Hamilelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

hamilelik testi nasıl yapılır

Pek çok kadının regli geciktiğinde ya da gebelik beklentisi olduğunda, hamile olup olmadığını anlayabilmek için çeşitli testlere başvurur. Hastanede yapılan hamilelik testi ya da diğer adıyla gebelik testi gibi evde kolaylıkla uygulanabilen test çeşitleri de mevcuttur. Hamilelik testi evde de kolayca uygulanabilen çeşitleriyle oldukça pratik bir kullanım sunar.

Hamilelik testinin çalışma prensibinden bahsedecek olursak önce Beta HCG hormonunu açıklamamız gerekir. Döllenmiş yumurta ana rahmine düşer ve ardından birkaç gün içinde rahim duvarına yapışır, bundan itibaren Beta HCG yani hamilelik hormonunun kadın vücudunda salgılanmaya başlar. Bu hormon kadının anne olduğunun bir belirtisidir ve hem idrarda hem de kanda görülebilmektedir. Şunu da belirtmeliyiz ki, Beta HCG hormonu yalnızca hamilelikte yükselebilen bir hormon değildir. Kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de yükselebilen bu hormon, hamilelik dışındaki çeşitli hormonal rahatsızlardan da kaynaklanabilir. 

Ancak, döllemeden 6 ila 12 gün içinde salgılanmaya başlayan bu hormon hamilelik ile ilgili bir belirleyici olabilir. Yani kişinin hamile olup olmadığını anlayabilmek ve hamilelik testi uygulayabilmek için döllenmenin üzerinden 6-12 gün geçmiş olması gerekiyor ki hormonun hem kanınızda hem de idrarınızdaki miktarı belirleyici bir düzeye gelsin. 

Kadın doğum uzmanları, hamilelik testi doğruluk oranı açısından daha sağlıklı sonuçlar edinebilmek için en son regl döneminizin bitmesinden sonraki süreçte uygulanmanızı tavsiye etmektedirler. Günümüzde, hamile olup olmadığınızı en erken belirleyen testler hastanelerde yapılan kan testleri de olsa, evde uygulanan hamilelik testi de size güzel haberi verebilir. Tabii yine de siz, evinizde uyguladığınız testten sonra doktorunuzla görüşmeli  ve sonucu teyit etmelisiniz.

hamilelik testi ne zaman yapılmalı

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Birçok kadının aklındaki soru işaretlerinden biri de “Hamilelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılır?” sorusudur. Doğru sonuçlara ulaşabilmek için  ilişkiden sonra en erken bir hafta içinde testler uygulanmalıdır. 

Çeşitli markaların hamilelik testleri, regl gecikmesinin birinci gününden de sonuç verebileceğini vadetmektedir. Ancak, daha güvenilir sonuçlar için periyodunuz bittikten bir sonraki haftaya kadar beklemek daha doğru olacaktır. Günümüzde çoğu test, “Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?” sorusuna regl tarihinin gecikmesinin hemen ardından yapılan testin doğruluğunun %97 oranında olduğu cevabını verir. Eğer ki, testi çok erken uygulamış ancak bir süre geçtikten sonra da regl olmamışsanız testi yeniden denemenizde yarar var.

pozitif hamilelik testi

Hamilelik Testinin Uygulanması

Hamilelik testi yapmak için ürün arayışında olduğunuzda marka testinin hassasiyeti önemli bir noktadır. Test kitleri, içinde talimatlarla birlikte hazırlanmıştır. Bu talimatlara dikkat ettiğiniz sürece testi uygulamak oldukça basit. Rahatça ve panik yapmadan bu testler ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Döllenmenin üzerinden bir hafta kadar bir süre geçmiş olabilir, ancak evinizde yaptığınız gebelik testi idrarınızdaki hormonunu ölçecek kadar detaylı değildir. Bir haftalık süre tam olarak doğru bir sonuç veremeyebilir. Bu yüzden biraz daha beklemekte fayda bulunmaktadır. Ayrıca, kimi araştırmalar sonucunda, yoğunluğunun yüksek olması sebebiyle uyandıktan sonraki ilk idrarın kullanıldığı testte daha gerçekçi sonuçlara ulaşmanız mümkün.

Gelelim bu kolay ve pratik olan “Hamilelik testi nasıl yapılır?” sorularının cevaplarına…

Evinizde ya da başka bir yerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz hamilelik testi, birkaç damla idrarın damlatılarak ölçülebildiği mini kitlerden oluşur. Gebelik testi üzerinde bulunan çubuktaki bölmeye idrarınızı damlatın. Kimi markalar ürün paketinin içine idrar biriktirme kabı da koyabilmektedir. Bu süreç ürünlerin talimatında genellikle 5 ila 10 saniye arasında değişmektedir. 

