iPhone 7 Hakkında Şu Ana Kadar Ne Biliyoruz?

iPhone 7

Apple’ın merakla beklenen yeni modeli iPhone 7, uzun süredir gündemde. Görünüşünün nasıl olacağından hangi özellikleri taşıyacağına kadar birçok söylenti dönüyor. 7 Eylül’deki iPhone 7 tanıtımı akıllardaki soru işaretlerine yanıt verecek. Tanıtıma günler kala, şu ana kadar duyduklarımızı derledik.

iPhone 7’nin Şimdiye Kadar Öğrendiğimiz Özellikleri

iPhone 7

Bu aşamada gerçekle söylentiyi birbirinden ayırmak çok zor. Sızdırıldığı söylenen iPhone 7 görüntülerinin birçoğu da zaten sahte çıkıyor. Şimdiye kadar doğruluğu az çok kanıtlanmış özelliklere bir bakalım:

-Tasarımın hakkında, yeni modelin iPod gibi 6 mm kalınlığında olabileceği söylenmişti. Tam kalınlığı bilinmese de Apple’ın test ettiği üç ila beş tasarımdan birinin yepyeni bir incelikte olduğu ve büyük ölçüde iPhone 6S’e benzediği söylendi.

-Yine bu test edilen modellerde dual camera, USB-C ve multi-touch 3D touch olduğu da belirtildi. Markanın kamera konusunda iddiasını artırdığını düşünürsek dual kamera beklenen bir gelişme.

-İnce tasarımın seçilmesi durumunda, en çok bahsedilen söylentilerden birinin gerçek olması mümkün. 3,5 mm’lik kulaklık girişi tamamen kaldırılabilir (sızan bir fotoğrafa göre zaten öyle) ve onun yerine Bluetooth kulaklık gelebilir.

Henüz Söylentiden Öteye Geçemeyen Özellikleri

iPhone 7

Destekli ve desteksiz birçok söylenti çıktı ama onların arasından da en mantıklı olanları ayıklarsak karşımıza şöyle bir tablo çıkıyor:

-Depolama kapasitesinin 32 GB’tan başlaması; ama en son 6S’te 128 GB olan üst limitin, iPhone 7’de 256 GB olması bekleniyor. Fiyatlar da kapasiteyle birlikte artacak ama iOS 10’da söylenen “Apple’ın kendi uygulamalarını da silebilme” mümkün olursa telefonda epey yer açılabilir.

-Apple, iOS 10’u da yakın zamanda duyurdu. O yüzden telefonların iOS 10’la çıkabileceği tahmin ediliyor. Ama iOS 10 henüz test aşamasında olduğu için ve ilk olarak iOS yazılım geliştirici hesabı olanlara açılacağı için telefonlar şimdilik iOS 9’la da çıkabilir.

-Daha hızlı bir A10 işlemci olacağını da tahmin edebiliriz.

-Öncekilerden daha ince bir model piyasaya sürülecekse bu modelde kulaklık girişinin yanı sıra kamera çıkıntısı ve anten şeridi gibi ayrıntılarda da daha temiz bir tasarıma gidileceği söylenebilir.

-Daha uzak ihtimaller arasında su geçirmez tasarım da var. Böyle bir özellik yaz tatillerinde telefonunu yanında taşımayı sevenler için epey yararlı olacaktır. Düşünün, telefonunuzu unutup denize veya havuza girdiğiniz “Eyvah!” demeyeceksiniz, hatta sudaki anılarınızı ölümsüz hale getirebileceksiniz.

-iOS 10’da kullanıcı alışkanlıkları baz alınarak şifre ekranının kaldırılabileceği ve telefonun sadece parmak iziyle söylendiğine göre ana sayfa düğmesinin dokunmaya duyarlı olacağı söylentisi de mantıksız değil.

-Stereo hoparlörlerin de geliştirilip daha kaliteli ses verecek hale gelmesi mümkün. Apple’ın hiç kimsenin ummadığı bir sürpriz yapması da elbette ihtimal dahilinde.

iPhone 7 Dünyada Ne Zaman Çıkacak?

iPhone 7

“iPhone 7 ne zaman çıkacak?” sorusu kafaları epey kurcalıyor. Telefonun tanıtımının büyük ihtimalle 7 Eylül 2016 Çarşamba günü gerçekleşeceğini hesaba katarsak telefonun piyasaya sürülmesi de ondan sonraki haftalar içinde, tahminen 16 Eylül veya 23 Eylül’de olacaktır.

iPhone 7 Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Bundan önceki modeller çıktıktan sonra bir ay içinde Türkiye’ye geldi. iPhone 7 de muhtemelen ekim ayı gibi Türkiye’ye gelmiş olur ama elbette gecikme yaşanma olasılığı her zaman var.

iPhone 7’nin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone 7

64 GB’tan hesaplanırsa iPhone 7 fiyatı muhtemelen 749 dolar olacak. Vergilerle birlikte hesaba katıldığında Türkiye’de 3200 lira civarında satışa sunulması olası. Tabii, o tarihlerdeki dolar kuru ve yeni gelen TRT vergisiyle fiyat biraz daha artabilir.

Peki siz iPhone 7 hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Önceki YazıSonraki Yazı