Malezya’nın Yüksek Yüksek Tepeleri

Malezya malumunuz tropik iklime sahip, Türkiye ile karşılaştırınca cayır cayır yanan, delice nemli bir ülke. Ama neyse ki yazın ortasında sonbaharın yaşanabildiği yüksek yüksek tepeler nam-ı diğer “highland”ler mevcut.

Bu tepelerden ilki Genting Highlands. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a oldukça yakın. Yaklaşık bir saatlik otobüs yolculuğu ile rahatça ulaşım sağlanabiliyor. Otobüsten indikten sonra ise teleferiğe biniliyor. İşte aslında Genting Highlands’in en güzel özelliği bu teleferik yolculuğu.

genting-highlands-teleferik

Yaklaşık 15-16 dakika sürüyor ve 3 km’den fazla bir mesafe katediliyor. Güneydoğu Asya’nın en uzun ve en hızlı teleferik yolculuğu aynı zamanda. Muhteşem tropik ormanların üzerinde, hatta zaman zaman sislerin içinde tepeye tırmanılıyor. Özellikle benim gibi teleferik severler için kesinlikle çok eğlenceli bir yolculuk.

genting-highlands

Tepeye varınca serin bir hava sizleri karşılıyor. Daha bir saat önce Kuala Lumpur’un sıcağında yanarken bir anda Genting Highlands’te serin hava karşısında üzerinize alacak bir hırka ihtiyacı duyuyorsunuz. İşte bu yüzden Kuala Lumpur’lular hafta sonları buraya kaçıyorlar.

Genting Highlands’in diğer bir özelliği de Malezya’nın Las Vegas’ı olması. Çünkü burada kumarhaneler var. Malezya’nın kumarhane olan tek yeri. Müslüman Malayların kumar oynaması yasak olduğu için kumarhaneler ağırlıklı olarak Çinli kesime ve turistlere hitap ediyor. Kumarhaneler dışında theme parklar ve oteller mevcut.

cameron-highlands

Malezya’nın diğer yüksek yüksek tepesi ise Cameron Highlands. Kuala Lumpur’dan yaklaşık 200 km uzakta yer alıyor. Çok büyük bir alanı kapsayan Cameron Highlands’te bir kaç tane kasaba var. En popüleri Tanah Rata. 1440 m rakıma sahip bu kasaba Cameron Highlands’te trekking yapacak kişiler için konaklama üssü hizmeti görüyor.

Cameron Highlands, Malezya’nın Karadeniz’i adeta. Göz alabildiğine yeşil ormanlar ve çay tarlaları ile dolu. Zaten buraya gelen herkesin yaptığı iki şey var. Çay tarlalarını gezmek ve ormanda trekking yapmak.

cameron-valley

Malezya’nın en büyük çay üreticilerinin tesisleri burada yer alıyor. Tanah Rata şehir merkezine en yakın olanı, kısa bir trekkingle ulaşabileceğiniz, Cameron Valley. Burada çay bahçelerini gezip harika bir manzara eşliğinde çeşit çeşit çayınızı yudumlayabiliyorsunuz. Hatta daha sonra çay bahçelerinin içinden başlayarak minik minik köy yollarında yürüyüş yapabilir, çay toplama aşamalarını görebilirsiniz. Bazı arazilerde hala geleneksel olarak elle yapraklar toplanırken bazılarında makasla kesiliyor, düzlük alanlarda ise dev çay toplama araçları bu görevi üstleniyor.

boh-tea-plantation

Diğer bir tesis de BOH firmasına ait. Şehrin biraz uzağında ama kesinlikle gitmeye değer çünkü hem çay bahçeleri hem de çay fabrikası var. Çay fabrikası rehberler eşliğinde ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bu arada da rehberler çay üretiminin bütün aşamalarını anlatıyorlar.

Trekking için de pek çok rota mevcut. Tanah Rata’da kalacağınız otellerin tamamında bu trekking rotaları ile ilgili detaylı bilgilere ve haritalara ulaşmak mümkün. En kolayı ile başlayıp kendinizi test ettikten sonra zorlu yolları da deneyebilirsiniz. Trekking rotalarının asfaltla birleştiği noktalarda uzun süre önce park edilip unutulmuş, yeşillikler tarafından işgal edilmiş araçlara rastlayabilirsiniz.

Yapabileceğiniz diğer şeylerden biri de çilek bahçelerini ziyaret etmek. Ufak bir ücret karşılığında kendi çileklerinizi toplayabilir, çilekten yapılmış çeşit çeşit lezzeti deneyimleyebilirsiniz.

kelebek-parki

Bir de Cameron Highlands’in en yüksek tepesi Gunung Brinchang ve Mossy Forest’ı içeren hatta mevsimiyse dünyanın en büyük çiçeği rafflesia’yı görebileceğiniz yarım günlük veya tam günlük turlar alabilirsiniz. Bu turlar sizi kelebek parkına ve çilek bahçelerine de götürecektir. Kelebek parkında çok değişik böcekler görebilir, elinize akrep bile alabilirsiniz. :)

hint-yemeg%cc%86i

Ufacık bir ana cadde ve arka sokaklarından oluşan bu kasabada ne yeriz derseniz, size Hint lokantalarını önerebilirim. Tanah Rata’da ağırlıklı olarak Hint kökenli Malaylar yaşadığı için sıra sıra Hint lokantası bulunuyor.

hot-pot

Bir kaç tane de Çin lokantası var. Çin lokantalarında sıcak suyun içine çeşitli etleri atıp pişirerek bir nevi kendin pişir kendin ye deneyimi yaşamak için “hot pot” yemeyi deneyebilirsiniz. Bu hot pot’ların içinde deniz anası eti bile bulmak mümkün. Değişik tatlar denemek için kaçmaz bir fırsat.

Cameron Highlands veya Genting Highlands’te serin havaya doyduysanız Malezya’nın diğer şehirlerine geçip tekrar ısınabilirsiniz.

Malezya hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Malezya’nın yemek cenneti Penang Adası hakkındaki detayları merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı