. Erkek kediler için en havalı kedi isimleri şu şekilde: Paşa, Alfa, Nohut, Bücür, Muhtar, Bıdık, Köpük, Behlül, Bambam, Yaman, Eros, Üzüm, Şakir, Fındık, Yakışıklı, Patron, Oğluş, Berduş, Bahtiyar, Memati, Çomar, Tosbik, Zorro, Kartal, Barut, Piko, Çiko, Pamir, Mişka, Vodka, Şanslı, Serseri, Sisi, Mösyö, Topaç, Dali, Maça, Maço, Uzay, Uslu, Herkül, Mecnun…

Erkek kedinize verebileceğiniz İngilizce kedi isimleri ise şöyle: Oscar, Romeo, Tom, Felix, Junior,  Leo, Pablo, Gilbert, Stark, Sebastian…

dişi kedi isimleri

Dişi Kedi İsimleri 

Kedi isimleri dişi kediler için çok çeşitlidir. Küçük kızınız için en tatlı kedi isimleri ise şöyle:  Maya, Prenses, Müjgan, Müzeyyen, Petek, Fındık, Fıstık, Güzelim, Ponçik, Pıtır, Şeker, Badem, Pufi, Sufle, Balkız, Kontes, Nazlı, Bihter, Jülide, Leyla, Kaju, Şirin, Mişa, Çilek, Kediş, Miniş, Matmazel, Likör, Pekmez… Farklı kız kedi isimleri bu şekilde olabilmektedir. 

Dişi kedi isimleri yabancı kelimelerle de çeşitlenebilir: Luna, Sofia, Juliet, Lady, Cookie, Daisy, Lily, Elizabeth…

Gofret, Çorap, Şarap, Kekik, Peynir, Düğme, Şurup ve Pirinç kedi isimleri kız ve erkek kedinize koyabileceğiniz farklı isimler olabilir.

Mitolojik Kedi İsimleri

Mitolojiye merakınız varsa hem mitolojik hem egzotik kedi isimleri arıyorsanız şunları değerlendirebilirsiniz: Apollo, Poseidon, Hermes, Ares, Odin, Athena, Othello, Ares… Bu erkek kedi isimleri yabancı ve mitolojik olarak çok asil duruyor. 

Diana, Maya, Afrodit, Artemis ve Ops ise en yaratıcı dişi kedi isimleri arasında yer alıyor. 

Bu içeriği sevdiniz mi? O halde,“ Köpek İsimleri Nasıl Seçilir?” yazımız da ilginizi çekebilir, keyifli okumalar!

Önceki YazıSonraki Yazı