En İyi Burger Mekanları

Burger

Menüsünde burger olmayan mekan bulmak neredeyse imkansız. Yemesi kolay, hem gözü hem mideyi doyuran bu lezzeti farklı konsept ve fikirlerle müşterilerine sunmak için açılan onlarca burgerci var. Fast food olan değil, butik olan burgercileri merceğe aldık ve İstanbul’u dolaştık. Kısa geçmişlerine rağmen şimdiden efsane olan ve en iyi burger mekanı ünvanını almaya aday mekanları paylaşıyorum. Ekmek arasında mucizeler yaratan burgercilerden favorilerim aşağıda. Ayrıca bu liste dışındaki önerilerinizi alıp, keşfedip listeye eklemek için sabırsızlanıyorum!

1. Jumbo Burger (J. Burger) – Çiftehavuzlar

Jumbo Burger

Jumbo Burger’in hikayesi 1977 yılına dayanıyor. Özellikle Anadolu yakasında oturanların uğrak noktalarından olan Jumbo Burger, hamburgerin tanımını İstanbullular için değiştirmiş diyebiliriz. Bildiğimiz Amerikan stili burgerden farklılaşıyor. Yumuşak puf ekmeği, ince sosla ıslanmış köftesi ile daha çok anne hamburgerini andırıyor. Fakat Jumbo’yu esas farklılşatıran özel J. Burger hamburger sosu ve tabi ki tatlı şeffaf mayonezi! Tüm bu leziz sosları kendileri yapıyorlar. Ayrıca ekmek de özel olarak J. Burger için üretiliyor. Normal burgerlerin yanı sıra normalin iki misli büyüklükte olan Big Burger ve normalin iki katlısı olan Jumbo Burger seçenekleri de mevcut. Mayonezin sırrını hiçbir şekilde öğrenemiyoruz ancak tahminimiz içinde bal olduğu yönünde, ya da çırpılma tarzından ötürü bu kıvama sahip. Hamburger patatessiz olmaz tabi ki; mekanın kızarmış patatesleri de standart dışı, özel yapım. Bana her gittiğimde tam bir “American Diner” hissi veren Çiftehavuzlar’daki tek şubelerine ulaşım kolay ve mekan oldukça konforlu. Bir kere bu tada vardıktan sonra tatlı mayonezin sizi tatlı tatlı çağırdığını duyacaksınız!

Adres: Caddebostan, Operatör Cemil Topuzlu Cad., Çifte Havuzlar No:51, 34728 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 216 369 49 70

2. Komşu Burger – 4. Levent

Komşu Burger

Şehrin hızlı semti Levent’in göbeğinde, fakat sessiz köşesinde yol üzerinde bulunan Komşu Burger mütevazı bir burger büfesi. Özellikle köfteyi pişirme konusunda iyi olduklarını belirtmek gerek. Sulu ve kalın burger köftesi, dana bacon, domates, göbek marul ve peyniri ile Komşu Burger favorim. Mekanın iç dizaynındaki göz kırpan burger çizimleri ise küçücük büfeye hayat katmış! Mekanın ayrıca meşhur dondurmacı Yaşar Usta ile komşu olduğuna da belirtelim. Güzel bir burger üstüne kavunlu sorbe ve çikolatalı dondurmaya kim hayır diyebilir?

Adres: Levent, Akcam Sok. 17/H, Beşiktaş İstanbul
Telefon: 0 212 282 84 58

3. Burger Lab – Karaköy

Burger Lab

Her ne kadar zincirleşmeye başlamış olsa da, butik burgerciler akımının en iyi burger öncülerinden biri de Burger Lab’dir. Adeta bir laboratuvar gibi kurgulanan konseptte farklı lezzet peşinde olanlar için her ay değişen ve menüde yer almayan bir hamburger de bulunuyor. Mekanın et konusundaki uzmanlığı tartışılmaz, 200gr sulu sulu kalın etli Lab Burger fazlasıyla iddialı! İçinde dolgun burger köftesinin yanı sıra karamlize soğan, eritilmiş peynir ve dana bacon bulunuyor. Hamburgerinize eşlik eden yan ürünlerden Ankara Çubuk turşusu, patates ve soğan halkaları da tam puan alıyor. Menüde aynı zamanda ekmek yerine marula sarılarak servis edilen Ice Burger de var. Ben tabi ki buraya gelmişken marula değil, burgerin hakkını vererek ekmeğe sarılmış lezzeti denemenizi öneriyorum!

Adres: Dericiler Sok. No:10, Karaköy 34330 İstanbul, Türkiye
Telefon: 0 212 293 03 13

4. Virginia Angus – Eminönü

Virginia Angus

Açıldığı günden beri adından bahsettiren ve en iyi burger mekanı olmaya aday Virginia Angus, etinin türü sebebiyle listedeki burgercilerden ayrışıyor. Kurucularının hayvancılık sektörüne yatırım yaparak Türkiye’de %100 yerli olarak yetiştirdikleri Black Angus etini burgerlerinde kullanmasıyla sektörde bir ilke imza attılar. 2011 yılında Eminönü’deki eski bir dükkanı modernize ederek Angus etinden yapılma burgeri İstanbullular ile buluşturdular. Tahtakale gibi bir yerde, böyle bir mekan mı olur diye düşünebilirsiniz. Kısa süre içinde Nişantaşı’nda da ikinci şubesi açılan Virginia Angus; iyi yapılan her iş gibi nerede olduğundan bağımsız olarak popülerliğini artırdı. Angus etinin sert yapısı içinde yağın dengeli olarak dağıldığı, sıcak ekmeği, karamelize soğanı ve cheddar peyniri ile farklı bir burger lezzeti tatmak istiyorsanız mutlaka deneyin!

Adres: Uzunçarşı Cad. No: 136, Mercan Eminönü İstanbul
Telefon: 0212 528 38 08

5. Ottoman Burger – Asmalımescit

Ottoman

Pastane poğaçası gibi yumurtalı, tatlı ekmeği ve lezzetli ince köftesiyle farklılaşıyor burası ve en iyi burger listesine giriyor. Dilerseniz çift kat burger de isteyebilirsiniz. Favorim tabi ki mekana ismini veren Ottoman Burger. İçindeki beğendi sosu ve kızarmış hellim peyniri ile tam bir lezzet bombardımanı. Beğendi sosun burgerle bir araya gelmesi çok doğru bir buluş! Eski zincirin adı farklı olsa da, Asmalımescit’teki bu mekanın lezzetleri hiç değişmedi. Açık mutfakta burgerinizin yapılışını görebilirsiniz. Hızlı servis veren mekan öğle arasında veya Beyoğlu’nda kısa bir yemek molasında tercih edilebilir.

Adres: Asmalımescit Mah., Asmalımescit Cad. No:7, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 212 243 17 67

Karaköy’ün en popüler 11 mekanını görmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı