Gözlük Kullanmakla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gözlük Kullanmak

Gözlük kullanmak, yediden yetmişe pek çok insan tarafından yaygınlaştı. Günümüzde gözlük kullanmak bir ihtiyaçtan ziyade aynı zamanda aksesuar olarak da tercih ediliyor. Gözlükler hem göz bozukluğu olanlar hem de tarz yaratmak isteyenler tarafından aksesuar olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Göz bozukluğu ve göz hastalıkları olanlar için konuşursak, gözlüklerin lense göre birtakım avantajlardan ve dezavantajlardan, aksesuar olarak gözlükten, gözlük temizliğinden ve dahasından yazımızın devamına bahsedeceğiz. Gözlük kullananlar için keyifli bu rehbere buyurun:

Gözlük Kullanmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Gözlük Kullanmak Avantajları

Göz hastalıkları ve göz bozuklukları için gözlük kullanmak en garantilisi. Lens, en basit şekliyle göz kuruluğu, en ağır şekliyle kornea hasarına sebep olabiliyor. Gözlükte ise böyle bir sıkıntı yok. İstediğiniz gibi  rahatça kullanabilirsiniz; üstelik takmak için ellerinizi yıkamanıza, çıkarmak için solüsyon aramanıza gerek yok. Gözlük takıp çıkarma durumunuz varsa yanınızda gözlük kabı taşımanız ve temizlik için bez bulundurmanız yeterli.

Gözlük Kullanmak Ne Gibi Dezavantajlar Sağlar?

Gözlük kullanmak avatajlar gibi bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor elbette. Gözlük numaranızın değişip değişmediğini öğrenmek için doktorunuza gitmezseniz göz ağrısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca “Göz seğirmesi neden olur?” sorunuzun yanıtlarından biri de bu olabilir.

Gözlük kullanmak ile ilgili bunun dışındaki dezavantajlar ise pratikte. Bunlar arasında sıcak havalarda burnunuzun üstünde ağırlık yapması, soğuk havalarda sıcak havayla temas ettiğinde buğulanıp görüşünüzü kapatması, gevşediyse burnunuzdan kayıp size düzeltme hareketi tiki kazandırması, lensin aksine aşağı ve yukarı baktığınızda boyut farkı yaratması, çabucak kirlenmesi veya kadın kullanıcılar için rimelleri kurumadan takıldığında cama bulaşması sayılabilir.

Gözlük Temizliği

Gözlük Kullanmak Gözlük Temizliği

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı hiç de ucuz şeyler değil. O yüzden uzun süreli kullanım için özellikle gözlük camı temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Gözlük camı oldukça hassas bir yapıdadır. Toz ve diğer kalıntıları dikkatsizce silerseniz ve uygun gözlük temizleme bezi kullanmazsanız camı çizebilirsiniz. Çizilmiş bir gözlük camı da hem estetik anlamda kalitesini yitirir. Hem de görüş performansında düşüş meydana gelebilir. Yanınızda minik gözlük temizleme spreyi bulundurup camları ıslatarak silerseniz çizilmelerin önüne geçebilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek tüm gözlük aksesuarlarını edinmeyi de ihmal etmeyin.

Gözlük Modelleri

Gözlük Kullanmak Gözlük Modelleri

Gözlük modelleri zorunlu olarak gözlük takan kişiler için de hassasiyetle inceleniyor kuşkusuz. Üstelik gözlüğünüzü sürekli takacağınız için yüz ve göz şeklinize uygun olan bir gözlük modeli seçmeniz oldukça önemli. John Lennon tarzı yuvarlak gözlükleri seviyorsanız ama gözleriniz küçükse ve yüzünüz kareyse bu, sizin için pek uygun olmayacaktır. Gözlük kişiliğinizin bir parçası haline gelip sizinle özdeşleşeceğinden iyi bir izlenim yaratmak için de doğru gözlük modelini seçmeniz şart.

Gözlük Çerçevesi Seçimi

Gözlük Kullanmak Gözlük Çerçevesi

Gözlük modellerinden gözlük çerçevesi seçimine gelelim. Yüz ve göz şeklinizin en önemli kriterler olduğundan bahsettik. Aşağı doğru inen düşük bir göz yapısına sahipseniz yukarı doğru eğimli göz çerçeveleriyle bakışlarınıza canlılık katabilirsiniz.

Gözlük çerçevesi seçiminizde göz renkleri de dikkate almanız gereken başka bir ayrıntı. Göz renginizin ortaya çıkmanızı istiyorsanız onu öne çıkarabilecek renklerde gözlük çerçeveleri seçmeyi ihmal etmeyin. Koyu renk gözleriniz varsa kırmızı vb çarpıcı renklerde vurgu yaratabilirsiniz. Mavi veya yeşil gözlüler, çerçeveleri de o renklerde almak yerine kontrast veya koyu renkleri tercih ederek gözlerini ön plana çıkarabilir.

Gözlük ile Göz Makyajı

Gözlük Kullanmak Göz Makyajı

Gözlük takarken göz makyajı boşa gidecek diye düşünmeyin. Etkileyici bir göz makyajı ile gözlüğünüzü birleştirerek harika sonuçlar yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikle gözlüğünüzü çıkarmanız ve rimeliniz kuruyana kadar da beklemeniz gerekli. Ama gözlüğü çıkarınca önünüzü göremiyorsanız makyaj gözlüğü edinebilirsiniz. Bunların camları takılıp çıkarılabilir ve gözlerinize sırayla makyaj yapma olanağı sunar. Bu gözlüklerle evde makyaj yapmak kolay ama dışarıda da makyaj yapmanız gerekiyorsa size aynaya yapışarak makyaj yapma olanağı tanıyan kısa saplı makyaj malzemeleri edinmelisiniz.

Gözlük kullanan biri olarak kirpiklerinizi kıvıran rimellerden çok hacim artıran rimelleri tercih etmenizde fayda var. Kaşlarınızı da gözlük çerçevenize göre uydurmanız gerekecek. Dikkati gözlükten uzaklaştırmak isterseniz de en pratik yok canlı bir ruj sürmek.

Ayrıca kadın gözlüğü modelleri arayanları buraya alalım.

Önceki YazıSonraki Yazı