En İyi Cep Telefonları

Eskiden, akıllı telefonlar bir yana, cep telefonları için ancak birkaç marka varken günümüzde “En iyi cep telefonları hangileri?” diye sorduğunuzda upuzun bir listeyle karşılaşıyorsunuz. Ayrı markalar şöyle dursun, aynı markanın modelleri arasında bir seçim yapmak, hangi fiyata hangi özelliklere sahip olan ürünü almanız gerektiğine kadar vermek artık iyi bir araştırma süreci gerektiriyor.

En iyi cep telefonları karşılaştırma kriterleri elbette kişisel ihtiyaçlarınızın ne olduğuna göre değişiklik gösterir. Ne var ki, hemen her telefon kullanıcısının aradığı birtakım genel özellikler de var. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak hazırladığımız en iyi cep telefonları listesi için yazının devamına göz atabilirsiniz.

1. iPhone serisi

iPhone

Apple firmasının ünlü telefonu iPhone, her yeni modeliyle tartışmaları da beraberinde getiriyor. Hatta, bu konuda piyasada belirleyici rol oynadığını söyleyebiliriz. iPhone fiyatları genelde diğer cep telefonu çeşitlerine göre daha yüksek. Ama bu ürünün yazılımının ve donanımının aynı şirket tarafından geliştirilmesinin onun performansını olumlu etkilediğini de hesaba katmak gerek.

Geçtiğimiz yıl 6S ve 6S Plus’u çıkaran iPhone, 2016 yılında da kullanıcıların kullanmaya alışkın olduğu boyutlara geri dönerek iPhone 6SE’yi çıkardı. 2017’nin eylül ayında da iPhone 7’nin lansmanı yapılacak. Bu telefonun kulaklık girişinin olmayacağı ve Bluetooth kulaklıkla kullanılacağı, ayrıca 16 GB yerine 32 GB’tan başlayacağı söyleniyor.

2. Samsung Galaxy ve Galaxy Note serisi

Samsung

En iyi cep telefonları denilince akla ilk gelenlerden biri de Samsung Galaxy Note serisi ve şu an piyasada iPhone serisinin en büyük rakibi. Galaxy Samsung’un akıllı telefonlarının adı, Galaxy Note ise tabphone denilen telefon ve tablet arası, geniş ekranlı ünlü modelinin adı.

Galaxy ve Galaxy Note fiyatları, iPhone serisine göre daha ekonomik. Bu telefonlar işletim sistemi olarak Android’i kullanıyor ve alışveriş için Google Play bulunuyor. 2016’da tanıtılacak en iyi telefonlar arasında, birçok yeni özellikle gelecek olan Galaxy S7 de var.

3. Google Nexus Telefonlar

Google NexusSamsung’un telefonları gibi Android işletim sistemini kullanan Nexus serisi, cep telefonu ve tabletlerden oluşan bir mobil cihaz ailesi. Nexus telefonlar, Google’ın da deyişiyle Android’in gerçekten ne olduğunu gösteren ürünler. Nexus’un en iyi cep telefonları listesinde yer almasını sağlayan özelliklerden bir tanesi, yeni çıkarılan her bir modelinin aslında bu listedeki bir şirkete ürettirilmesi. Örneğin, 29 Eylül 2016’da çıkan Nexus 6P modelinin geliştiricisi Huawei; Nexus 5X’in LG Electronics, Nexus 6’nın Motorola Mobility.

4. LG G Serisi

LG2013 yılında Optimus serisinden ayrılarak yeni bir marka haline gelen LG G serisi, Android’in kullanıldığı üst düzey akıllı telefonlar ve tabletleri içeriyor. 2016 yılında çıkan en son model olan G Flex 2, şık kavisli tasarımı, 5,5 inç ekranı, ileri kamera teknolojisi ve güçlü işlemcisiyle dikkat çekiyor. 2017 yılında G Flex 3 modelinin çıkacağına dair söylentiler var.

5. Lenovo akıllı telefonlar

LenovoLenovo akıllı telefonlar, tablet ve telefon gibi birçok teknolojik cihazın üreticisi olan Çin menşeili Lenovo şirketinin ürünü. Android işletim sistemini kullanan telefonların en yeni modeli Lenovo K5. Yeni model Lenovo K6’nin 2016’nın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceği söylentiler arasında.

6. Huawei Cep Telefonları

HuaweiÇin’den başka bir şirket de Huawei. En son modelleri Huawei P9 ve Huawei P9 Plus akıllı telefonda fotoğraf çekmeyi yeniden icat ettiğini ileri sürecek kadar iddialı ve en iyi telefonlar listesinde yer almaya kararlı. Huawei telefonlar da Android işletim sistemini kullanıyor.

7. HTC akıllı telefonlar

HTCHTC akıllı telefonlar, hem akıllı telefonlar hem de Android işletim sistemleri için birçok yenilik getirdi ve getirmeye devam ediyor. Bunlardan biri, HTC’nin sevilen arayüzü Sense. Sense o kadar sevilmiş ki Tayvanlı şirketin dediğine göre bütün Android cihazlar getirilmeye hazırlanıyor. En yeni model HTC 10 tasarım kalitesi ve performansından epey söz ettiriyor ve en iyi cep telefonları arasında yer almayı hak ediyor.

8. Sony Xperia

XperiaEn iyi telefonlar karşılaştırmasında biraz geride kalan Sony’nin yeni nesil telefon serisi Xperia sade tasarımları ve uzun pil ömürleriyle dikkat çekiyor. Çoğu akıllı telefon gibi Android’i kullanan bu telefonların en son modeli Xperia XA. Çok yakında piyasa sunulacak Xperia E5’te ise 2 güne kadar pil ömrü, 13 MP kamera ve 200 GB’ta kadar SD kart bulunuyor.

9. Asus ZenFone Modelleri

asus

Özellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarındaki donanım kalitesiyle dikkat çeken Asus, ZenFone ile oldukça iddialı. Yine Android işletim sistemini kullanan üçüncü nesil ZenPhone serisi, klasik modellerin dışında, ekstra yakınlaştırma özelliğine sahip ZenFone Zoom ve ekstra şarj kapasitesine sahip ZenFone Max ile yenilikçi bir çizgide ilerliyor.

10. Nokia Lumia Serisi (Microsoft Lumia)

Nokia LumiaMicrosoft’un satın aldığı Nokia’nın Lumia akıllı telefonları en iyi cep telefonları sıralaması için ideal bir aday. Yıllardır sağlamlığıyla kullanıcıların beğenisini toplayan Nokia telefonlar, Lumia serisiyle birlikte hızlı gelişen teknolojinin gerekliliklerini de yakalamayı başarıyor. 2014 yılında çıkarılan Lumia 535, Nokia değil Microsoft markasını taşıyan ilk Lumia. Lumia 550, Lumia 950 ve Lumia XL Windows 10 işletim sistemini kullanıyor.

11. Moto akıllı telefonlar

moto-teknolojidolabi

Akıllı telefon yarışında biraz geride kalan Motorola, en iyi cep telefonları arasında yer alabilmek için gerçekten sıkı çalışıyor. 2016 yılı için hem yeni Moto G4 ve Moto G4 Plus hem de Moto Z ve Moto Z Force’un piyasaya sürüleceği bildirildi. Moto telefonlar da listedeki birçok model gibi Android işletim sistemini kullanıyor.

Sizin favori cep telefonu markanız ne? Lütfen yorum bölümünde bizimle paylaşın. :)

Telefonunuzun performansının düşmesinden şikayetçiyseniz, telefonunuzu hızlandırmaya yardımcı olacak önerilerimizi okumak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı