Sürücüsüz Otomobilller

Sürücüsüz Otomobiller

Kara Şimşek’i hatırlayanlar elleri kaldırsın! Bir dönemlerin bilim kurgu dizisi olan ve akıllı araç KITT ile efsane haline gelmiş bu dizi, aslında sürücüsüz otomobil fikrinin uzun süreden beri insanların aklında var olduğunun bir göstergesi. Bu bilim kurgu artık gerçeğe dönüştü desek yanılmış olmayız herhalde.

Son zamanlarda pek çok yerde sürücüsüz otomobiller hakkında haberler duymuşsunuzdur. Pek çok büyük şirket şimdiden kendi otomobillerini geliştirmek için kollarını sıvadı bile. Özellikle Google, bu işe devasa miktarlarda fon ayırmış durumda ve yakın gelecekte de bu otomobilleri trafiğe çıkarmakta kararlı. Gelin bu heyecan verici yeni teknolojiye bir göz atalım.

Sürücüsüz otomobil nedir?

Otomobil

Sürücüsüz otomobiller, herhangi bir sürücüye veya uzaktan yönlendirmeye ihtiyaç duymadan kendi kendine yani otonom bir şekilde karar alıp bu kararlarla, trafikte bir noktadan diğer noktaya gidebilen araçlardır. Bu araçlar aynı zamanda otonom araçlar olarak da bilinir.

Nasıl çalışırlar?

Sürücüsüz Araba

Bir aracın trafikte kendi kararlarını alıp kazasız bir şekilde yoluna devam etmesi tabi ki kolay bir iş değil. Aracın, öncelikle etrafındaki her şeyi algılaması, ne olduğunu doğru bir şekilde analiz etmesi ve bunların sürüşe nasıl etki edeceğini kestirmesi gerekir. Bunun için üzerinde GPS, lazer tarayıcı, kamera ve radarlar gibi pek çok sensör bulundurur. Bütün bu sensörlerden gelen verileri toplar ve yapay zekâ algoritmaları ile işleyip sürüş için kullanır. Bu kısım oldukça zordur çünkü araç sadece önündeki arabayı tespit etmekle kalmaz, kaldırımdaki bir yayanın yola çıkıp çıkmayacağını tespit etmek zorundadır. Google yetkilileri, yapay zeka sayesinde sürücüsüz araçların milyonlarca kilometreyi bulan test sürüşleri sonucunda bazı durumları “öngörmeye” başladığını açıkladılar. Yani, sürücüsüz otomobiller, bir sürücünün hangi manevrayı yapacağını öngörerek ona göre bir sürüş şekli belirleyebiliyorlar.

Peki, otonom araçlar yolda giderken havada uçuşan bir poşet ya da bir kuş gördüklerinde ne yaparlar? Korkmayın, en iyi sürücüsüz araç teknolojisine sahip Google sürücüsüz araç bunları ayırt edecek kapasitede ve nasıl davranması gerektiğini iyi biliyor. Yaya geçidinde bekleyen bir yayanın da karşıya geçmek istediğinin de farkında olacak. Sizce de oldukça heyecanlı değil mi?

Ne işe yarayacaklar?

Araba

Sürücüsüz araçların temel görevi, sonuçta diğer araçlarla aynıdır: bir noktadan diğer bir noktaya insan ya da eşya taşımak. Ancak bunu yaparken, klasik araçlara göre çok daha fazla fayda sağlayabilirler. Örneğin, sahip oldukları ileri teknoloji sayesinde kaza oranlarının hızlı bir şekilde düşebileceğini söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında bütün otonom araçların trafik kurallarına kesin bir şekilde uyacağı düşünülürse, trafik çilesinin de tarihe karışacağını söyleyebiliriz.

Sürücüsüz otomobiller, şoförlük için çeşitli kısıtlamaları olan insanlar için de harika bir fırsat olacak. Araba sürmeyi bilmiyor olmak ya da başka engeller hiçbir şekilde sizi durduramayacak. Arabaya binmeniz ve düğmeye basmanız yeterli! Bütün bunların yanında, taksi ve toplu taşımada karşılaşılan pek çok problem de sürücüsüz araçlar ile bir çözüme kavuşacak gibi gözüküyor.

Sürücüsüz Arabalar

Bu otomobillerin park sorununu da çözebileceğini söylesek inanır mısınız? Diyelim ki aracınızla varmak istediğiniz yere vardınız ve yakınlarda hiçbir park yeri bulamıyorsunuz. Hiç önemli değil. Aracınızdan indiğiniz zaman aracınız kendi kendine boş bir park alanı bulacak ve oraya park edecek. İşiniz bittiğinde de aracınızı çağıracaksınız ve park ettiği yerden çıkıp ayağınıza gelecek. Nasıl? Muhteşem değil mi?

Trafiğe ne zaman çıkacaklar?

Araba Teknolojisi

Kimse tam olarak bu araçların ne zaman yola çıkacağını bilmiyor. Ancak Google, sürücüsüz araçlar ile yaklaşık iki milyon kilometre test sürüşü yaptığını ve sürüşlerde de ufak çaplı 9 kaza ile karşılaştığını açıkladı. Bu kazaların hepsinin dikkatsiz sürücülerin eseri olduğunu da eklediler. Anlaşılan o ki, şu anda trafiğe çıkmak için yeteri kadar güvenli olmayan sürücüsüz araç teknolojisi, hala büyük şirketler tarafından geliştirilmeye devam ediyor ve yakın zamanda güzel haberlerini almaya devam edeceğiz. Pek çok uzman da 2020’den sonrasında bu araçların trafiğe çıkacak düzeye geleceğine inanıyor.

 

Sizin de sürücüsüz otomobiller hakkında söyleyecekleriniz varsa, bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı