Sao Paulo’da Yapılacak 11 Şey

Sao Paolo

Sao Paulo hem Brezilya ’nın hem de Güney Amerika’nın en büyük şehri. İstanbul’dan direkt uçuşla gelinebilmesi sebebiyle de Güney Amerika’yı gezmek isteyenlerin genellikle ilk durağı olan sıcak bir şehir. Gelelim şehirde yapılacaklara:

Paulista Bulvarı’nda Bisiklet Sürün

Sao Paolo

Paulista Bulvarı Sao Paulo’nun kalbi, en keyifli yeri. Pek çok aktivite de bu uzuuuun bulvar üzerinde yer alıyor. Böylesine büyük bir şehirde iyi cesaret isteyen bir işe imza atmış belediye. Pazar günleri bulvar taşıt trafiğine kapatılıyor; bisikletlilerin, koşucuların, yürüyüş yapanların, paten kayanların doldurduğu bir yer haline geliyor. Bir Pazar gününüzü Paulista’nın bu cıvıl cıvıl halini görmeye ayırmadan gitmeyin Sao Paulo’dan….

Museu de Arte deSão Paulo’yu (MASP) Gezin

Paulista Caddesi’nde yürürken kırmızı kolonları olan büyük, camlı bir bina dikkatinizi çekecektir. Burası Brezilya’nın ilk modern müzesi olan Sao Paulo Sanat Müzesi, kısa adıyla MASP. Latin Amerika’nın en büyük sanat müzesi olma özelliğine sahip bu mekan Picasso, Monet, Van Gogh gibi ünlü ressamların eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Pazar günleri müzenin altındaki boş alanda antika pazarı kuruluyor.

Ibirapuera Parkı’nda Huzur Dolu Saatler Geçirin

Sao Paolo

Sao Paulo’nun tartışmasız en güzel yeri Ibirapuera Parkı. Şehrin göbeğinde dev gibi bir alanı park olarak ayırmışlar. Hem huzur içinde çimlere yayılabileceğiniz, hem de rahat rahat spor yapabileceğiniz bir yer olmuş. Park, Sao Paulo’nun kuruluşunun 400. yılı anısına ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer’in yürüttüğü proje ile açılmış. Zaten Brezilya’da muhteşem bir yapı görüyorsanız bilin ki o Oscar Niemeyer’a aittir. :) Parkın içinde ayrıca çeşitli müzeler ve heykeller de yer alıyor. Özellikle Ciccillo Matarazzo Pavilion ve Ibirapuera Auditorium kesinlikle görülmeye değer.

Se Katedralini Gezin

Sao Paolo

Sao Paulo’nun tarihi merkezi çok güzel binalara sahip. Gezinize Plaça de Se’de yer alan Cathedral de Se ile başlayabilirsiniz. Neo-gotik yapıdaki bu kilisenin altında bir de yeraltı mezarı bulunuyor. Katedralin bulunduğu plaza çok güvenli bir alan değil, burayı gezerken dikkatli olmanızda fayda var.

Theatro Municipal’i Ücretsiz Turlarla Gezin

1911 yılında Paris Opera binası örnek alınarak yapılan Theatro Municipal Sao Paulo’nun en güzel binalarından birine sahip. Tiyatrodaki freskler, heykeller, avizeler, mozaikler görülmeye değer. İşin güzel yanı tiyatroyu gezmek isteyenlere ücretsiz rehberli tur hizmeti verilmesi. Hatta şanslıysanız burada bir gösteri de izleyebilirsiniz.

Pinacoteca’da Brezilya Sanatı İle Tanışın

Brezilya tarihi ve sanatının gelişimi hakkında bilgi edinmek için gezmenizi önereceğim yer Pinacoteca Müzesi. Yaklaşık 5000 esere sahip bu müze Sao Paulo’nun en eski sanat müzesi. Ayrıca müzenin kapılarının açıldığı Parque da Luz’da da 50 kadar heykel sergileniyor.

Memorial da América Latina’yı Gezin

Yine bir Oscar Niemeyer eseri olan bu anıt binalar Latin Amerika insanlarının mücadelesine adanmış. Girişindeki kanayan el heykeli adeta Eduardo Galeano’nun “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” kitabına gönderme yapıyor. Dönem dönem düzenlenen kutlamalar ve özel programlar dışında bu komplekste kütüphane, araştırma merkezi ve sergiler de yer alıyor.

Estadio do Pacaembu’da Maç İzleyin

Brezilya’ya gelip de futbol maçı izlemeden dönmek olmaz. Pacaembu stadında maç izleyip hem bu enteresan stadın atmosferini yaşayabilirsiniz hem de stadın altındaki Futbol Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Mercado Municipal’i Gezin

Güney Amerika ülkelerinin en sevdiğim özelliklerinden biri her şehirde illa ki büyük bir marketin olması. Sao Paulo’da da meyve, sebze, et, peynir satıcıları ve restoranlarla dolu Mercado Municipal’i gezmemezlik etmeyin. Acıktıysanız devasa “mortadela” sandviçlerinin tadına bakabilirsiniz.

Semt Pazarlarında Meyve Keşfine Çıkın

Sao Paolo

Pazar gezinizi Mercado Municipal’le sınırlı tutmayın. Semt pazarlarına da uğrayın mutlaka. Semt pazarlarında envai çeşit tropik meyvenin tadına bakabilirsiniz, ne de olsa turistsiniz, istediğinizde satıcılar illa ki meyvelerden tatmanıza izin vereceklerdir. Bir de pazar gezinizi pastel adlı çibörek tarzı atıştırmalık ve şeker kamışı suyu ile tatlandırabilirsiniz.

 Sokak Sanatı Örneklerini Fotoğraflayın

Sao Paolo

Latin Amerika deyince çoğu insanın gözünde ilk canlanan imge sokak resimlerine ait oluyor. Sao Paulo da sokak sanatçılarının çalışmalarından nasibini almış. Duvar resimleri şehrin her yerinde olsa da en güzelleri Vila Madalena semtinde, özellikle de Batman sokağında yer alıyor.

Gelin Latin Amerika’dan devam edelim: Karşınızda Brezilya’nın kanı kaynayan şehri Rio de Janeiro!

 

Önceki YazıSonraki Yazı