Antre Mobilyaları Nelerdir, Nasıl Seçilir?

antre mobilyaları

İlk izlenim için ikinci bir şansın olmadığı söylenir; fakat söz konusu ev dekorasyonu olunca sihirli bir dokunuşla olmazlar mümkün hale geliyor. Evinizdeki eşyaların davetkar bir karşılama için yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, başarılı bir ilk izlenimin sırrı antre mobilyalarında gizli. Evlerde genellikle göz ardı edilen giriş bölümü evin geri kalanı hakkında ipuçları taşıdığı için oldukça önem taşıyor. Antre dekorasyon ve mobilyaları hakkındaki bu rehberle estetik bir “Hoş geldin” karşılamasının püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

antre mobilyası

Antre Mobilyaları Nelerdir?

İşlevsel, pratik ve estetik… Aynı anda birçok görevi üstlenen modern antre mobilyaları öncüllerine kıyasla çok yönlü özellikleriyle öne çıkıyor. 

En popüler antre mobilyaları listesi şu şekilde:

 • Dresuar

Antrelerin vazgeçilmezi olan dresuar modelleri minimal, modern, retro ve rüstik tasarımlarla farklı stil anlayışlarına hitap eden zengin alternatifler sunuyor. 18. yüzyıl İngiltere’sinde depolama ihtiyacına yönelik tasarımlarla ortaya çıksa da şimdilerde en zarif dar antre mobilyaları arasında yer alıyor. Tabii, aynalı dresuar tasarımlarının Viktorya Dönemi mobilya mirasından esintiler taşıdığını inkar etmek mümkün değil. 

Kabaca, dar bir masa formuna sahip olan dresuar tasarımları genellikle dekoratif objeleri sergilemek için kullanılıyor. Aile fotoğrafları, ev bitkileri ve oda kokuları için mükemmel bir alan oluşturarak kişiselleştirilmiş bir antre dekorasyonu için yeni stil fırsatları sunuyor. Evinize girerken hayatınızdan izler taşıyan bir manzarayla karşılaşmak istiyorsanız, masif ahşaptan metale kadar farklı malzemelerden üretilmiş dresuar modellerini değerlendirebilirsiniz.

 • Portmanto

Yoğun geçen bir günün ardından eve girdiğiniz anda yüklerinizden kurtulmak isteyebilirsiniz. O halde antrede eşyalarınızı düzenli bir şekilde depolayacak bir mobilyaya ihtiyacınız var. Tam da bu amaca hizmet eden portmanto tasarımları ceket, ayakkabı ve aksesuarları içine alarak derli toplu bir antre görünümüne katkı sunuyor. Üstelik yalnızca fonksiyonel bir antre mobilyası değil, aynı zamanda estetik tasarımlarıyla dekoratif bir öge rolü de üstleniyor.

Portmantolar nispeten büyük boyutlarıyla diğer antre mobilyalarından ayrılıyor. Geniş bir girişe sahipseniz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan iyi bir seçenek olabilir; ancak kısıtlı alanlar için kullanışlı olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Bununla birlikte antre mobilyaları ölçüleri kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendiği için dar girişlere uygun, kapaklı ve çekmeceli portmanto tasarımları bulabilirsiniz. 

 • Ayakkabılık

Antre mobilyaları ve dekorasyonu söz konusu olduğunda ayakkabılık tasarımları kendine özgü bir işlevsellikle dikkat çekiyor. Modern ayakkabılık modelleri akıllı depolama çözümleri sunarken evin genel dekoruyla uyumlu tasarımlarla öne çıkmayı da ihmal etmiyor. Ayrıca son yıllarda popüler hale gelen açık raf trendinin ayakkabılık tasarımlarında da tercih edildiğini belirtmekte fayda var. 

Evinizin giriş bölümü portmanto kullanmaya elverişli değilse endişelenmenize gerek yok. Nitekim, ayakkabılıklar kusursuz bir düzenleyici olarak birçok fonksiyonu başarıyla yerine getiriyor. Düşer kapak, sürgülü kapı veya açık raf tasarımlarıyla her beklentiye karşılayan zengin alternatifler bulmak mümkün. Ayakkabılığı ev dekorasyonuyla uyumlu bir parça haline getirmek için renk seçenekleriyle oynamayı deneyebilirsiniz.  

 • Askılık & Şemsiyelik

Askılık ve şemsiyelikler antre mobilyaları arasında en klasik seçeneklerin başında geliyor. Hemen her evde kendine yer bulabilen bu pratik çözüm zamana meydan okuyan bir popülariteye sahip. Tabii, evler için geliştirilen dekorasyon fikirleri daha yaratıcı avantajlar sunduğu için askılık ve şemsiyelikler fonksiyonel özellikleriyle öne çıkıyor. Bu nedenle daha çok iş yeri ve ofis gibi yerlerde kullanılıyor.

Kıyafetlerinizin kırışmasını önlemek için katlamadan saklamaya özen gösteriyorsanız, şık bir askılık tasarımı sayesinde hazırlanırken vakit kaybının da önüne geçebilirsiniz. Ayaklı askılıkların işlevsel özelliğini alıp estetik bir derinlikle yeniden yorumlayan duvar askılığı modellerini de tercih edebilirsiniz. Küçük bir portmanto gibi kullanabileceğiniz duvar askısı tasarımları arasında dekoratif ögelerle süsleyebileceğiniz raflı seçenekler de yer alıyor.

 • Dilsiz Uşak

Bir zamanlar seçkin aristokratların takım elbise askısı olarak kullandığı dilsiz uşaklar şimdilerde ofis ve evlerin girişlerine vintage bir hava katmakla meşgul. Zarif ve az yer kaplayan tasarımı nedeniyle tercih edilen bu antre mobilyası minimal yaşam tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Evinizi ezber bozan bir antre giriş dekorasyonu ile süslemek istiyorsanız, yatak odasında da kullanabileceğiniz dilsiz uşaklar en iyi seçenek olabilir.

Genellikle ahşap malzemelerle tasarlanan dilsiz uşak modelleri endüstriyel dekorasyon tarzıyla uyumlu metalik seçenekler de sunuyor. Hafif özelliğiyle kolayca taşınabilen bu portatif antre mobilyası yükseklik ayarının yapılabildiği tasarımlar da seçenekler sunuyor. Sabah evden çıkarken ceket, çanta, cüzdan ve aksesuarların emrinize hazır bir şekilde beklemesini istiyorsanız, aradığınız şey bir dilsiz uşak olabilir. 

antre mobilyası nasıl seçilir

Antre Mobilyaları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antre mobilyaları birbirinden şık tasarımlarla kararsızlık yaşatsa da seçenekleri daraltmanın birçok yolu var. Mobilya seçmeden önce bazı noktalara dikkat ederek hem stil hem de kullanışlılık anlamında maksimum fayda elde edebilirsiniz.

İşte antre mobilyası seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Evin diğer bölümlerine göre dar bir alanda çalışma yaptığınızı unutmayın; çünkü mobilyaların yerini sürekli değiştirme şansınız pek bulunmuyor. Haliyle seçim yapmadan önce en çok dikkat etmeniz gerekenlerin başında antre mobilyaları ölçüleri geliyor. Tek bir santimetreyi dahi boşa harcamamak için hem evinizin hem de mobilyaların boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.  
 • Geniş bir hole sahip olmak giriş bölümünün mobilyalarla doldurulması gerektiği anlamına gelmiyor. İhtiyaçlarınıza göre mobilya seçimi yaparken ferah bir karşılama için yeteri kadar alan bıraktığınızdan emin olmalısınız. Bu nedenle benzer fonksiyonlara sahip antre mobilyalarından yalnızca birini tercih etmekte yarar var.
 • Dar girişlerde daha fazla kullanım alanı elde etmek için dikey tasarımlı mobilyalara yönelebilirsiniz. Ayrıca zeminde yeteri kadar alana sahip değilseniz duvar askısı ve rafları gibi dekorasyon fikirlerini değerlendirebilirsiniz. 
 • Ayakkabılık seçimi yaparken yalnızca antrenizin durumunu değil, ayakkabı koleksiyonlarınızı da dikkate almanızda yarar var. Aksi takdirde çizme ve bot gibi yüksek ayakkabıları saklamaya elverişsiz bir ayakkabılıkla karşılaşabilirsiniz.
giriş mobilyaları

Eksiksiz Bir Antre Dekorasyonu İçin Püf Noktalar

Şık bir antre görünümü için mobilyaların başrolde olduğu bir senaryo kurguluyorsanız, tarzınızı yansıtan seçimlerin adından son dokunuşları yapmaya hazırlanabilirsiniz. Antre mobilyaları ile uyumlu bütünsel bir estetik yakalamak için zeminden duvarlara kadar her detay büyük önem taşıyor. 

 • Zemin Tasarımı: Stil duygusunu besleyen şık bir antreye sahip olmanın yolu zeminden geçiyor. Fayans ve parke gibi zemin kaplamalarını değiştirmenin mümkün olmadığı durumlarda halı ve kilim seçenekleri konfor ve estetiği birleştiren bir detay görevi üstleniyor. İster geniş bir hol ister koridor tipi bir antreye sahip olun, modern antre mobilyaları ile renk ve stil açısından uyumlu halılar seçmeniz gerekiyor.
 • Duvar Dekorasyonu: Duvar sanatının inceliklerini uygulamanın tam zamanı. Çoğu evin girişinde misafirleri kocaman ve dümdüz bir duvar karşılıyor. Bu beton yığınını estetik ve fonksiyonel antre duvar dekorasyonu seçenekleriyle süsleyerek coşkulu bir karşılama deneyimi yaşatabilirsiniz. Evinizin boyutlarına göre tablo, saat, ayna, anahtarlık ve rüstik tasarımlı duvar rafları gibi farklı fikirleri uygulayabilirsiniz.
 • Aydınlatma: Başarılı bir antre gücünü iyi düşünülmüş ışık çözümlerinden alıyor. Antre dekorasyonu nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, mobilyalarınızın güzelliğini öne çıkaran avize, aplik, armatür ve sarkıt gibi aydınlatma seçeneklerini şimdiden seçmeye başlayabilirsiniz.

Eve dönerken neyle karşılaşacağınıza karar vermek sizin elinizde. İhtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra estetik bir görünüm sunan bir hol deneyimi için n11 kategorilerinde bulunan antre mobilyaları sizin için ilham verici seçenekler içeriyor.

Bu içeriği sevdiniz mi? O zaman Küçük Ev Dekorasyonu yazımızı da mutlaka okumalısınız!

Önceki YazıSonraki Yazı