En Tembel Hayvanlar

Tembel Köpek

Tembel bir kediyle birlikte yaşayanlar bilirler: Önünden en havalı böcekler geçse dahi kılını kıpırdatmayan, bin bir ümitle oynar diye aldığınız komik, cafcaflı ve pahalı oyuncakların peşinden bir adım dahi atmayan kedinize tembel derken bir kere daha düşünün deriz; çünkü şu güzel dünyamızda keyfine düşkün ne hayvanlar var. Bu yazımızda sizin için dünyanın en tembel hayvanları listesi hazırladık. Bu en tembel hayvanlar dururken insan bu kadar rahatlığa özeniyor doğrusu!

1. Koala

Koala

Günün 18 ila 22 saatini uyuyarak geçiren bu sarmaşma ve şirinlik sembolü hayvanlar, okaliptüs yapraklarını mideye indirdikten sonra uzun süreli bir şekerleme moduna giriyorlar belli ki. Ağaç tepelerinde esintili bir uykunun yerini başka ne tutabilir ki?

2. Tembel Hayvan

Tembel Hayvan

En tembel hayvanlar arasında tabii ki başta isminin hakkını veren tembel hayvanlar var. Pek çok videoda yolun ortasında hareket etmeye, karşıdan karşıya geçmeye mecali kalmamış halde gördüğümüz, öyle yavaş, öyle masum bu hayvanlar, adlarını gerçekten de hak ediyorlar. 1 dakika içinde en fazla yarım metre ilerleyebiliyorlar. Evleri Güney ve Orta Amerika’nın ağaç tepeleridir.

3. Kahverengi Yarasa

Kahverengi Yarasa

Günde 20 saat uyumak da nedir? Kahverengi yarasalar günde yalnızca dört saatlik bir süre içinde aktif olurlar ve o sürede de ya beslenir ya da çiftleşirler. Üstelik günde 20 saat uyumalarının yanı sıra bir de yılın yarısını kış uykusunda geçirirler.

4. Armadillo

Armadillo

Armadillo da uykucu bir hayvan ve bu uykuculuğu onu en tembel hayvanlar listesine dâhil etmemizi sağlıyor. Günün 19 saatini uykuda geçiren armadilloların neden bu kadar çok uyuduğu hâlâ bilim insanları için bir merak konusu olmayı sürdürüyor.

5. Opossum

Opossum

En tembel hayvanlar listemize opossumlar ile devam ediyoruz. Gece yaşayan hayvanlar olan opossumlar günün 18 ila 20 saatini uykuda geçirirler. Buldukları her karanlık ve ıssız yerde pinekleyebilme marifetleriyle tanınan opossumlar yalnızca Kuzey Amerika kıtasında yaşıyorlar. Amerikalıların arka bahçelerini zararlı böceklerden temizleyen bu sevimli memeliler de en tembel 11 hayvandan biri.

6. Hipopotam

Hipopotam

En sevdiğiniz arkadaşlarınızla tıka basa yedikten sonra grup halinde uykuya daldığınızı düşünün. İşte hipopotamlar böyle uyuyor: Topluca! 16 ila 20 saat arasında değişen bir uyku süresine sahip hipopotamların egzersizi pek sevmedikleri de her hallerinden anlaşılıyor. Tabii ki onlar da en tembel hayvanlar listemize layık.

7. Aslan

Aslan

Aslanların 24 saat uyuyabildiklerini biliyor muydunuz? Genelde 18 ila 20 saat arası uyuyan aslanlar, hele bir de karınları toksa ve peşinden koşturacakları bir av arayışında değillerse koskoca bir günü gölgelik yataklarında geçirebilirler. Ceylanlar ve zebralar için iyi haber.

8. Gece Maymunları

Gece Maymunu

Adıyla müsemma olan bu primatlar, bütün günü uyuyarak geçirip gece vakti daldan dala yemek peşinde koşuyorlar. Gece vakti dediysek, tüm gece de değil. Bir günde yalnızca 7 saat için uyanık haldeler. Siestayı biraz abartmak değilse ne?

9. Lemur

Lemur

Lemurların tembelliği de hipopotamlar gibi. Tembelliği grup halinde yapıyorlar; biri esneyince diğerinin de uykusu geliyor. Lemurlar gün içinde tek başına, özgürce takılıp akşam vakti gelince diğerleriyle koyun koyuna uyuyanlardan.

10. Hamster

Hamster

Biz onları hamster çarkı içinde acele acele koşmalarıyla seviyoruz tabi ama hamsterlar da dünyanın en tembel hayvanları arasında. Bu minik tüylü dostlarımızın günde 14 saat gibi bir uyku süreleri var. Koşup yorulup kafeslerinin bir köşesinde tatlı tatlı uyuyorlar yani!

11. Sincap

Sincap

En tembel hayvanlar listemizin son üyesi telaşlarıyla ünlü sincaplar. Uyanık oldukları zamanlarda o kadar hızlılardır ki bir o ağaçtan bir bu ağaca zıplamalarını çıplak gözle takip etmeniz bir hayli zor olabilir. Sincaplar uyumayı çok severler ve yerden özene bezene topladıkları çeşitli malzemelerle yaptıkları yuvalarında günde en az 14 saat uyurlar.

Tembel hayvanlardan sonra biraz da sevimli kediciklere bakmak isterseniz Birbirinden Sevimli 11 Kedi Cinsi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı