Telefon Uygulamaları: En Popüler Uygulamalar

Mobil Uygulamalar

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuşken şirketler ve yazılım geliştiriciler harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Hal böyle olunca telefon uygulamaları da hayli rağbet görüyor. Her gün yepyeni uygulamalarla karşılaşsak da bazı uygulamaları diğerlerinden çok daha fazla kullanıyoruz ve onları en popüler cep telefonu uygulamaları haline getiriyoruz.

Kullanışlılıktan alışkanlığa, topluluktan kaliteye kadar birçok faktör bir uygulamayı kullanmamızı etkiliyor. Türkiye’deki en popüler cep telefonu uygulamaları denildiğinde Instagram, Facebook ve YouTube dışında akla neler geliyor bakalım.

1. Whatsapp

Whatsapp

Whatsapp, yukarıda saydığımız uygulamalardan daha az indirilmiyor ama yine de en popüler cep telefonu uygulamaları listesinde özel bir yeri hak ediyor. Yeşil ikonuyla hafızalarda yer eden uygulama, aynı zamanda en çok kullanılan chat uygulaması. En son güncellemelerde belge ekleme ve grup konuşmalarında kişiye özel mesaj gönderebilme özelliklerine de kavuştu.

2. Snapchat

Snapchat

Özellikle genç yaştaki kullanıcıların favori uygulamalarından olan Snapchat, anlık mesajlaşma alanında yeni bir sayfa açmış durumda. Burada veriler sadece 24 saat saklanıyor ve gelen mesajlar sadece bir kere açılabiliyor. Kullanıcıların ilgisini, hızlı değişen bu içerikler dışında sürekli güncellenen eğlenceli filtreler de canlı tutuyor.

3. Boomerang

BoomerangInstagram’ın geliştirdiği Boomerang en güzel cep telefonu uygulamaları arasında sayılabilir çünkü en güzel anları yakalamanıza yardımcı oluyor. Fotoğraf düğmesine tek bir kere bastığınızda o sizin için 10 fotoğraf çekiyor ve ileri geri hareket eden birkaç saniyelik bir video oluşturuyor. Videolarınız fotoğraf albümünüze ayrı dosya olarak kaydedildiği için onları ille Instagram’da paylaşmak zorunda değilsiniz.

4. Google Haritalar

Google Maps
Google Haritalar uygulaması aslında masaüstünde de var ama onun mobildeki kullanışlılığı su götürmez. Google Street View ile fotoğraf da eklenebilen uygulama, şirketin özel araçları ve çalışanları sayesinde sürekli güncelleniyor ve cep telefonu uygulamaları yapmak isteyenlere de API’sini sunuyor.

5. Swarm

Swarm

Swarm ve Fourquare bir zamanlar tek bir uygulamaydı. İlk ayrıldıklarında birçok kişi “Ne gerek vardı?” diye düşündü ama bunun isabetli bir karar olduğu ortaya çıktı ve her ikisi de en popüler cep telefonu uygulamaları listesinde yerini aldı. Swarm, mekan bildirimine odaklanan bir uygulama. Elbette aynı mekanda kimler var, yakınlardaki arkadaşlarınız kimler, nereler hareketli gibi merak ettiğiniz şeyleri de size gösteriyor. Her check-in’de puan kazanmanız da uygulamayı ilginç hale getiriyor.

6. Retrica

Retrica

Retrica da Instagram gibi bir fotoğraf düzenleme programı ve dünya çapında 250 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor. Uygulama 100’den fazla gerçek zamanlı filtreyle ekranda gördüğünüz görüntüyü yakalama fırsatı sunuyor. Özellikle selfie çekimleri için ideal olan Retrica, fotoğraflarınızı anında Facebook ve Instagram’a yüklemenizi de sağlıyor. İsterseniz fotoğraflarınıza “Retrica” damgası da ekleyebiliyorsunuz.

7. Periscope

Periscope

Periscope aslında 2015 yılında çıktı ve dört ay içinde 10 milyon kullanıcıyı geçti ama 2016 yılında da, Facebook Mentions gibi rakiplerine rağmen, popülerliği artarak devam ediyor. Bir canlı yayın programı olan Periscope, artık GoPro’dan canlı yayın yapmaya da olanak tanıyor.

8. Yandex.Navigasyon

Yandex

Bu uygulama, özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan insanların hayatını epey kolaylaştırıyor. Nerelerde trafik yoğunlaşmış, nerelerde trafik kazası olmuş, nerelerde yol çalışması var, hepsi Yandex.Navigasyon’dan öğrenilebiliyor. Hatta kullanıcılar diğer kullanıcılar için bildirim bırakabiliyor. Uygulama size yapmanız gereken manevraları da gösteriyor.

9. Spotify

Spotify

En popüler cep telefonu uygulamaları denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri de muazzam bir şarkı arşivine sahip olan Spotify. Masaüstü versiyonu da, mobil versiyonu da milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Şarkıları stream yöntemiyle sunduğu için cihazlarınız dolmuyor ve istediğiniz kadar müzik dinleyebiliyorsunuz. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz programın ses kalitesini yüksek olan ve mobilde sınırsız şarkı değiştirmenize izin veren ücretli üyelik de sunuyor.

10. Foursquare

FoursquareCheck-in konusunu büyük ölçüde Swarm’a teslim eden Foursquare, dünyanın herhangi bir şehrindeki restoranları, kafeleri, müzeleri, alışveriş merkezleri ve daha birçok yeri bulmanıza, bu yerler hakkında önceki yorumları okumanıza ve yeni yorumlar eklemenize olanak tanıyor. Keşif yapmayı sevenler için ideal bir uygulama.

11. FlightRadar24

FlightRadar

Uçuş rotalarını takip eden bir uygulamayı en popüler cep telefonu uygulamaları arasında görmek sizi şaşırtabilir ama FlightRadar24’te uçaklar adeta bir vizyon filmi sürükleyiciliğiyle izlenebiliyor. Ayrıca, uçağa binen tanıdıklarınızın nerede olduğunu veya uçaklarının rötar yapıp yapmadığını da görebiliyorsunuz. FlightRadar’ın sunduğu bilgiler acil durumlar açısından da önemli.

NOT: Liste popülerlik sırasına göre hazırlanmamıştır.

Sizin de severek kullandığınız telefon uygulamaları varsa yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz. :)

Teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız, 2016 ‘da çıkan teknolojik ürünlerin neler olduğunu öğrenmek için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı