Bebek Arabası: Yenidoğanlar da Gezer

Bebek arabası modelleri

Bebeğiniz için her konuyu en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekiyor. Bu konuların en başında gelenlerden biri de bebek arabası seçimi. Bebeğinizin farklı aylarında farklı arabalara ihtiyacınız olacak çünkü ne kadar hızlı büyüdüğüne siz bile şaşırıp kalacaksınız. Ayrıca, onunla birlikte daha konforlu nasıl seyahat edebileceğinizi de düşünmeniz gerek. Gelin, bebek arabası alırken nelere dikkat etmeli sorusunu birlikte cevaplayalım.

Bebek Arabası Ne Zaman Alınmalı?

Bebek arabası gerekli mi

Tüm anne babalar elbette bebekleri için en iyisini isterler. O yüzden ellerinden gelen her şeyi yapmak, bütün bebek ürünlerini almak için aceleci davranırlar. Bebek arabası elbette gerekli bir ürün ama bebeğinizin ilk yılı için olmazsa olmaz bir ürün değildir.

Dünyaya yeni gelen bebeğinizle daha iyi iletişim kurabilmek ve onu mümkün olduğunca güvende hissettirmek için ilk yıl ana kucağı, portbebe gibi bebek taşıyıcı ürünleri düşünebilirsiniz. Böylece, birlikte yürürken onunla temas etmiş olursunuz ve inanın bebeğiniz dile gelse, ilk yıl bu yöntemi tercih ettiğini söyleyecektir.

Ana kucağı (babalar da üstüne alınabilir!) ilk yıl bebek arabasına alternatif bir üründür. Bebeğiniz hafif olduğu için onu bu puset tarzı üründe taşımanız zor olmaz ve yüzünü her zaman kendinize dönük tutabilirsiniz. Bebek arabalarının da yüzünüze dönük olanları var tabii, onlar da başka alternatif.

Ancak ilk seneyi geçtiğinizde bebek arabasının avantajları oldukça fazla. Birincisi, sizi daha az yorar. Siz itersiniz ve araba gider. Ne kadar kaliteli bir bebek taşıyıcısı veya ana kucağı alsanız da bebeğinizi direkt taşımanız gerektiği için çabuk yorulursunuz. Bebeğiniz ağırlığı da haliyle artmış olacak. :)

Bebeğiniz ilk yılı doldurduğunda bebek arabası kullanmak bebeğiniz açısından da daha avantajlıdır. Tekerleklerin gidişi onda yatıştırıcı bir etki yapar. Ayrıca, bebek arabası şemsiyesi ve emniyet kemeri gibi özellikler onun daha güvenli bir yolculuk yapmasını sağlarken size de diğer bebek eşyalarını koyacak alan sağlar.

Bebek Arabası Modelleri

Bebek arabası modelleri

Standart Boy

Hemen her yerde gördüğümüz klasik modeller bu arabalardır. Bunlar yeterince geniş saklama alanı, konforlu bir koltuk, dört tarafında büyük ve manevraya daha uygun bebek arabası tekerleği ve taşınabilecek bir ağırlığa sahiptir. Bu modellerin genelde koltuğu ayarlanabilse de tam olarak yatırma seçeneği sunulmaz ve bebeğin arkası size dönüktür.

Araba Koltuğu Tipi

Bebek arabası modelleri arasında sıkça tercih edilen bu arabada bebeğinizin yüzü size dönüktür. O yüzden 6-12 ay arasında önerilen bir modeldir. Bunların en pratik özelliklerinden biri de koltuk kısmının çıkarılıp otomobilinize bebek koltuğu olarak takılabilmesidir. Standart boy gibi dört tarafında tekerlek vardır ama standart boydan daha hafiftir. Alt kısmında size taşıma alanı da sunar.

Çift Koltuklu

Hayat sürprizlerle dolu! İkiziniz oldu diyelim. O zaman iki kardeşin bir arada vakit geçirmesine ve sizin ikisini birden güvenle taşımanıza olanak tanıyan ikili arabalar tam aradığınız ürün. Aslında bu bebek arabası, iki adet standart boy arabanın bir araya gelmesi olarak düşünülebilir. Üçüzünüz, dördüzünüz olursa arabayı özel olarak yaptırmak zorunda kalabilirsiniz çünkü ikizler kadar yaygın değil. Bir ihtimal, 2+1 ve 2+2 gibi taşıma yöntemleri işinize yarayabilir.

Üç Tekerlekli

Uzak Doğu’daki tuktukları andıran bu modeller sadece tekerlek sayısı açısından değil tekerleğin tipi açısından da farklılık gösteriyor. Diğer arabalarda daha küçük ve çiftli dörder tekerlek kullanılırken küçük boy bisikletleri andıran daha büyük ve ince tekerlekler kullanılıyor. Bu modelin avantajı daha yumuşak bir sürüş sağlaması ve bebeği daha iyi sakinleştirmesi. Ama bu bebek arabası ile manevra yapmak diğerlerine göre daha zor olduğu için ebeveynler dikkat etmeli.

Hangi Ayda Hangi Bebek Arabası Tercih Edilmeli?

Bebek arabası modelleri

Aslında bu sorunun cevabını yukarıdaki bölümlerde vermiş olduk. Ama bir daha özet bir şekilde tekrarlayalım:

  •  Doğumdan sonra 6 aya kadar araba koltuğu modelini tercih edebilirsiniz. Bu aylarda bebeğinizin boyun kasları yerinde doğrulmasına yardım edebilecek kuvvetten yoksun olduğu için bu araba onun yatarak rahatça seyahat etmesini sağlar. İlerlerken yüzünüzü de göreceği için kendini güvende hisseder.
  • 6 aydan 3 yıla kadar standart boy modeli idealdir. 6 aydan sonra bebeğinizin boyun kasları güçlenmeye başlar ve başlarını kaldırabilirler. Hal böyle olunca etrafı seyretmek ister. Standart boy ona bu keyfi tattırır ve sıkılmasını önler. Bebek büyüdükçe ihtiyacı daha artacağı için bu arabalar size yeterli taşıma alanını da sunar.

Bunlar genel geçer gerçekler ama sizin ve bebeğinizin özel ihtiyaçları da olabilir. Bebek arabası alırken ve ona aksesuar seçerken nelerin lazım olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Bebeğinizle keyifli zaman geçirmenizi dileriz!

Bebeğiniz için beşik mi arıyorsunuz? 11 farklı beşik modelini görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı