Yaralı Sokak Hayvanlarına Yardım Etmenin Yolları

Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi adında hükümetler arası bir anlaşma olduğunu biliyor muydunuz? Bu anlaşmanın 1. maddesi şöyle der: “Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğar ve aynı var olmak hakkına sahiptir.” Hayvanlara kötü muamele ve hayvan istismarının engellenmesi de bu bildirge kapsamında ele alınır. Yaşam hakkı ile başlayalım. Hayvanları yalnızca hayatımızı şenlendiren dostlara indirgeyen yaygın anlayış yerine, bizden ayrı, bilinçli, duyguları olan, iletişim kurabilen, kendi bireysellikleri olan varlıklar olarak ele almalıyız. Dolayısıyla, sokakta, otoyolda, bahçenizde yaralı bir insan gördüğünüzde hissettiğiniz sorumluluğu yaralı hayvanlara karşı da hissetmemiz gerekir çünkü yaşamak en az insanlar kadar hayvanların da hakkıdır. Bu yazıda, yaralı sokak hayvanlarına yardım etmenin yollarını yazdık. Lütfen gördüğünüz yaralı sokak hayvanları karşısında tepkisiz kalmayın, onları görmezden gelmeyin, yaşam hakkını hep hatırlayın.

Hayvan Ambulansı Hizmetleri

Yaralı Hayvan Ambulansı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaralı sokak hayvanlarına yardım etmek ve tıbbi bakım sağlamak amacıyla kurduğu profesyonel ekibe Alo 153 hattından ulaşabilirsiniz. Haftanın 7 günü ve 24 saat boyunca hizmet veren Alo 153, yaralı sokak hayvanları için hayvan nakil araçları yönlendiriyor. Uzman ekip yaralı sokak hayvanına anında müdahale ederek ileri düzey tıbbi gereksinimlerini karşılamak için söz konusu hayvanı İBB’ye ait tedavi ve bakım merkezlerine götürüyor. Alo 153 hattını cüzdanınıza bir not olarak koyun ya da cep telefonunuza mutlaka kaydedin; böylece yaralı bir hayvan gördüğünüzde hat numarasını hatırlamak için vakit kaybetmezsiniz.

Sokak Köpeği

İzmir Büyükşehir Belediyesi de yaralı sokak hayvanlarına yardım için bir hat kurmuş. Yaralı sokak hayvanları için acil müdahale ekipleri de olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hayvan ambulansı hizmeti de veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi hayvan ambulansı telefon numarası: 0232 293 39 80

Hasta Sokak Kedisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de hasta hayvan nakil aracı uygulaması bulunuyor. Ankara’da rastladığınız yaralı sokak hayvanlarına yardım etmek için Ankara’da da İstanbul’da olduğu gibi Alo 153 Mavi Masa’yı arayarak acil nakil aracı talep edebilirsiniz. Ankara’da aynı zamanda özverili ve harika insanlar tarafından yürütülen Hayvan Kurtarma Derneği yaralı, hasta ve acil tıbbi bakıma muhtaç hayvanlara kapılarını açıyor.

Eğer üç büyük şehir dışında kalan bir şehirde yaşıyorsanız, belediyenizi arayarak kısa sürede ne yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi almalısınız. Eğer gece vakti bir yaralı hayvanla karşılaşırsanız ve belediyeye ulaşamazsanız, nöbetçi veteriner kliniklerini aramak en garanti çözüm olacaktır.

Yaralı Hayvanlara Yardım Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaralı Sokak Hayvanları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sokakta bulunan yaralı hayvanlara yardım ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalara burada değineceğiz.

  1. Sokak hayvanları için yapacağınız en büyük iyilik trafikte iyi bir sürücü olmaktan geçer çünkü sokakta yaralı bulunan hayvanların çoğu insanların dikkatsiz sürücülükleri dolayısıyla gerçekleşen trafik kazaları sebebiyle yaralanıyorlar.
  2. Yaralı hayvana yaklaşırken onu korkutmamaya, ürkmesine sebep olabilecek ani hareketler yapmamaya özen göstermelisiniz. Sizin hareketlerinizden ürküp kaçması, daha çok acı çekmesine ve hatta hayatını kaybetmesine sebep olabilir.
  3. Eğer bulunduğunuz il ya da ilçede yaralı hayvanlar için ambulans hizmeti verilmiyorsa, belediyenizin Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü arayarak onları bilgilendirmelisiniz.

Yaralı Sokak Kedisi

  1. Eğer yaralı hayvan trafiğin yoğun olduğu bir bölgedeyse, ona ürkütmeden, güvenini kazanarak yaklaştıktan sonra canını acıtmamaya özen göstererek onu trafikten uzaklaştırın.
  2. Yaralı halde bulduğunuz sokak hayvanlarına yardım etmenin yollarından biri de, eğer hayvanın çok kan kaybettiğini görüyorsak, yaralı bölgelere tampon ya da turnike gibi temel acil yardım bilgisi ile yapılabilecek müdahalelerde bulunmaktır.
  3. Eğer aracınız uygunsa ya da bir taksi tutarak, yaralı hayvanı en yakın veteriner kliniğine götürmelisiniz. Eğer masrafları kendi başınıza karşılamaya gücünüz yetmiyorsa, yaralı hayvanlara özel veteriner kliniklerinde uygulanan tedavilerin masrafları için pek çok hayvansever maddi yardımda bulunmak için çaba gösteriyor. Özellikle sosyal medyayı kullanarak kampanyalar yaratabilirsiniz.

Yaralı Sokak Hayvanı Ameliyat

Bir canlının hayatı söz konusu olduğunda, onun yaşamasını sağlamanın bir sorumluluk olduğunun hepimiz farkındayız. Sizin de yaralı sokak hayvanlarına nasıl yardım etmeli konusundaki görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı önemli buluyoruz.

Sokak hayvanlarını yazın sıcaklarından korumak için bu kolay yöntem ile küçük bir su kabı yapabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı