Kardeşler Lokantası

Kardeşler Lokantası

Eğer çok yakınlarında oturmuyorsanız kalkıp da Kemerburgaz’a döner veya sulu yemek yemeye gitmek çok konforlu olmayabilir. Ancak Kemerburgaz civarında birkaç saatinizi verimli ve lezzetli geçirebileceğiniz bir rota oluşturabilirsiniz. İster Belgrad’da koşu sonrası, ister bir öğle arası – ne yapın edin, damakları şenlendirmeye bu muazzam yere uğrayın: Kardeşler Lokantası.

Bir Pazar sabahı Belgrad Ormanı’nda koşu yaptıktan sonra 20 dakikalık bir sürüş mesafesiyle Kemerburgaz merkeze ulaşabilirsiniz. Adı çok bilinmese de müdavimi çok olan yerlerden biri Kemerburgaz Kardeşler Lokantası. Öyle ki, hafta içi öğle saatlerinde yemek yemek için Maslak’taki plazalardan gelen lezzet düşkünleri dahi var. TEM üzerinden TT Arena’yı geçtikten sonra kısa bir sürüş mesafesi sonunda Kemerburgaz’a ulaşabiliyorsunuz.

Kardeşler Lokantası

Köy merkezini andıran çarşıda mütevazı bir esnaf lokantası burası. İşlerini yıllardır severek yapıyorlar. Öğleden sonraya kalmamaya dikkat edin. Saat 3’te gelirseniz ve lezzetler sizi memnun etmezse bu lokantanın değil, sizin kabahatiniz olur. Esnaf lokantasında saat 2’den sonra sulu yemeklerin biteceğini herkes bilir. Tadına doyum olmayan döneri ise öğleyin bile yakalamak zor!

Salaş mekan, tahta masa ve sandalyelerle döşenmiş. Girişte soldaki kasa, tabak içindeki karanfilleri ve kolonyası ile sizi karşılıyor. Sulu yemekler bakır kapların içinde vitrinde görücüye çıkmış.

Dönerin eti Balıkesir’den geliyor. Lokanta usulü salaş tabaklarla sunuluyor. Hem kuru fasulye, hem de nohut muazzam. Pilav üstü olarak veya ayrı ayrı tercih edebilirsiniz. Pilavın kıvamı yerinde, tek tek kaşığa geliyor. Nohutu şeker niyetine yiyebilirsiniz, öyle lezzetli. Kabuğu ince olduğu için ne yerken, ne yedikten sonra sizi rahatsız etmiyor.  Arnavut ciğer de tadına bakaya değer. Her gün değişen çeşit çeşit sulu yemeklerin de tadına bakmak gerek.

Kardeşler Lokantası

Kapanışı ise meşhur sütlaçla yapmalısınız. Üzeri bolca fındık ile servis edilen sütlacın tadına doyum olmuyor.

Yemekten sonra lokantanın hemen arkasında bulunan “modern kahve”ye uğrayabilirsiniz. Camekan içindeki şirin mekanda kart ve masa oyunları oynanabiliyor. Biraz nostalji yapıp üzel bir Türk Kahvesi veya oralet tercih edebilirsiniz.

Kemerburgaz’dan dönüş yolunda çarşı girişindeki Hacı Salih Demir Turşuları’na da uğramayı ihmal etmeyin. Eve leziz bir turşu karışımı götürmek veya Selim Bey’in pancar suyu karıştırılmamış turşu suyundan içmek için uğrayabilirsiniz.

Kardeşler Lokantası

Adını su kemerlerinden alan İstanbul’un Eyüp ilçesine bağlı Kemerburgaz’ın tarihi Roma İmparatorluğu’na dayanıyor. Yeraltı kaynaklarından elde edilen su bu kemerlerle ve inşa edilen açık ve kapalı sarnıçlarla taşınıyordu. Tarihi kemer ve sarnıçlar Belgrad Ormanları’ndan Haliç kenarlarına ve Beyazıt’a kadar şehre su sağlıyordu.

Kardeşler Lokantası

İstanbul’un fethiyle beraber, Osmanlı döneminde şehir nüfusunun artmasıyla mevcut su alt yapısı şehre yetersiz gelmeye başlayınca hem Kemerburgaz, hem de şehrin çeşitli yerlerindeki kemer ve su depoları geliştirilmiş, sayıları artırılmış. Şimdilerde Kemerburgaz’a girerken göreceğiniz yıllara meydan okuyan kemerlerin önemli bir bölümü ise Mimar Sinan’ın eseri.

Kardeşler Lokantası

İstanbul’a nazaran daha köy havasına bürülü, bu yeşil yerleşim bölgesi Belgrad Ormanı’na komşuluk yapıyor. Bölgedeki müstakil evlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor, şehrin keşmekeşinden kaçmak isteyenler için keyifli bir yerleşim bölgesi haline geldi bile. Bölgede binicilik ve golf sahaları mevcut. Haftasonu için keyifli bir plan yapılabilir.

Belgrad Ormanı’nda ayrıca birçok mesire yeri bulunuyor. Yeşillerle çevrili huzurlu, kuş sesleriyle bezeli bir yürüyüş için İstanbul’da arada bir rotayı Belgrad Ormanı’na çevirip nefes almak şart.

Kardeşler Lokantası Adres: Mithatpaşa Mah., c 94/A, 34075 Kemerburgaz, Eyüp, İstanbul

Kardeşler Lokantası Telefon: 0212 360 13 85

Şimdi de lezzetli bir burgerciye, Akali’ye gidelim!

Önceki YazıSonraki Yazı