iPhone 7 Hakkındaki İlk İzlenimler

iPhone 7, 7 Eylül 2016’da tanıtıldı ve birçok kişinin merakı giderildi. Efsaneler yerini gerçeklere bıraktı. Her zamanki gibi çok sevenler olduğu kadar hiç beğenmeyenler de oldu. Efsanelerden hangileri gerçek oldu ve iPhone 7 neler vaat ediyor, gelin hep birlikte bakalım.

1.Ekran Görüntüsü Daha İyi

Apple ekran çözünürlüğünde retina sayfasını açtığından beri neredeyse rakipsiz. Firmanın kendi sitesinde iPhone 7 ekranının önceki iPhone modellerinden de iyi olduğu belirtilmiş. Ama ekran olarak zaten piyasanın üstünde olduğunu tahmin edebiliriz.

2.Kıvrımları Unutun

iPhone 7Kaynak: bgr.com

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tasarımlarının, aynı bu aralar epey ilgi çeken kıvrımlı televizyonlar gibi içbükey olması bekleniyordu ama görünüşe göre tasarım iPhone 6 ve iPhone 6S’ten pek de farklı değil. Yani küçük telefon sevenler için iPhone 6SE hala güncelliğini koruyor.

3.Çift Kamerayla İddialı

Çift kamera da, kablosuz kulaklıklar gibi yeni bir teknoloji değil ve başka telefonlarda kullanıldı. Ama Apple iPhone 7 dual kamerası konusunda muhtemelen diğer telefonları değil DSLR kameraları rakip olarak görüyor, onlarda olan özelliklerden ekliyor. Muhtemelen bu telefonla çekilmiş epey kaliteli fotoğraflara denk geleceğiz.

4.Suya Karşı Korumalı

iPhone 7 Suya DayanıklıKaynak: digitaltrends.com

iPhone 7 suya karşı dayanıklı değil. Bu konuda oldukça kavram kargaşası yaşanıyor. Telefonunuzla suda yüzemezsiniz, dalış yapıp fotoğraf çektiremezsiniz. Suya karşı korumalı olması, plajda selfie çekerken suya veya oyalanırken tuvalete düşürürseniz ya da aniden yağmura yakalanırsanız telefonu kurtardığınızda hala çalışmaya devam edeceği anlamına geliyor.

5.Ana Sayfa Tuşu Geliştirilmiş

iPhone’un en zayıf halkalarından biri de ana sayfa, yani home tuşu (idi). Oldukça sık kullanıldığı için kısa sürede bozulan bu tuş için Assistive Touch kullanılabiliyor ama iPhone 7 bu işi şansa bırakmayarak hem home tuşunu hem de Asistive Touch’ı geliştirmiş.

6.Kulaklık Çıkışına Veda

iPhone 7 Kulaklıksız

Kaynak: haberturk.com

Kıvrımlar dışındaki en büyük söylenti, kulaklık çıkışının kaldırılacağı söylentisiydi ki bu gerçek oldu. Bu modeli Bluetooth kulaklıklarla kullandıran iPhone 7, birçok tartışmaya sahne olmayı sürdürüyor. Bu kulaklıkların yeni bir teknoloji olmadığını söylenirken kulaklıkların fiyatları ve ayrıca şarj edilmeleri gerekmesi pek memnuniyet yaratmamış gibi görünüyor.

7.Performans Konusu Tartışmalı

iPhone 7, iOS 10 ile yüklü olarak geldi. iOS’un Android’e olan üstünlüğü, telefon donanımlarıyla tam uyumlu olması. iPhone 7 bu yeni sürümle oldukça iyi performans gösterse de asıl tartışmalı kısım önceki telefon modellerinin sürümünü yükseltince karşılaşılan sorunlar. Eski telefon kullanıcılarını yeni modellere yönlendirmek için bir taktik olabilir.

8.Şarj Yine Bildiğiniz Gibi

iPhone 7 biraz daha ince. Dolayısıyla içinde kullanılan donanımlar da daha ince, şarj dahil. Elbette gelişmişlik donanım boyutuyla alakalı olmak zorunda değil. Ama şarj konusu hala tam çözüme kavuşmamış gibi. Gerçi iPhone kullanıcıları sürekli şarj etme halinde oldukları için şarjda ufak bir gelişme veya ufak bir düşüş çok da fark edilmeyebilir.

9.Karizmatik Renkler

iPhone 7 RenkliKaynak: forbes.com

Apple klasik iPhone beyazından vazgeçmiş görünüyor ama sunduğu seçenekler oldukça cazip. iPhone 7 renkleri Roze Altın, Altın, Gümüş, Siyah ve Simsiyah. Yalnız, Apple’ın sitesini ziyaret ettiğinizde Simsiyah için bir dipnot olduğunu göreceksiniz. Bu not özetle “dikkat edin, çizilebilir” diyor.

10.Daha Fazla Saklama Alanı Seçeneği

Bu sefer, daha önceki iPhone modellerinde bulunmayan 256 GB’lık kapasite de kullanıcılara sunuldu. Bu telefonlarda saklama alanının sonu yok tabii, hemen doluveriyor. Ancak, bu sefer bir müjdemiz var: iOS 10’da telefonunuza otomatik yüklenen ama kullanmadığınız programları da silebileceksiniz. Güle güle İpuçları, güle güle Sesli Notlar…

11.iPhone 7 Fiyatı

iPhone 7 fiyatı yurt dışı için nispeten kabul edilebilir düzeylerde olsa da Türkiye’de, kur farkı ve vergilerle ortalama bir MacBook fiyatına erişecek. 32 GB’lık olanı için 3800 TL’den bahsedilirken 256 GB için bu 5800 TL kadar bir miktarı feda etmek gerekebilir.

Siz iPhone 7 hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. :)

Cep telefonunuzu daha aktif kullanmak için en popüler uygulamalara göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı