Efsane Filmler: Beklenmeyen Sonlarıyla Hayrete Düşüren 11 Film

Efsane filmler listeniz belki de sizi gözlerinizi ekrandan ayıramayacağınız kadar etkileyen en önemli kısımları olan filmlerden oluşabilir. Filmlerdeki işte o andan itibaren olaylar çözülmeye başlar, her şey daha da heyecanlı bir hâl alır. Ardından son gelir: bazı sonlar sizi mutlu eder, bazı sonlar sevilir. Bazı sonlar ise içinizde belirsiz hisler yaratır. Örneğin, “eh işte” dediğiniz sonlar mutlaka olmuştur. Fakat bazı filmler öyle bir sonlanır ki, “yok artık” nidalarıyla karşılarsınız bu sonları. Hiç beklenmedik bir sonla karşı karşıyasınızdır.

Sizin için sonu şaşırtıcı biten en iyi filmler listesi yaptık. Beklenmedik sonları sayesinde ekran başında bir süre hareketsiz kalabilirsiniz. Spoiler uyarısı yapmıyoruz çünkü bu yazıda filmlerin sürpriz finallerinden bahsetmek henüz izlemeyenler için büyük zalimlik olur. Yani, yazımızı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

1. Olağan Şüpheliler / The Usual Suspects (1995)

Olağan Şüpheliler

Suç geçmişleri olan beş kişi işlemedikleri bir suç yüzünden karakola çağırıldıktan sonra polise komplo kurmaya çalışırken daha büyük bir kumpası çözmeye başlarlar. Bu kumpasın ardında Keyser Söze adında efsanevi bir mafya lideri vardır. Peki, Keyser Söze kimdir? Efsane filmler listesinin başlarına koyabileceğimiz bu filmi eğer hala izlemediyseniz izlemenizi öneririz.

2. Yedi / Se7en (1995)

Yedi

David Fincher tarafından yönetilen bu psikolojik gerilim/gizem filmini beklenmedik sonla biten filmler listesinde anmamak olmaz. Somerset ve Mills adında iki dedektif yedi ölümcül günah konusunda takıntılı bir seri katilin peşine düşer. IMDB puanı 8.6 olan ve efsana filmler listemizde ilk sıralarda yer alan bu müthiş filmi kaçırmayın.

3. Cani Ruh / Fallen (1998)

Cani Ruh

John Hobbes adlı bir dedektifle şeytani ruh Azazel’in mücadelesini konu alan Cani Ruh, gerçekçi ve gündelik olanı korkunç yapmayı başaran gerilim filmlerinden biri. Sonu şaşırtıcı biten gerilim filmleri arasında üst sıralarda yer almaması işten bile değil.

4. İhtiyar Delikanlı / Old Boy ( 2003)

İhtiyar Delikanlı

Chan-woon Park’ın yönetmenliğini yaptığı efsane filmler arasında yer alan bu filmi izlemeyen kalmasın diyoruz. 2004 yılında Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül’ün sahibi olan İhtiyar Delikanlı, olay örgüsüyle olduğu kadar sonuyla da sizi hayrete düşürecek.

5. Siyah Kuğu / Black Swan (2010)

Siyah Kuğu

Tchaikovsky’nin Kuğu Gölü balesi için saflığı temsil eden Beyaz Kuğu ile tutkuyu ve şehveti temsil eden Siyah Kuğu’yu aynı kişinin canlandırmasını isteyen yönetmen balerin Nina’yı seçer. Natalie Portman’ın Nina karakterine can verdiği ve Darren Aronofsky’nin yönettiği Siyah Kuğu da sonuyla sizi hayrete düşürecek filmlerden biri.

6. Altıncı His / The Sixth Sense (1999)

Altıncı His

Night Shamalayan’ın yazdığı ve yönettiği Altıncı His, “Ölü insanlar görüyorum” (I see dead people) repliğiyle akıllara kazınmış bir psikolojik gerilim filmi. İçinde korku öğeleri de barındıran film, psikiyatr Crowe ile küçük bir çocuk olan Cole’un yakınlaşması üzerine ortaya dökülen korkunç bir sırrı anlatıyor.

7. Dövüş Kulübü / Fight Club (1999)

Dövüş Kulübü

İsimsiz bir anlatıcı ve arkadaşı Tyler Durden birden popülerleşen ve geniş çaplı bir harekete dönüşen bir “Dövüş Kulübü” başlatırlar. Ünlü Amerikalı yazar Chuck Palahniuk’un çok satan romanından uyarlanan Dövüş Kulübü şaşırtıcı sonuyla zihinlerinize kazınacak.

8. Amerikan Sapığı / American Psycho (2000)

Amerikan SapığıZengin, yakışıklı ve tanınmış bir iş adamı olan Patrick Bateman ikili bir hayat sürmektedir. O cilalı görünüşünün yanı sıra başka bir kimliği daha vardır. 1980’lerin New York’unda geçen ve üzerine çokça yazılıp çizilen Amerikan Sapığı sonu şaşırtıcı biten filmler arasında.

9. Memento / Akıl Defteri (2000)

Akıl DefteriEşinin öldüğü bir ev baskınının ardından anterogad amneziden (hafıza kaybına neden olan travmatik olayların ardından yeni anılar yaratma yetisinin kaybı) mustarip olan Leonard Shelby, eşinin katilini aramaktadır. Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen Akıl Defteri mutlaka izlenmesi gereken efsane filmler arasında.

10. The Others / Diğerleri (2001)

Diğerleri

Diğerleri, en iyi korku filmleri arasında kolaylıkla değerlendirebileceğimiz bir yapım. Kocasının ölümünün ardından karanlık, büyük bir evde, iki çocuğuyla birlikte yalnız yaşayan Grace, eve hizmetçi olarak gelen üç kişiden şüphelenmeye başlar. Gotik öğelerin egemen olduğu bu filmi de kaçırmamalısınız.

11. Gizli Pencere / Secret Window (2004)

Gizli Pencere

Yazma konusunda bir tıkanma dönemine girmiş olan yazar Mort Rainey bir kır evine taşınır ve kendisinden çaldığını iddia eden John Shooter adında başka bir yazar tarafından rahatsız edilmeye başlar. Johnny Depp’in oynadığı Gizli Pencere de sürpriz sonla biten filmlerden biri.

Sizi sonuyla hayrete düşüren, çok etkilendiğiniz filmler hangileri? “Yorumlar” bölümüne yazmayı unutmayın! :)

En İyi 11 Korku Filmi yazımız okumak için buraya, En İyi 11 Bilim Kurgu Filmi yazımızı okumak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı