Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelik çok heyecanlı bir değişim, dönüşüm süreci. Bu süreci alnınızın akıyla atlatmak, hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını korumak en temel meseleniz haline gelebiliyor. Beslenme alışkanlıklarınızdan beden hareketlerinize dek her şeyi yeniden düzenlemeniz gereken bu süreçte elbette spor ve egzersizin çok büyük bir yer tutması gerekiyor. Hamilelik sürecinde ne kadar aktif ve fit olursanız, vücudunuzdaki değişimlere o kadar çabuk alışıyor ve sağlıksız biçimde alınan kiloları bertaraf edebiliyorsunuz. Hatta doğum sonrası kilo verme mücadelenizde hamileliğiniz boyunca yaptığınız egzersizlerin etkisi büyük. Hamilelikte sporun faydaları göz ardı edebileceğiniz gibi değil. Sizin için hazırladığımız bu yazıda, hamileliğiniz süresince yapabileceğiniz, bebeğinizin ve sizin sağlığınızı güçlendirecek basit egzersizleri bulacaksınız.

(Bu önerileri uygulamadan önce sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için mutlaka hekiminize danışmanız gerektiğini kısaca hatırlatalım.)

1. Kegel Egzersizi

Kegel Egzersizi

Hamilelikte kegel egzersizi yapmanın bebeğinize hiçbir zararı olmadığı gibi, size olağanüstü faydaları bulunmakta. Pelvik kas egzersizleri olarak da anılan bu egzersizler, vajinal kaslarınızı güçlendirmek için yapılır. Özellikle normal doğum yapmak için bekleyen kadınlar, mutlaka Kegel egzersizlerine yoğunlaşmalılar. Doğum sürecini kolaylaştıran Kegel egzersizleri aynı zamanda idrar kaçırma ve hemoroit gibi sorunların önüne geçmede de yardımcı oluyor.

2. Yüzme

Yüzme

Pek çok uzman yüzmenin hamile kadınlar için en uygun spor olduğu konusunda hemfikir. Üstelik kendinizi çok yormadan ve eklemlerinize yüklenmeden yapacağınız bir egzersiz türü olduğu için yüzme hamilelik süresince hem eğlenceli hem de sağlıklı bir aktivite olarak da alınabilir. Temel mesele, hamilelikte spor yaparken kendinizi asla zorlamayın. Yüzme de bu rahatlığı size sunuyor aslında. Kendinize ve sürekli büyüyen karın çevrenize, yani bebeğin bölgesine zarar verme riskiniz de sıfıra yakın.

3. Yürüyüş

Yürüyüş

Hamilelikte yürüyüş, rahat ve sağlam ayakkabılarla olduğu müddetçe, kesinlikle önerilen bir egzersiz biçimi. Kendinizi rahat hissettiğiniz müddetçe, düz bir yürüyüş parkurunda ya da yolda dilediğiniz kadar yürüyebilirsiniz. Bu keyifli yürüyüşlerinizi havaların nemli ve sıcak olduğu zaman dilimlerinde yapmamaya çalışın; bu sizin için ekstra yük anlamına gelecek ve sizi yoracaktır. Rahat yürüyüş ayakkabıları seçmeniz ise, yükü gittikçe ağırlaşan ayaklarınızın mümkün olduğunca az basınç ve sıkışmayla karşılaşması gerektiği içindir. Yürüyüş mü koşu mu derseniz, burada birtakım alışkanlıklarınız devreye giriyor. Hamileliğinizden önce de sistemli bir biçimde koşu yapma alışkanlığınız vardıysa, hekiminizle görüşüp kendiniz için uygun ritimde bir koşu programı yapabilirsiniz.

4. Yoga

Yoga

Hamilelikte yoga yapmak hem bedeninizin fit kalması hem de nefes ve rahatlama egzersizleri sayesinde doğum sırası ve sonrasında iyi deneyimler yaşamanız için çok uygun bir egzersizdir. Hamile yogası olarak da bilinen, hamile kadınlar için uygun pek çok yoga pozisyonunu ve tekniğini kapsayan bu egzersizler özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale geldiler. Hemen bir hamile yogası kursuna yazılabilir ve evde tek başınızayken de yardımcı olabilmesi açısından hamile yogası DVD’lerinden edinebilirsiniz.

5. Hamileyken yapmamanız gereken egzersiz ve sporlar

Yapmamanız Gereken Sporlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hamilelikte spor yaparken hep aklınızda tutmanız gereken şey kendinizi asla yormamak ve ekstrem egzersizlerden uzak durmak. Kayak, dalış, su kayağı, ata binme, hareketli danslar ve benzeri egzersizlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu egzersizler sizin kendinizi zorlamanızı ve gerektiğinden fazla efor sarf etmenizi gerektireceği için (elbette çok zor beden pozisyonları da bunlara dahil) bebeğinize ve size zarar verme olasılıkları yüksek egzersizlerdir.

Siz hamileyken bu egzersizlerden hangilerini yaptınız ya da yapmaktasınız? Kendi deneyimlerinizi “Yorumlar” bölümünden bizimle paylaşın! :)

Anne sütünü arttıran yiyecekeri merak ediyorsanız tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı