iOS 10 Güncellemesinde 11 Yenilik

iPhone 7

iOS 10 güncellemesi önce yazılımcılara sunuldu, daha sonra bütün kullanıcılara açıldı. iPhone 5 ve üstündeki telefonlar ile iPad 3 ve üzerindeki tabletlere yüklenebilen bu yeni güncelleme (hatta daha doğrusu sürüm), birçok büyük değişimi ve yeniliği de beraberinde getirdi. Haydi, bu güncellemenin getirdiklerine bakalım.

1. Yeni kilit ekranı

iOS 10 güncellemesinde en çok dikkatinizi çekecek şey muhtemelen yeni kilit ekranı olacak çünkü günlük kullanımda en sık başvurulan özellik o. Artık eski kaydırmalı kilidi açma ekranı yok. Onun yerine, ana ekran (home) tuşuna basarak telefonunuzu açma ve kapama işlemini halledebilirsiniz.

2. Mesajlara gelen değişiklikler

iOS Ekran

Apple, iOS 10 güncellemesinde özellikle mesajlar konusunda iddialı ve diğer sohbet uygulamalarını yakalamakta kararlı. Artık, mesaj balonlarınızın görünümünü değiştirmeniz, el yazınızla yazmanız, sonradan açılan sürpriz mesaj göndermeniz, tek bir dokunuşla cevap vermeniz ve emoji göndermeniz mümkün.

3. Yetenekli bildirimler

iOS 10 güncellemesindeki yetenekli bildirimler sayesinde videoları ve fotoğrafları tek bir dokunuşla görüntüleyebilir, size gelen mesajları direkt yanıtlayabilirsiniz. Apple’ın, geleceğin teknolojisi olan “şeylerin internetini” göz ardı etmediğini ve evinizin çeşitli yerlerine, örneğin ışıklara, jaluzilere, beyaz eşyalara bildirim göndermenize bildirim göndermenizi sağladığını eklemeden olmaz.

4. İşe yarar bir 3D Touch

Ana ekran tuşuyla benzer mantıkta çalışan 3D Touch da iOS 10 ile yenilenenlerden. 3D Touch ile istediğiniz uygulamanın üstüne gidip simgeye uzun bastığınızda uygulamanın kullanabileceğiniz mini bir versiyonunu açabilirsiniz. Özellikle eposta ve müzik uygulamaları için pratik bir gelişme.

5. Güncellenen Apple Maps

Aplle Maps

Apple, iOS 10 ile aynı sohbet uygulamasında olduğu gibi harita uygulamasında da rakiplerini yakalama peşinde. Haritaların tasarımı baştan aşağı değişmiş. Rota değişikliği yapma, yolculuk sırasında haritayı yakınlaştırıp uzaklaştırma, aradığınız noktaları kolayca bulma ve gideceğiniz yeri yazdığınızda tahminler sunma gibi özellikler var.

6. Yeniden tasarlanan Apple Music

Apple Music, aslında daha yeni bir uygulama ama yeni güncellemeyle birlikte daha sadece anlaşılır bir tasarıma kavuşmuş. Kafa karıştıran kategoriler kaldırılmış ve genel kategorilerin arasına dağıtılmış. Uygulamada bilgiden çok düzen ön plana geçmiş denilebilir.

7. Silinebilir uygulamalar

Silinebilir Uygulamalar

iOS 10 Apple tarafından en köklü iOS güncellemesi olarak tanımlanıyor ama sıradan kullanıcılar için en sevindirici değişiklik, telefona yüklü gelen ve zaten az olan hafızanın hatırı sayılır bölümünü dolduran Apple uygulamalarının silinebilir hale getirilmesi. Yani, kullanmadığınız uygulamalar telefonunuzda artık boşuna yer kaplamayacak.

8. Fotoğraflara gelen değişiklikler

iOS 10 güncellemesiyle fotoğraflar da çok daha akıllı hale getirilmiş. Sadece renklerle oynama veya metin ekleme gibi değişiklikler değil kastımız. Tanıma teknolojisi de uygulamaya iyice yedirilmiş. Mesela, artık “çiçek” diye arattığınızda, fotoğrafladığınız çiçekler de karşınıza çıkacak. Aynı şeyi kişiler için de yapabileceksiniz tabii.

9. Daha da akıllı bir Siri

Apple, iOS 10 güncellemesinde Siri’yi daha da geliştirerek başka uygulamalarla iletişim kurar gale getirmiş. Bundan böyle siz Siri’ye talimat verdiğinizde Siri ilgili uygulamaya talimatınızı iletecek ve aynı şekilde uygulamadan gelen cevabı size aktaracak.

10. Daha iyi bir klavye

Özellikle mesajlaşmayı seven biriyseniz klavye güncellemesini de uzun vadede epey beğeneceksiniz. (Kısa vadede alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz gerekebilir. Yeni klavye mesajlarınızla epostlarınızı okuyarak insanların sorularını öğrenebiliyor ve sizin çok daha hızlı yanıt vermenize yardım ediyor.

11. iOS 10.1.1

iOS 10

iOS 10 yükleme için hala gelecek yorumları bekliyorsanız iOS 10.1, hatta 10.1.1 güncellemelerinin geldiğini de hatırlatalım. Elbette temel güncelleme kadar kökten güncellemeler değil bunlar. Telefonunuz iPhone 5 veya daha üst bir modelse iOS 10.1.1 güncellemesini yapabilirsiniz. Bu güncellemede iPhone 7 kamerasıyla ilgili bir hata başta olmak üzere birkaç hatanın giderildiği belirtiliyor.

iOS 10 güncellemesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın! :)

Önceki YazıSonraki Yazı