Tarihi Yarımada’nın En Leziz Büfesi: Sedef Döner

Sedef Döner

İşte Türk mutfağının medar-ı iftiharı, mucize buluş döner için bir yeni adres daha! Sultanahmet ve Fatih’te şubeleri bulunan Sedef Döner Büfe’ye henüz gitmediyseniz en yakın hafta sonunda tarihi yarımadayı turlayıp burada bir öğle molası vermelisiniz!

İstanbul’da döner nerede yenir sohbetlerinde fark yaratacağınız, lezzetinin müdavimi olacağınız bu büfe Türk fast food’unun en iyi temsilcilerinden biri. İstanbul’un olmazsa olmazlarından, gitmezseniz eksik kalacağınız türden bir keşif noktası!

Sedef Döner kurucusu Fikret Özmen çok küçük yasta Eskişehir’de çırak olarak restorancılık işine başlamış. Daha sonra İstanbul’a gelerek yine aynı şekilde farklı yerlerde çalışmaya devam etmiş. Sonrasında Fatih’teki ilk şubesini 1974 senesinde açmış. İlk dükkânında yalnızca 4 masa varmış. Malzemeler kaliteli, döner leziz olunca müdavimler artmış, haliyle talep de artmış. Sonrasında ikinci şube olan ve benim de uğrak noktam olan Sultanahmet’teki şubesini ise 1978 senesinde faaliyete sokmuş. O günlerden bugüne aynı tadı ve kaliteyi devam ettirme gayeleri devam ediyor.

Sedef Döner Büfe

Sedef Büfe Sultanahmet Camii’nden Beyazıt yönüne doğru giderken yol üzerinde solda kalıyor. Mekân oldukça mütevazi olsa da odun ateşinde pişen döner yol üzerinden geçenleri etkisi altına almaya yetiyor. İçeriye doğru uzunca bir koridordan sonra salona ulaşıyorsunuz. Çalışanlar ve ustalar güler yüzle karşılıyorlar. İstanbul döner dükkanları içinde en samimi ve en lezzetli dükkanlarından biri olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

İyi dönerin sırrı hem malzemede hem pişirmede hem de doğru zamanda döner bıçağını devreye sokmada. Eti Bandırma ve Çanakkale bölgelerinin hayvanlarından tedarik ediyorlar. Et iyi terbiye edilmiş. En önemlisi de odun ateşinde pişiyor. Adım başı gördüğümüz büfe dönercileri gibi gaz ateşinde değil. Hal böyle olunca da yediğiniz dönerin tadı alelade bir dönere benzemiyor. Lavaşa sarılı dürümü her ısırdığınızda etin suyu ve yoğun tadı damağınızı şenlendiriyor. İsterseniz garnitür de ekletebilirsiniz. Et güzel olunca etin olabildiğince tadına varabilmek için genellikle tercihimi garnitürsüz yemekten yana kullanıyorum. Ancak sadece turşu ekletmek de et dönere çok yakışıyor. Siz dilerseniz dürümünüze ayrıca domates, patates gibi garnitürleri de ekletebilirsiniz.

Sedef Döner Et Döner

Çokça tartışılan et döner mi kıyma döner mi sorusunun buradaki cevabı et döner. Et parçalarının üst üste dizilmesiyle elde edilen bu döner tipinde arada elbette kıyma ve yağ da kullanılıyor. Ancak kesiminden de anlayacağınız gibi, et dönerin parçaları birbirine benzemeyen farklı kalınlıktaki parçalardan oluşuyor. Kıyma dönerin de iyi temsilcileri var, ancak hangisinin daha lezzetli olduğu ise hem damak zevkinize hem de nerede yediğinize göre değişir. Kıyma döner ise kesildiğinde daha ince, muntazam ve birbirine benzeyen parçalardan oluşur. Genel kanı et dönerin daha kaliteli ve daha lezzetli olduğu yönündedir. Ancak nerede yediğiniz çok önemli. O nedenle iyi bir et döner yemek istiyorsanız Sedef Döner kesinlikle doğru adres!

Ayran ise Fatih’in imza arka sokak lezzetlerinden biri olan Barbaros Yoğurt ve Süt Ürünleri’nden temin ediliyor. Dilerseniz doğal meyve suyu sıktırabilir, mekânın kendi yaptığı doğal limonatayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca döner dışındaki lezzetleri de deneyebilirsiniz. Sosisli, Ayvalık tostu, hamburger ve ıslak hamburger de büfede yiyebileceğiniz lezzetlerden. Ayrıca kökeni Ankara’ya ve Fatih semtine dayanan Goralı sandviçi de burada bulabilirsiniz.

Sedef Döner Büfe birçok yeme içme uzmanının ve gurmenin favorisi. En önemlisi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası, bir gelenin defalarca daha geldiği bir yer. Sultanahmet’teki Sedef Döner veya Fatih’teki restoranı “şehirdeki en iyi döner’ listenize ekleyin. Mucize buluş döneri bir de burada deneyin!

Bu mekân ayni zamanda Yerim Seni İstanbul kitabımızda yer alan 230 mekandan birisi.

Sultanahmet Şubesi:

Adres: Binbirdirek Mah. Divanyolu Cad. No: 21/A Sultanahmet, Fatih / İstanbul

Telefon: 0212 516 24 20 / 0212 517 20 98

Fatih Şubesi:

Adres: Fevzipaşa Cad. No: 35/A, Fatih / İstanbul

Telefon: 0212 491 17 32 / 0212 491 17 33

Sultanahmet ve Fatih’ten sonraki durak Kemerburgaz. Buraya gelip de Kardeşler Lokantası‘na uğramadan olmaz!

Önceki YazıSonraki Yazı