Ardından doğru sonuçları alabilmek için 10 dakika kadar beklemelisiniz. Çoğu hamilelik testi kiti içerisinde kullanım talimatı da bulunur, markanın sizler için hazırladığı bu talimata da uyabilirsiniz. 

Hamilelik testi nasıl belli olur?” diye merak ediyorsanız, evinizde uygulamış olduğunuz test eğer pozitif çıkmışsa hamile; negatif çıkmışsa da hamile değilsiniz anlamına gelmektedir. İdrarınızı damlatıp bekledikten sonra, kit üzerinde çıkan çizgiler ile test sonucu belli olur. Kit üzerinde tek çizgi negatif; çift çizgi ise pozitif anlamına gelir. Ancak testin en doğru sonucu vermesi için yaklaşık 10 – 15 dakika beklemeniz gerekir.

gebelik testi yapmak

Evde Gebelik Testi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doğru bir sonuç için testi ne zaman yaptığınıza dikkat etmelisiniz. Adetiniz gecikmişse, en az bir hafta sonrasında, mümkünse sabah uyanınca testi uygulayın.
  • Aldığınız testin son kullanma tarihine dikkat etmeyi unutmayın. 
  • Testi uygulamadan önce aşırı su tüketiminden kaçının.
  • Testi, talimatlara uygun şekilde uygulamaya özen gösterin.
  • İçinde HCG maddesinin olduğu ilaçlar içip içmediğinizden emin olun. Aksi takdirde hamilelik testi doğruluk oranı şaşabilir. 

Bunun yanında hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar da olabilir ya da hatalı bir negatif sonuç da alabilirsiniz. Sonucu yeterince beklememek, çeşitli ilaçların kullanımı, fazla su tüketimi gibi noktalarda bir hata ihtimali küçük de olsa bulunmakta. 

Hamilelik testi çizgileri de kimi zaman kadınları tedirginliğe sokabiliyor. Gebelik testi silik çizgi olarak gözükmesi de oldukça can sıkıcı bir durumdur. Güven vermeyen bu görüntü çiftleri daha da endişeli bir duruma sokabilir. Ancak, eğer ki hamileliğin çok erken bir döneminde testi uygulamışsanız, çizgiler Beta HCG hormonunun idrarınızdaki seviyesinin düşüklüğünden kaynaklanmış olabilir. Kimi zaman, bu belirsizliklerden dolayı tekrardan bir test daha uygulamanızı tavsiye edebiliriz. 

Ayrıca, hamilelik testi negatif sonuçlarını alma olasılığı, pozitif sonuç alma olasılığına göre daha fazla olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir. Son olarak, testi yaptınız, sonucu beklediniz, ancak herhangi bir çizgi belirmedi. Bu durumda, testin geçersiz olduğunu da unutmamalısınız. Bu durumda yeni bir gebelik testi deneyebilirsiniz. 

Doktora başvurma kısmına gelindiğinde de, sonucunuz pozitif çıkmışsa ya da negatif çıkmışsa fakat yine de hamile olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka hekiminize danışmalısınız. 

gebelik testi çeşitleri

Hamilelik Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Birçok kadının kafasında karışıklığa sebep olabilen gebelik testi, evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz kitlerden oluşur. Günümüzde özel olarak geliştirilen testler ile gebelik testi sonucu regl gününden yaklaşık 5 ila 7 gün öncesinden uygulanarak belli olabilmektedir. 
  • Çeşitli sebeplerden dolayı, gebelik testi doğruluk oranı da değişmektedir. Örneğin, alınan kimi ilaçların içinde HCG etken maddesinin yer alması, gebelik testi sonucunu etkileyebilir. 
  • Hamilelik testi tek çizgi olarak sonuç vermişse negatiftir ve bu da hamile olunmadığını; hamilelik testi iki çizgi olarak sonuçlanmışsa da pozitif ve bu da hamile olunduğunun göstergesidir. Ancak küçük hata payları bulunmaktadır.
  • Bir diğer nokta da, hamilelik testinde beliren silik çizgilerdir. Gebelik testleri, idrarınızdaki hormonları ölçerek çalıştığı için; silik bir çizgi, idrardaki HCG değerinin düşük olmasından kaynaklanabilmektedir. 
  • “Gebelik testi ne kadar?”, diye düşünüyorsanız, panik yapmanıza gerek yok. Çünkü markadan markaya, paket içeriğine ve testin uygulanabilirlik zamanına göre piyasada çok çeşitte hamilelik testi bulunmaktadır ve uygun fiyatlarla temin edilebilir. 

Hamilelik belirtileri nelerdir merak ediyor musunuz? Hemen tıklayın Hamilelik Belirtileri ile ilgili tüm detayları öğrenin!

Önceki YazıSonraki Yazı