Yürüme Arkadaşı (Yürüme Yardımcısı) Nedir, Neye Göre Seçilir?

yürüme arkadaşı

Bebeklerin gelişim serüveni mutluluk verici dönüm noktalarıyla dolu; ilk gülücükler, ilk kelimeler ve ilk adımlar… Bunlardan sonuncusu, yani bebeğin adım atmaya başladığı zamanlar diğerlerinden biraz farklı. Bilişsel ve fiziksel becerilerin gelişmeye başladığına işaret eden yürüme aktivitesi unutulmaz anlar yaşatırken ebeveynlere de sorumluluk yüklüyor. 

Bebeklerin daha dengeli hareket edebilmesi ve tabii ki türlü yaramazlıklar yapabilmesi için anne ve babaların bu gelişim adımına katkıda bulunması gerekiyor. Tam da bu noktada ebeveynlerin sorumluluğunu paylaşan eğlenceli ve faydalı bir seçenek var: Yürüme arkadaşı. Yürüme arkadaşı nedir, ne işe yarar diye merak ediyorsanız, aradığınız tüm cevapları bu rehberde bulabilirsiniz.

Yürüme Arkadaşı Nedir?

Bebekler ayaklarının üzerinde durma cesaretini gösterdikten sonra, sıra onlar için daha zorlu bir adım olan yürüme eylemine geliyor. Bu aşamada akla ilk olarak oturarak yürümelerine yardımcı olan yürüteç gibi aparatlar geliyor. Yürüme arkadaşı ise bebeklerin ayaktayken, daha dengeli ve iterek yürüyebilecekleri oyuncaklara deniyor. 

Adından da anlaşılacağı üzere, bu yürüme yardımcıları yürüme becerisini geliştiren bebeklere ilgi çekici aktiviteler ve eğlenceli özellikleriyle arkadaşlık ediyor. Bebek yürüme arkadaşı ürünleri genellikle ilk adımın atıldığı 9 ila 12 aylık dönemde kullanılıyor.

Farklı boyut ve tasarım özellikleri bulunan bebek yürüme yardımcısı modelleri genellikle üç veya dört tekerlekli seçeneklerden oluşuyor.

yürüme arkadaşı faydaları

Yürüme Arkadaşı Kullanmanın Faydaları

Yürüme arkadaşıyla bir oraya bir buraya koşturan bebeklerin eğlenceli vakit geçirdikleri kesin. Peki yürüme yardımcıları başka ne gibi faydalar sunuyor?

 • Yürüme arkadaşı aynı zamanda bir bebek oyuncağı olduğu için bebeklerin saatlerce eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor.
 • Bebekleri kendi başlarına yürümeye başlamadan önce ek stabilite sağlayarak cesaretlendiriyor.
 • Fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel uyarıcı rolü de üstleniyor. Yürüme arkadaşlarının üzerinde bulunan çeşitli oyuncaklar ince motor becerileri ve el-göz koordinasyonunun gelişimine katkıda bulunuyor.
 • Bebekler yürüme yardımcısı kullanırken kaslarını kendi iradeleriyle kullandıkları için bağımsızlık duyguları gelişebilir.
 • Yürümeye yardımcı oyuncak tasarımlarında tekerleklerin hızını kısıtlamak için direnç mekanizması bulunuyor. Bu da ebeveynlere bebeğin hareketleri üzerinde kontrol imkanı sunuyor.

Yürüme Arkadaşını Daha Güvenli Hale Getirmek için Püf Noktalar

Bebekler yürüme arkadaşıyla vakit geçirirken ebeveynlere ise gözetim sorumluluğu düşüyor. Bu oyuncaklar her ne kadar bebeklere uygun şekilde üretilse de istenmeyen kazalar meydana gelebilir. 

Yürüme arkadaşı kullananlar için güvenlik ipuçları şu şekilde:

 • Yürüme arkadaşı satın aldıktan sonra ürünün kullanma kılavuzu ve güvenlik uyarılarını dikkatle okuyun.
 • Bebeğiniz yürüme yardımcısıyla vakit geçirirken merdiven, şömine ve diğer tehlikeli alanlardan uzak durmasını sağlayın. Nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, çocuklu ev nasıl güvenli hale getirilir makalesini okuyabilirsiniz.
 • Yürüme arkadaşları, bebek yürüteçlerinden farklı olarak itme ve çekme yoluyla kullanılan oyuncaklar. Bu nedenle bebeklerin yürüme arkadaşının üzerine çıkması tehlikeli olabilir.
yürüme yardımcısı

Yürüme Arkadaşı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışverişe gittiğinizde çocukların alışveriş arabasını sürmek için ne kadar heveslendiklerini bir düşünün. Yürüme arkadaşı gibi itme oyuncakları bebeklerin uzun yıllar boyunca keyif aldıkları nadir oyuncakların başında geliyor. Haliyle bebeğin gelişimi için en güvenli ve kaliteli ürünü seçmek büyük önem taşıyor.  

 • Malzeme Türü: Piyasadaki çoğu yürüme arkadaşı ahşap ve plastik malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu noktada daha sağlıklı bir seçenek olan ahşabı tercih edebilirsiniz fakat ağır olduğu için bebeğin zarar görmemesi için ekstra özen göstermelisiniz. Plastik yürüme arkadaşı modellerini seçerken de sağlığa zararlı olmayan ve kanserojen madde içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Taban Genişliği ve Tekerlekler: Yürüme arkadaşları modelleri tekerlek sayısı ve taban genişliği anlamında çeşitli alternatifler sunuyor. Bebeğin daha dengeli hareket etmesi ve devrilme riski yaşamaması için geniş tabanlı ve mümkünse dört tekerlekli oyuncakları tercih etmelisiniz. Ayrıca yürüme arkadaşının büyük olması bebeğin tehlikeli alanlara girme olasılığını da en aza indiriyor.
 • Aktivite Özellikleri: Bebeklerin yürüme becerilerini geliştirirken aynı zamanda eğlenmeleri de gerekiyor. Örneğin, sesli yürüme arkadaşları etkileşimi teşvik ederek bebeğin ilgisini çekebilir. Üzerinde eğitici ve öğretici aktiviteler barındıran seçeneklerle bebeğin zihinsel gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. 
 • Güvenlik: Çocukları sürekli kontrol altında tutmak mümkün değil ve uzmanlar da bu davranış biçimini önermiyor. Bu nedenle bebeğinizin güvenli vakit geçirebilmesi için yürüme yardımcısının sivri cisimler ve yutma riski oluşturan parçalar içermemesi gerekiyor. 

En İyi Yürüme Arkadaşı Tavsiyeleri 

Yürüme arkadaşları bir zamanlar yalnızca fiziksel gelişim amaçlarına hizmet ederken oyuncak dünyası sürekli gelişiyor. Çeşitli eğitici ve öğretici aktivitelerle zihinsel gelişim desteği de sunan yürüme yardımcısı önerileri şu şekilde:

pilsan-happy-ilk-adim-arabam
 1. Pilsan Happy İlk Adım Arabam

Bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine katkıda bulunacak bir oyuncak arıyorsanız, ihtiyacınız olan yürüme arkadaşı Pilsan etiketiyle heyecan verici özellikler sunuyor. Geometrik şekiller, toplar, el göz koordinasyonunu geliştiren oyuncaklar ve müzik kutusu içeren bu oyuncak çocuklar tarafından ilgiyle karşılanıyor. 4 tekerleğe ve ergonomik tasarıma sahip olan Pilsan yürüme yardımcısı aynı zamanda güvenli bir kullanım sağlıyor. 

kanz-yuruyus-arkadasim
 1. Kanz Yürüyüş Arkadaşı

Yürüme arkadaşları adımlarını yeni atan bebeklere cazip gelebilir ancak çocuklar bir süre sonra daha fazla hareket özgürlüğü arıyor. Dengede durabilen çocuklar için tasarlanan bu yürüme arkadaşı Kanz markasının renkli dokunuşlarıyla daha da ilgi çekici hale geliyor. Küçük ve hafif tasarımı sayesinde kolayca taşınan Kanz çıngıraklı yürüme arkadaşı ile bebeğinizin özgürce vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

eğitici köpekçik
 1. Fisher-Price Eğitici Köpekçik Bebek Yürüme Yardımcısı

Yürürken eğlendiren, eğlendirirken öğreten Fisher Price yürüme yardımcısı bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunan özellikler taşıyor. Bebeklerin yürümekten yorulduğu zaman öğrenmeye geçebilecekleri bu yürüme arkadaşı Fisher Price markasının Yaşa Göre Gelişim teknolojisini içeriyor. Böylece bebekler hem dengeli bir şekilde yürümeyi hem de şekilleri, sayı saymayı, alfabeyi ve daha fazlasını öğreniyor. Dilerseniz, köpekçik figürünün yanı sıra zebralı olan modelini de tercih edebilirsiniz.

prego toys
 1. Prego Toys Müzikli Bebek Yürüme Yardımcısı

Prego yürüme arkadaşı pratik ve eğlenceli tasarımıyla bebeklere saatlerce oynayabilecekleri aktiviteler sunuyor. Hayvan sesleri çıkarabilen ve eğlenceli şarkılar çalabilen bu oyuncak ile geometrik şekilleri ve sayıları öğrenmek de mümkün. Ayrıca büyük tekerlekleri sayesinde halı üzerinde kolayca hareket edebilen Prego yürüme arkadaşı kaza riskini en aza indiriyor.

birlik toys
 1. Birlik Oyuncak Aktivite Masası ve İlk Adım Arabası

2’si 1 arada özelliğine sahip bu eğlenceli oyuncak hem aktivite masası hem de yürüme arkadaşı olarak kullanılabiliyor. Yalnızca birkaç sök-tak işlemiyle anında aktivite masasına dönüşen Birlik Oyuncak yürüme arkadaşının kilitlenebilir tekerlekleri var. Bu da bebeğin güvenli bir şekilde kullanabileceği anlamına geliyor. Gövde bölümündeki eğlenceli oyuncaklar ve müzik kutusu sayesinde eğlenceli deneyimler sunan bu yürüme arkadaşı modeliyle siz de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bebek gelişimi ebeveynlerin dikkatle yaklaşması gereken bir konu. Söz konusu fiziksel beceriler olduğunda ise bebeklerin birçok noktada yardıma ihtiyaçları var. Sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmeleri için tasarlanan yürüme arkadaşları bu anlamda birçok fayda sunuyor. Bebeğinizin ilgisini çekebilecek eğitici modelleri tercih ederek aynı anda diğer gelişim aşamalarını da hızlı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olabilirsiniz. 

Sıradaki yazımıza da göz atın: “Tüm Detaylarıyla Aktivite Masası Modelleri ve Özellikleri

Önceki YazıSonraki Yazı