Salon Avizesi Nasıl Seçilir?

salon avizesi seçimi

Zaman zaman misafirlerin ağırlandığı, çoğu zaman da aile üyelerinin bir araya geldiği salonlar evlerin kalbini simgeliyor. Haliyle bu yaşam alanını davetkar ve ferah bir ambiyansa dönüştürmek fazlasıyla önem taşıyor. Güzel bir salon yaratmak için mobilyadan duvar rengine kadar dikkat edilmesi gereken birçok faktör var, ancak özellikle karanlık bastığında aydınlatma çözümleri alternatifsiz bir rol üstleniyor. Bu noktada işlevsel ve dekoratif niteliklere sahip bir salon avizesi kullanmak kaçınılmaz hale geliyor. Peki salon avizeleri nasıl olmalı? Bilmeniz gereken tüm püf noktaları bu yazıda bir araya getirdik. 

salon avizesi nasıl seçilir

Salon Avizesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon dekorasyonu yaparken sıra avize seçmeye gelince birbirinden farklı tasarımlar kafanızı karıştırabilir. Hem zevkinizi yansıtan hem de kullanışlı bir avize seçmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 1. Salonun boyutlarını göz önünde bulundurun.

Salon için avize çeşitleri ararken çeşitli stiller sizi bekliyor fakat tasarım özelliklerinden önce işlevselliğe odaklanmakta fayda var. Uygun aydınlatma için avizenin yükseklik ve çap değerlerinin salon boyutlarına uygun olması gerekiyor.  

Salon avizelerinde genişlik hesaplaması yaparken aşağıdaki formülden yararlanabilirsiniz:

 • Odanın genişliği (metre) + odanın uzunluğu (metre) = avize genişliği (santimetre)

Buna göre genişliği 5 metre, uzunluğu 4 metre olan bir salonda minimum 20 santimetre çapına sahip bir avize ile ideal aydınlatma koşullarını sağlayabilirsiniz. 

Salon avizelerinde genişlik kadar yükseklik de büyük önem taşıyor. Referans olması açısından aşağıdaki formülden yararlanabilirsiniz:

 • Odanın yüksekliği (metre) x 10 = avizenin yüksekliği (santimetre)

Yüksekliği 2,5 metre olan bir oda için minimum 25 santimetre yüksekliğinde avizeleri tercih ederek orantılı bir görünüm elde edebilirsiniz. Avizelerdeki sarkıt uzunluğunu bu formüle dahil etmemeniz gerekiyor. Nitekim ayarlanabilir sarkıtların uzunluğunu odanın boyutuna ve eşyaların yoğunluğuna göre değiştirmeniz mümkün.

salon aydınlatması
 1. Avizenin başlık sayısını belirleyin. 

Avizelerin başlık sayısı salondaki ışık yoğunluğunu doğrudan etkiliyor. Bu nedenle dengeli bir dağılım elde etmek için ampul sayısını da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük alanlarda tekli salon avizesi yeterli olurken, orta büyüklükteki bir salon için birden fazla ampule ihtiyaç duyabilirsiniz. Küçük salon dekorasyonu yaparken avizenin sönük kalmasını istemiyorsanız, minimal tasarımlara sahip 3’lü salon avizesi modellerini tercih edebilirsiniz. 

Geniş salonlar söz konusu olduğunda avize seçimi her zamankinden daha zor hale geliyor. Bu noktada odanızın genişliğine göre başlık ve sarkıt sayısını artırabilirsiniz. Örneğin, 40 metrekareden daha büyük alanlarda 7’li sarkıt avize çeşitlerini tercih ederek hem ideal ışıklandırma performansına kavuşabilir hem de estetik değeri yüksek bir dekoratif dokunuş yapabilirsiniz.

lüks salon aydınlatması
 1. Salon avize modelleri arasından tarzınızı yansıtan stili keşfedin.

Salon için avize seçerken boyut faktörünün önemini artık bildiğinize göre sırada en eğlenceli kısım var. Birbirinden farklı tasarımlar arasından zevkinize en uygun avizeyi seçmeye başlayabilirsiniz. İster minimal ve zarif ister rokoko tarzı gösterişli bir avize olsun, oturma odanızın havasını değiştirmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli stiller bulunuyor.

Salon için avizeler seçerken aşağıdaki stil ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Modern salonların vazgeçilmezi olan metal avize modellerini tercih ederek çok yönlü ve işlevsel deneyim elde edebilirsiniz. Salon avizesi modern göründüğü kadar endüstriyel detaylar da taşısın istiyorsanız, şanslısınız çünkü retro tasarımlı modellerin arasında bu tip seçenekler de yer alıyor.
 • Avize seçerken odanın genel estetiğiyle uyumlu tasarımlara yönelmek gerekiyor. İçinde az eşyanın olduğu minimal salon konseptleri için küp modelli sarkıt avizeler ön plana çıkıyor. Tekli, ikili ve üçlü avize alternatifleri sunan bu tasarımları tercih etmeden önce odanızın boyutlarını da dikkate almalısınız.
 • Hem estetik görünüm hem de enerji tüketimi konusunda benzersiz avantajlar sağlayan LED avize modelleri özellikle salonlarda muhteşem bir ambiyans yaratıyor. Bilindiği üzere, karanlık bir salon LED avize tasarımları sayesinde tek bir dokunuşla sarı, beyaz veya gün ışığına kavuşabiliyor. Ayrıca LED aydınlatma seçenekleri ışığı doğrudan yaydığı için verimli bir performans sunuyor.
 • Aydınlatma dünyası şık ve yeni model avize arayanlar için de çeşitli alternatifler sunuyor. Bu eklektik tasarımlar geleneksel avizelerin kristal parçalarını ve modern avizelerin LED ışıklarını bir araya getiriyor. Krom ve altın renk detaylarıyla zenginleştirilen bu modern salon avizesi seçenekleri ile ilham verici bir atmosfer yaratabilirsiniz. 
metal salon avizesi
 • Salonu metalik bir ışıltıyla aydınlatmak isterken risksiz bir seçim yapmak istiyorsanız, camlı avize modellerini inceleyebilirsiniz. İşlevsel ve dayanıklı özellikleriyle öne çıkan bu klasik tasarımlar aynı zamanda belirli bir noktayı vurgulama fırsatı sunuyor. Ürün materyali ve cam rengi konusunda en doğru kararı vermek için oturma odanızın genel görünümünü göz önünde bulundurmalısınız. 
 • Halatlı ahşap avizeler salonda sıcak, samimi ve rüstik bir ambiyans yaratmanın belki de en popüler yolu. Geometrik formlu sarkıt avizeler gibi ahşap modeller de tekli, ikili ve üçlü seçeneklerden oluşuyor. Aydınlatmak istediğiniz alanın büyüklüğüne göre dilediğiniz başlık sayısınız seçebilirsiniz. Bununla birlikte bu model avize seçeneklerini tercih etmeden önce salonda benzer tonlara sahip renklerin ve ahşap detayların bulunduğundan emin olmalısınız.
 • Yaşam alanınıza sarayları andıran lüks ve gösterişli bir ayrıntı eklemek istiyorsanız, kristal taşlı avize modelleri en iyi seçim olabilir. Antika eşyaların yoğun olarak kullanıldığı geleneksel salon tasarımları için kristal avizeleri tercih edebilirsiniz. Özellikle geniş alanlarda tercih edilen bu salon avizeleri kumandalı fonksiyona sahip modern alternatifler de sunuyor. Dilerseniz çağdaş formlara sahip kristal avizelerin küçük versiyonlarını kullanarak sade ambiyanslara dengeleyici bir dokunuş yapabilirsiniz. 
ampul çeşitleri
 1. Verimli bir aydınlatma için kullanacağınız ampul tipine karar verin. 

Salon avize takımları çeşitli özellikler sunsa da aydınlatma görevi nihayetinde ampullere düşüyor. Dolayısıyla avize seçerken ihtiyaç duyduğu ampul türünü de hesaba katmalısınız. Ampuller yaydığı ışığın özelliklerine göre sınıflandırılırken enerji tüketimi, kurulum kolaylığı ve maliyet gibi faktörler de büyük önem taşıyor. 

 • Akkor ampul: Yumuşak bir ışık yayan akkor ampuller özellikle sıcak renklerin ön planda olduğu salonlarda tercih ediliyor. Aynı zamanda dekoratif bir nitelik taşıyan bu tip ampullerin iyi bir enerji verimliliği sunmadığını belirtmekte fayda var.
 • LED ampul: Isınma yapmayan LED ışıklar uzun ömürlü olduğu gibi enerji tüketimi açısından da verimli bir performans sunuyor. Işığı dağıtmak yerine doğrusal bir şekilde yayan LED ampul çeşitleri modern salon avizelerinde oldukça popüler.  
 • Halojen ampul: Genellikle dış mekan aydınlatmasında kullanılan halojen ampuller salon avizelerinde de tercih ediliyor. Halojenler gün ışığını taklit ederek parlak bir ambiyans yaratmasına rağmen hızlı bir şekilde ısınıyor. Ayrıca diğerlerine göre daha kısa bir kullanım ömrü sunuyor.
 • Rüstik ampul: Sarı ışığın en sıcak tonlarını yayan rüstik ampuller yuvarlak ve uzun mum formuna sahip tasarımlarıyla biliniyor. Şeffaf camlı ve ahşap avize modellerinde kullanılan bu loş ışık kaynağı özellikle küçük salonlarda tercih ediliyor. 

Beğendiğiniz salon avize modelleri halojen, rüstik veya akkor ampuller ile çalışıyorsa duy özelliklerini de dikkate almalısınız. Ampullere elektrik aktarımı sağlayan duylar E27 ve E14 olmak üzere iki standart tipten oluşuyor. E harfini Edison’dan alan bu sınıflandırma türünde rakamlar ise duyun milimetre cinsinden çapını ifade ediyor. Avizelerde genellikle kalın soket olarak da adlandırılan E27 duylar kullanılıyor.

Salonunuz için duvar dekorasyonu fikirleriniz varsa “Duvar Süsleri Nasıl Seçilir, Nerede Kullanılır?” içeriğine de bir göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı