Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvan

Büyük bir ihtimalle pek çoğumuz, hayatımızın belli bir döneminde kabarık tüylü, dört ayaklı, pek fazla konuşamayan ama çok şey anlatabilen bir arkadaşı evimizde misafir etmiş, onu yedirmiş, içirmiş ve sevmişizdir. Bu arkadaş kim mi? Tabii ki evcil hayvan! Evcil hayvanlar, zaman içerisinde ev hanesinin en sevilen, en samimi ve en eğlenceli varlıkları haline gelebiliyor. Evcil hayvanlar sayesinde yalnız yaşayanlar yalnızlıklarını unuturken, kalabalık aileler de hayvanı adeta ailenin bir üyesiymiş gibi benimseyip onunla yaşamaya alışıyorlar. Beklenmedik tepkileri, sevimli suratları, bize komik gelen alışkanlıkları ve kendilerine has özellikleri ile evcil hayvanların arasından eminiz ki hepinizin birer favorisi vardır. Sizin için hazırladığımız evcil hayvanlar listesi hem sizin favorilerinizi, hem de dünyanın gelmiş geçmiş en popüler evcil hayvanlarını barındırıyor. Dikkat: Yazımız aşırı derecede sevimlilik içerebilir. Bizden söylemesi!

1. Köpek

Köpek Evcil Hayvan

Tabii ki en popüler evcil hayvan listemizde ilk sırayı insanların en sadık dostu köpekler alıyor. Dünya çapında en çok tercih edilen evcil hayvan olmanın yanı sıra mükemmel birer hayat arkadaşı olan köpekler, mutsuz olduğunuzda sizi anlıyor, moralinizi düzeltmek için ıslak burunları ile avcunuzu okşuyor ve suratınızı yalıyorlar. Mutlu olduğunuzu bildikleri zamanlarda ise en az sizin kadar keyifleniyor ve mutluluğunuzu çoğaltarak paylaşıyorlar. En önemlisi de köpekler, evcil hayvanlar arasında en vefalı olanlardır ve onları üzdüğünüz, kırdığınız ya da kızdırdığınız zamanlarda bile size sırtlarını dönmezler. Hele ki söz konusu yavru köpek ise kendinizi affettirmek için yapmanız gereken tek şey ona gülümsemek.

2. Kedi

Kedi Evcil Hayvan

En popüler evcil hayvan listemizde birinci sırayı köpekler aldıysa, kedilerin de bu listede köpeklerin hemen ensesinde olması oldukça muhtemel. Köpeklerin azılı düşmanı, bir numaları baş belası olan kedilerin de ev içerisindeki yeri apayrıdır. Her ne kadar kediler, köpekler kadar sadık, vefalı ve cevabi olmasa da onların da kendilerine has sevgi ve bağlılık gösterme yöntemleri var. Evcil hayvan olarak kedi seçtiğiniz takdirde işe geç kalmamayı garanti altına alırsınız; zira kediniz sabahları sizden önce uyanır ve mamasını koymak üzere hayatta olup olmadığınızı kontrol eder. Bu kontrol, genellikle yatağa tırmanıp burnunuzun dibinde mırlamasından oluşur. Kediler, bir yandan sessiz, sakin, zahmetsiz ve uğraşsız bir evcil hayvan arayan, bir yandan da evin içinde iyi kötü hareket isteyen kişiler için ideal bir seçimdir.

3. Hamster

Hamster Evcil Hayvan

Her ne kadar hamsterlar geçmişte daha çok bilimsel araştırmalar için kullanılan popüler hayvan türleri olsa da, zaman içerisinde bu minik sıçanların ikamet adresleri değişti ve kendilerine laboratuvardan çok apartman dairelerinde yer edinmeye başladılar. Evcil hayvan olarak fazlasıyla arkadaş canlısı olan hamsterlar, hastalıklara ve virüslere karşı oldukça dirençlidirler ve çok zor hastalık kaparlar. Bununla birlikte sıklıkla üreyebilen bu evcil hayvan türü, size her ay yeni bir hamster sürüsü hediye edebilme kapasitesine sahiptir.

4. Balık

Balık Evcil Hayvan

İnsanların evlerinde balığı evcil hayvan olarak beslemeyi tercih etmesinin temel sebeplerinden biri, etrafa yaydığı huzur ve sükunettir. Bir akvaryum içerisinde yüzen balıkları izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, düşüncelere ve hayallere dalıp içinde bulunduğunuz anda kaybolursunuz. Çeşitli araştırmalar, akvaryumdaki balıkları izlemenin insanlar üzerinde rahatlatıcı ve adeta hipnotize edici bir etkisi olduğunu ortaya çıkartmış. Özellikle hastaneler, doktor muayeneleri ve dişçiler gibi gerginleşmeye müsait ortamlarda dekor olarak akvaryumların, evcil hayvan olarak da balıkların kullanılmasının sebeplerinden biri de budur. Bir diğer sebebi ise balıkların bakımının kolay ve zahmetsiz olmasıdır. Doğru akvaryum, doğru filtre ve doğru ısıtıcıyı seçtiğiniz takdirde balıklarınız size uzun süre arkadaşlık eder. Evcil hayvan olarak balık seçmenin bir diğer avantajı ise tahmin edemeyeceğiniz kadar çok türde, renkte ve cinste balık olması, böylelikle harika bir balık koleksiyonu yaratabilecek olmanızdır.

5. Gine Domuzu

Gine Domuzu Evcil Hayvan

Gine domuzları, aslında 17. yüzyıldan beri evcil hayvan olarak beslenmektedir. Zamanın Avrupalı aristokrat aileleri gine domuzlarını sıklıkla evcil hayvan olarak beslerdi. Bu asil domuzcuğu evcil hayvanlar arasında bu kadar popülerleştiren ise ısırmaya meyilli olmaması ve fazlasıyla sıcakkanlı bir tavır sergilemesidir. Hamsterların aksine gine domuzlarının atlama, zıplama ya da havada ters durma gibi huy ve alışkanlıkları yoktur, bu nedenle de minimal düzeyde kafes ekipmanına ihtiyaç duyarlar. Gine domuzlarının karınlarını doyurmak da oldukça zahmetsiz, kolay ve masrafsızdır.

6. Papağan

Papağan Evcil Hayvan

Genel olarak kuşlar, bundan yaklaşık 4,000 yıl önce güzelliklerinin sergilenmesi amacıyla kafeslenmiş ve evcilleştirilmişti. Papağanların ise özellikle eski Yunan kültüründe önemli bir yeri vardı. Antik çağlarda papağanlar, hükümdarlar tarafından hediye olarak verilir ve sadece bakımları için ayrı bir hizmetkar tahsis edilirdi. Günümüzde papağanların evcil hayvan olarak beslenmesinin en eğlenceli yanı tabii ki söylenenleri tekrarlamaları. Bir düşünün; papağan dışında konuşabilen başka evcil hayvan var mıdır?

7. Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Evcil Hayvan

“Papağanın çenesi ile uğraşamam,” diyorsanız, muhabbet kuşunun çenesi tam size göre. Çıkardığı melodik, şarkı-vari sesi ile muhabbet kuşu, özellikle ülkemizde sıkça tercih edilen bir evcil hayvan türüdür. Çift olarak alınıp birlikte büyüdüklerinde insanlarla pek fazla muhabbet etmeyen, daha çok kendi aralarında dedikodunuzu yapan muhabbet kuşları, yalnız yetiştirilip doğru eğitildiğinde ve yeteri kadar ilgi gördüğünde sizinle koyu bir muhabbete dalabilecek kıvama gelirler. Evcil hayvan olarak muhabbet kuşu beslemeyi planlıyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey, kafeslerini nasıl konumlandırdığınızdır. Kafesi bel üstü hizada tutmanız muhabbet kuşunuzu rahat ve güvende hissetirecektir.

8. Yılan

Yılan Evcil Hayvan

Yılanın popüler evcil hayvan isimleri arasında görmeyi ummadığınız bir tür olduğunu tahmin edebiliyoruz. Her ne kadar ülkemizde yılanlar, evcil hayvandan çok karşılaşıldığında kaçılacak bir tehlike olarak görülse de, Uzak Doğu’da yılanlar ehlileştirilip evcilleştirilmekte ve evcil hayvan olarak beslenmektedir. Bakımı açısından belki de listede bakımı en kolay evcil hayvan olan yılan, türüne göre 5 ila 14 günde bir beslenir. Bazı yılan türlerinin ise özellikle evcil hayvan olarak doğru bakım ve ilgiyi gördüğü takdirde 40 yılı aşkın yaşama süresi vardır. Uzun lafın kısası yılanınız gerçekten de sizi gömebilir, bilginiz olsun.

9. Tavşan

Tavşan Evcil Hayvan

Tavşanlar da evde beslenebilecek hayvanlar listemizde hakettiği yeri buluyor. Doğru bakım, yeterli ilgi ve sevgi ile birlikte evcil hayvan olarak evde tutacağınız tavşanınız, size dört dörtlük bir ev arkadaşı olabilir. Kendi kendini rahatlıkla temizleyebilen, dolayısıyla da etrafa herhangi bir koku yaymayan tavşanlar, oldukça nazik bir yapıya sahiptir ve ısırma, tırmalama ya da yaralama gibi huyları bulunmaz. Düzgün eğitildiği takdirde tavşanlar kafeslenmeye ihtiyaç duymaz ve evin içerisinde bir kedi ya da köpekten farksız olarak, dinamik ve enerjik bir şekilde hareket ederler. Tavşanınız ile çeşitli evcil hayvan oyunları oynayabilir ve harika vakit geçirebilirsiniz.

10. Kaplumbağa

Kaplumbağa Evcil Hayvan

Listemizdeki zahmetsiz evcil hayvan kervanına katılan kaplumbağalar, aslında kara kaplumbağası ve su kaplumbağası olarak ikiye ayrılır. Her ne kadar her iki kaplumbağa türü de evcil hayvan olarak beslenebilse de, ülkemizde daha çok akvaryumda yaşayan, aynı zamanda karada da nefes alabilen su kaplumbağaları beslenmektedir. Küçük boy yumurta büyüklüğünde doğan ve genellikle pet shop benzeri yerlerde bu boylarda satılan su kaplumbağaları, sağlıklı bir yaşam sürdükleri takdirde 15 yıl kadar yaşayabilir ve avucunuza sığmayacak boyutlara gelebilirler. Sanılanın aksine su kaplumbağaları ağır hareket etmezler; korktukları, ürktükleri ya da herhangi bir tehlike algıladıkları anlarda hızlanarak koşar ve saklanacak bir köşe aramaya başlarlar. Bu gibi durumlar kaplumbağaların sinir sistemi için sağlıklı bir durum olmadığından dolayı evcil hayvan olarak beslenen su kaplumbağaları stresten uzak tutulmalıdır.

11. Evcil Hayvan Bonusu: Kertenkele

Kertenkele Evcil Hayvan

Kertenkeleler doğaları gereği utangaç ve çekingen hayvanlardır. Bu nedenle evcil hayvan olarak beslendikleri takdirde size fazla zahmet oluşturmaz ve bakımları açısından sizi uğraştırmazlar. Yeterince sabır ve ilgi gösterdiğiniz takdirde kertenkelenizin güvenini kazanabilir ve size arkadaşlık etmesini sağlayabilirsiniz. 20 yıla kadar yaşayabilen kertenkeleler, genelde taze su içer ve solucan tarzı yemler ile beslenirler. Zorlanacağınız tek nokta, kertenkeleniz için evcil hayvan ürünleri bulmak olacaktır, zira kendisi oldukça eşsiz ve özel bir tür. Bir kertenkelenin belki de en ilginç özelliği ise savunma mekanizması olarak kuyruğunu düşürmesi ve gündüzleri uyuyup, geceleri keşfe çıkmasıdır.

En akıllı köpek cinslerini bu yazımızda derledik.

Önceki YazıSonraki Yazı