2016’da Çıkan Teknolojik Ürünler

Teknoloji

Her geçen yıl teknoloji daha hızlı gelişiyor ve daha fazla ürün piyasaya sürülüyor. 2016 da bu açıdan oldukça heyecanlı bir şekilde geçiyor. Birçok marka farklı alanlarda yeni çıkan ürünleri beğenimize sundu ve yılın kalanında da sürmeye devam edecek.

Peki, 2016 yılında çıkan teknolojik ürünler nelerdir?

1. Oculus Rift

Oculus

VR, “virtual reality”, yani sanal gerçeklik konusu 2016’ya genel olarak damgasını vurdu diyebiliriz. Aslında, sanal gerçeklik gözlüğü veya genel olarak seti, ta 1994’ten beri piyasada var. Yakın zamana bakarsak, Sony ve HTC’nin ürünlerini görebiliyoruz. 2016’nın heyecan verici projesi ise Kickstarter’dan yeterli bağışı aldıktan sonra bir de Facebook’un satın aldığı Oculus Rift. Bu ürün önceden var olan VR teknolojisini biraz daha ileriye taşıyıp donanım fiyatlarını ucuzlatarak daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Rift, iki adet LCD ekranın, insan gözünün bakış açısını örnek alıyor. Bunun dışında HTC Vive VR ve Playstation VR’nin de 2016 ürünleri var.

2. iPad Pro

iPad Pro12,9 inç boyutundaki iPad Pro 2015 yılında piyasaya sürülmüştü, 9,7 inçlik iPad Pro ise 2015’in mart ayında piyasaya sürüldü. İki model de size masaüstü bilgisayarda yapabileceğiniz birçok şeyi, hatta daha fazlasını yapma olanağı tanıyan teknolojik ürünler. Tabii, Apple’ın özel retina ekranı ve cihazların hafifliği gibi artıları saymamak olmaz.

3. 360 Derece Kamera

360 kamera2016’da çıkan teknolojik ürünler arasında en heyecan verici olanlardan bir tanesi hiç şüphesiz 360 derece kameralar, teknik adıyla tüm yönlü kameralar. Bu kameraların sanal gerçeklik videolarının da baş kahramanı. LG G5’in bir parçası olarak düşünülen ama ayrı olarak piyasaya sürülen 4K Action Cam, LG 360 Cam bu yılın önemli teknolojik ürünlerinden.

4. Drone ve Quadcopter

Drone

Kullanmak için 2016 yılının şubat ayında Sivil Havacılık Kurumu’ndan izin alınması zorunluluk haline getirilen drone ve quadcopter’lerin yeni modelleri hız kesmeden piyasada yerini almaya devam ediyor. Quadcopter daha kapsayıcı bir terim, drone ise daha çok küçük boy quadcopter. 2016’da çıkan teknolojik ürünler arasında Phantom 4, GoPro, Mi Drone, DJI, yılın sonunda çıkacak olan Disco, Lily, Hexo+, Airdog, Yuneec ve FPV racing var.

5. Aksiyon Kameraları

Aksiyon Kamerası

360 derece kameraların hatırı sayılır bir oranı aslında aksiyon kameraları. Bu kameralar sert koşullara karşı dayanıklı olmalarının yanı sıra genelde su geçirmez de oluyorlar. Kodak PixPro SP360 ve Nikon KeyMission 2016’da çıkan teknolojik ürünler arasında yerlerini aldı.

6. iPhone 7

iPhone 7iPhone’nun çıkaracağı her model heyecanla bekleniyor. Bu yıl yine sonbaharda kullanıcıların beğenisine sunulacak olan iPhone 7 de şimdiden birçok söylentiyi beraberinde getirdi. Önceki modellerden daha da ince olacağı, 16 GB seçeneğinin olmayacağı, kulaklık girişinin olmayacağı ve siyahın da renk seçenekleri arasında yer alacağı bu söylentilerden.

7. Samsung Galaxy Note 6 ve Samsung Galaxy S7

Samsung S7

Samsung da her yıl akıllı telefon ve tablet güncellemeleri yapan markalardan biri. Samsung tarafında 2016’da çıkacak teknolojik ürünler iki tane: Samsung Galaxy Note 6 ve Samsung Galaxy S7. Esnek ekranlar olabileceğine dair bir söylenti var burada da.

8. OLED TV

Oled TVOLED, LED’den sonraki teknoloji, organik LED, yani ışık yayan diyot. Bu teknolojinin iki avantajı var: Biri çok daha iyi görüntü kalitesi, diğeri de sadece cam değil plastik ve kıvrılabilir malzemeye uygulanabilmesi. 2016’da çıkan teknolojik ürünler arasında dikkatleri üzerine çeken OLED TV ise CES 2016’da sergilenen LG G6 OLED ve E6 OLED 4K akıllı televizyon modelleri.

9. Kavisli Televizyon

Kavisli TV

Kavisli televizyon aslında OLED teknolojisinin doğurduğu bir ürün ama 2016’da çıkan teknolojik ürünler listesinde ayrı bir yeri hak ediyor. Samsung’un 2016 yılında Türkiye’de 100 binden fazla kavisli TV sattığını açıklaması bunun ne ölçüde bir pazar olduğunu gösteriyor. Ama ilerleyen zamanda kavis kelimesinin de az geleceği 360 derece televizyonlarla karşılaşmamız yakın.

10. Akıllı Saatler

Akıllı Saat

Giyilebilir teknolojik ürünler ve kullanım alanları tartışıladursun, ünlü markalar akıllı saatlerin yeni modellerini çıkarmaya devam ediyor. Akıllı saatlerin gerçekleştirebileceği büyük potansiyele 2016 yılında katkıda bulunan markalar Apple, LG, Motorola, Samsung, Sonu, Pebble, Tag Heuer ve Fossil.

11. DSLR Kameralar

DSLR Kamera

DSLR kameralar şu an için hem kaliteli hem de pratik bir şekilde fotoğraf çekmek isteyenlerin ilk tercihlerinden. (Telefon kadar küçük ve hafif değil ama görüntü kalitesinde hala farklar mevcut.) 2016’da çıkan en iyi DSLR kameralara bakınca Nikon D810 DSLR, Canon EOS Rebel T6i DSLR ve Pentax K-S2 DSLR’yi görüyoruz.

2016’da çıkan teknolojik ürünler aslında teknoloji anlamında bizi bekleyen hareketli geleceğin de habercisi. Üstelik daha robotlardan bahsetmedik bile!

Teknoloji harikası 3D yazıcılar ile neler yapabileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı