cilt bakım rehberi

Güzelliğinizi her mevsim korumak için doğru cilt bakımı yapmanız son derece önem arz etmekte. Soğuk havalar, yeteri kadar hassas olan cildi daha çok kurutmakta ve tahriş olmasına sebep olabilmekte. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişilerin kışın en büyük şikayeti kuruyup dökülen cildidir.

Yüzde oluşan çizgiler ve kırışıklıklar kadınların en büyük dertlerinden biri. Hiçbir kadın erkenden kırışmak ve yaşlanmak istemez! Yaşlanmaya henüz çözüm bulunmasa da mümkün olduğu kadar kırışıklıkları geciktirebilirsiniz. Bunun için en önemli adım nemlendirme! Cildinizin her daim sağlıklı ve ışıl ışıl parlaması için bakım yapmanız şart. Dış görünüşün önemli bir kısmını cildin oluşturduğunu unutmayın. Bu yazımızda, kışın cilt bakımı nasıl yapılmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Keyifli okumalar! :)

Cilt ve Makyaj Temizleyici

1. Adım: Temizleme

Güzel bir cildin ilk kuralı temiz olması! Düzenli olarak yüzünüzü temizleyerek cildinizin her zaman sağlıklı olmasına yardımcı olabilirisiniz. Özellikle makyaj yapmayı seven biriyseniz, uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız ki cildiniz nefes alabilsin. Makyajı çıkarmadan uyursanız, tüm gece boyunca cildiniz nefes alamaz ve kendini yenilemede yetersiz kalır. Üstelik makyaj kalıntıları gözeneklerinizi tıkayarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Makyajınızı nazik bir şekilde cildinizden temizlemek için makyaj temizleme sütü veya makyaj temizleme suyu kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun göz makyajınızı temizlerken, özel olarak geliştirilen göz makyajı temizleme ürünlerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Size bir güzellik sırrı verelim mi? Cildin ışıl ışıl ve güzel görünmesinin en önemli adımı berrak ve temiz olmasıdır. Bunun için de siyah noktalardan ve tıkanmış gözeneklerden arındırılmış olmalı. Siyah noktalardan kurtulmanın en önemli etkeni ise cildi düzenli olarak temizlemek. Gün içinde makyaj yapmasanız bile dışarıdaki hava koşullarından gözenekleriniz tıkanabilmekte. Bu nedenle özellikle yatmadan önce cildinizi yüz temizleme jelleri ile temizlemeyi ihmal etmeyin.

2. Adım: Arındırma

Cilt bakımının olmazsa olmaz ürünleri arasında maske ve peeling çeşitleri bulunuyor. Yüzü arındırmada son derece etkili olan peeling çeşitleri ile cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Ölü hücreleri ve siyah noktaları temizlemede peeling çeşitleri oldukça etkilidir. Cildin üstündeki ölü derinin atılması ile alttaki canlı deri ortaya çıkar. İncelen deri göze daha parlak ve daha güzel görünür. Birçok marka tarafından üretilen peeling çeşitlerini satın alabileceğiniz gibi kendiniz de cildinize özel peeling hazırlayabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz peeling tariflerini görmek için tıklayın!

Büyük şehirlerin maruz kaldığı kirli hava, yaşam koşulları ve düzensiz beslenme, cildin yıpranmasına ve zarar görmesine sebebiyet verebilmekte. Cilde derinlemesine bakım yapmanın en etkili yollarından biri de yüz maskesi uygulamaktır. Yüz maskeleri, cildin ihtiyacına göre uygulandığı için doğru maske ile yüzünüzdeki sorunu çözebilirsiniz. Rutin cilt bakımınıza haftada bir kez uygulayacağınız yüz maskesini ekleyerek cildinizin yenilenmesini ve taptaze görünmesini sağlamak elinizde. Yüz maskeleri: Temizleyici maskeler, nemlendirici maskeler, besleyici maskeler ve arındırıcı maskeler olarak sınıflandırılabilir. Arındırıcı yüz maskesi kullanarak diğer yüz bakım ürünlerinin daha etkin olmasını sağlayabilirsiniz. Yüz maskesi çeşitleri arasında bulunan tek kullanımlık maskeleri seyahate giderken de yanınızda kolayca götürebilirsiniz.

Maske ve Peeling
Serum ve Tonik

3. Adım: Canlandırma

Tonikler, cildi temizlemek ve canlandırmak için özel olarak geliştirilmiştir. Yüz temizleme jelleri ile yıkadığınız cildinize, bir tutam pamuk ile tampon yaparak tonik uygulamanız gözeneklerinizi sıkılaştırmaya yardımcı olacak. Pamuğa kir geçiyorsa bu işlemi bir kez daha yapmanız yüzünüzün iyice temizlenmesine yardımcı olacaktır. Yüz tonikleri, hem erkeklerin hem de kadınların cilt temizliğinde yer vermesi gereken ürünlerdir. Cilt temizliğinde kullanılan tonik çeşitleri alkollü tonikler ve alkolsüz tonikler olarak ikiye ayrılır. Yüzünüzü tonik ile temizlemeden önce cildinizin çok iyi temizlenmiş olması gerekmektedir. Bunun için de tonik kullanmadan önce yüz temizleme jelleri ile etkili bir şekilde yüzünüzü temizlemeyi unutmayın!

Tonik seçimi yapmadan önce cilt tipini bilmeli ve buna uygun seçim yapmalısınız. Bazı cilt tipleri kuru iken bazıları da yağlı ve büyük gözeneklere sahip olabilir. Cilt tonik markaları arasında kendi cilt tipinize uygun olan ürünü kolayca bulabilirsiniz. Kuru ciltlerde yağ salgılama oranı azdır ve gözenekler kapalıdır. Kuru cilt tipine sahip olanları alkolsüz tonik kullanması uygundur. Yağlı ciltlerde ise yağ salgılaması çok fazladır ve gözenekler açıktır. Ayrıca yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri de aknedir. Bu cilt tipi için de alkollü tonikler uygundur. Özellikle yağlı cilde sahip olanların cilt temizliğinden sonra tonik uygulaması oldukça önemlidir. Karma ciltlerde yanak bölgesi kuru, alın ve burun bölgesi ise yağlıdır. Karma cilt tipi için uygun olan tonik, alkol oranı düşük olandır.

4. Adım: Nemlendirme

Temizlediğiniz ve hafif bir şekilde tonik uyguladığınız cildinize birkaç dakika bekledikten sonra cilt tipine uygun nemlendirici kremi sürdüğünüzde, günlük cilt bakımını tamamlamış olursunuz. Cildin nemlendirilmesi, sağlıklı ve bakımlı olmasının yanında, yukarıda bahsettiğimiz gibi erken kırışmaması için de oldukça etkilidir. Temiz cildinize uygulayacağınız nemlendiricinizi yukarı doğru hareketlerle nazik bir şekilde cildinize uygulayın. Boyun ve dekolte bölgesi de hassas bir yapıya sahip olduğu için buralara da nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Nemlendirici kremlerin yeterli olmadığı durumlarda yüz serumları kullanılmaktadır. Sürüldükten sonra çok hızlı bir şekilde emilen yüz serumları cildinizin derinlerine inerek nemlendirir ve besler. Yüz serumu ne zaman kullanılmalı diye soracak olursanız, bunun bir yaş sınırı olmadığını; fakat 20’li yaşlarda cilt kendini çok hızlı bir şekilde yenilediği için 30’ların başında kullanılmaya başlanmasının uygun olabileceğini söyleyebiliriz. Nem, cildin kırışmaması için son derece önemlidir. Çok kuru bir cilde sahipseniz, kırışıklıkları geciktirmek için serum kullanmaya başlayabilirsiniz. Lancome Advanced Genifique Concentrate yüz serumu, Vichy Idealia yüz serumu ve Estee Lauder Advanced Night Repair en çok tercih edilen yüz serumları arasında.

Yüz ve Vücut Nemlendirici
Göz ve Dudak Bakımı

5. Adım: Göz ve Dudak Bakımı

Göz çevresi, cildin en hassas yerlerinden biri. Yaşam şartları, stres, düzensiz uyku ve sağlıksız beslenme göz çevresini olumsuz etkilemekte. Tıpkı cilt bakımı gibi göz çevresi bakımını da düzenli yaparak kırışıklık oluşumunu geciktirebilirsiniz. Nazikçe temizlenen göz çevresine, cilt tipine uygun göz kremini uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Gündüz göz bakım kremi ve gece göz bakım kremi olmak üzere hem gündüz hem de akşam kullanabileceğiniz ürünlerden destek alabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde göz çevresini düzenli olarak nemli tutabilecek ve kırışıklık oluşumunu engelleyebileceksiniz. Göz kremi seçerken alerjiye ve tahrişe sebep olmayacak ürünleri tercih etmelisiniz.

Göz altında oluşan kırışıklıklar, yaşlanmanın ilk belirtilerinden olduğu için her daim genç görünmek isteyen kadınların göz çevresi bakımını ihmal etmemesi gerekiyor. Kırışıklıklar oluşmaya başladıysa, göz çevresi için üretilen kırışıklık kremlerinden edinmenin zamanı gelmiştir. Estee Lauder, Shiseido gibi çeşitli markalar tarafından üretilen göz kremleri, kırışıklıkları önemli ölçüde azaltmaktadır.

Tıpkı göz çevresi gibi dudaklar da soğuktan ve rüzgardan çabuk etkilenen yerlerden. Dudakların kuruması ve çatlaması hem hoş olmayan bir görüntü oluşturur hem de gün boyu sizi rahatsız eder. Soğuk havalarda dışarı çıkarken nemlendirici dudak bakım ürünlerinden uygulamayı ihmal etmeyin. Dudak nemlendiricileri arasında renkli ve renksiz yapıda olanlar var. Blistex dudak nemlendirici ve Nivea dudak nemlendirici çeşitlerini soğuk havalarda çantanızdan ayırmayın!

6. Adım: El ve Ayak Bakımı

Eller ve ayaklar, soğuk havalardan en çok etkilenen yerleriniz! Gün boyunca kapalı ayakkabılara maruz kalan ayakların ve gün boyunca soğuk havaya maruz kalan ellerin daha çok bakıma ihtiyacı var. Soğuğun ve rüzgarın etkisiyle kuruyan ve çatlayan ellerinizi düzenli nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Neutrogena kırışıklık karşıtı el bakım kremi ile ellerinizde oluşmaya başlayan kırışıklıklara karşı savaş açabilirsiniz. Yüzden sonra kadınlarının yaşı hakkında en çok ipucu veren yerler de eller. Bu nedenle el bakımı yapmanız  kırışmasını geciktirmek ve yaşınızı gizlemek adına oldukça önemli.

Eller demişken, tırnak bakımını da unumayın! Şekilsiz, sararmış tırnaklar bir kadına hiç yakışmaz. Maniküre gidecek zaman ve bütçe ayıramıyorsanız, evinizde tırnak bakımı yaparak sağlıklı ve güzel tırnaklara kavuşabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için manikür seti alabilirsiniz.

Nasıl olsa kışın çorap ve ayakkabıdan ayaklarınız görünmüyor diye bakımsız bırakmayın. Çatlak topuklar, kadıların güzelliğini gölgeleyen önemli unsurlardan bir tanesi. Kışın da ayaklarınıza iyi bakarak yaza yumuşacık ve pembe topuklarla girebilirsiniz. Scholl ayak bakım ürünlerini kullanarak ayağınızdaki problemleri çözebilirsiniz. Tıpkı el tırnaklarında olduğu gibi ayak tırnaklarını da ihmal etmemek önemli. Ayak tırnaklarınız için pedikür seti alarak bu işi de evde kendiniz yapabilirsiniz.

El ve Ayak Bakımı