iPhone 8

iPhone 8 Fiyat

Apple ilk iPhone modelinden bu yana ilgileri üstünde toplamayı başarıyor. Eylül ayı gelene kadar “Acaba bu sefer hangi değişiklikleri yapacaklar, neleri çıkarıp neleri ekleyecekler” derken içimiz içimize sığmıyor. iPhone 8’de de durum aynı. Hazır heyecan doruktayken iPhone 8 hakkında şu ana kadar bildiklerimizi ve gerçekleşeceğini tahmin ettiğimiz şeyleri şöyle bir toparlayalım.

iPhone 8’de Kısaca Hangi Değişiklikler Bekleniyor?

iPhone 8 Ekran

Apple’ın iPhone 8’de büyük birtakım değişikliklere gideceği biliniyor ama tabii ki bu değişikliklerin ne olabileceğine dair sadece tahminlerimiz var. Bunlar arasında en ağır basan iPhone 8 tahminleri şunlar:

  • Yeni model, OLED ekranlı olacak, cam gövdeli olacak, Home tuşu olmayacak, onun yerine daha gelişmiş bir Touch ID olacak, hatta belki de onun yerine yüz tanıma teknolojisi geçecek. (Black Mirror’a doğru adım adım.)
  • iPhone 8’de daha hızlı A11 işlemci ve kablosuz şarj da beklentiler arasında. OLED ekranlı iPhone 8’in yanı sıra standart modellerin de piyasaya sunulması bekleniyor.
  • İsimlendirme olarak da bundan önceki standartların takip edileceğini söyleyebiliriz. Yani iPhone 8 ve iPhone 8 Plus isimlerini bekleyebiliriz. Önceki modeller gibi sonrasında iPhone 8s ve iPhone 8s Plus güncellemeleri de ihtimal dahilinde.

Tasarım Değişiklikleri Neler Olabilir?

iPhone 8 Tasarım

iPhone 8’in sözde görüntüleri medyaya sızmış durumda ama her zamanki gibi hangisi gerçek hangisi sahte, emin olma imkanımız pek yok. Tek seçeneğimiz söylentilerden yola çıkmak. iPhone 8 tasarım tahminlerini sıralayalım.

  • Apple, iPhone 8’de 2012’den beri kullandığı alüminyum gövdeyi kaldırarak yeni cihazlarda arkası camdan bir gövde kullanacak. Apple bu gövdeyi en son 4s’te kullanmıştı. Cam alüminyumdan daha ağır ve kırılgan ama cam teknolojisinde o zamandan bu yana epey ilerleme kaydedildi. Apple’ın iPhone 8 için son teknolojiyi ve en kuvvetli camları kullanması sürpriz olmaz.
  • Telefonlar elbette tamamen camdan olmayacak. Konunun uzmanları iPhone 8’in bütün modellerinde kullanılacak bu kaliteli camın paslanmaz çelikle tamamlanacağı yönünde fikirlerini beyan ediyor.

Ekranında Değişiklik Olacak Mı?

iPhone 8’in tasarımında büyük değişikliklere gidileceğini biliyoruz. Bu değişiklik tahminleri arasında en ağırlıklı olan iki standart LCD ekranlı modelin yanında bir de premium OLED modelin olacağı. Bu modelin boyutları diğer iPhone 8 modellerinden biraz daha büyük olabilir ve ekrandaki kenar boşlukları kaldırılarak tam ekran görünümü sağlanabilir.

Bazı tahminler ise bu yeni iPhone 8’in ekranının hafif kıvrımı olacağı yönünde. Kıvrımlı televizyon modelleri çoktandır boy gösteriyorken görüntü kalitesi gibi hususlara önem veren Apple’ın yeni ürününde bunu denemesi ihtimal dahilinde.

iPhone 8’e Hangi Özellikler Eklenebilir?

iPhone 8 Özellikler

iPhone 8’in tam ekran OLED modeli için konuşursak Home tuşunun kaldırılması gerekecek. Apple’ın bu tuşu ne yapabileceği de söylentiler arasında. Touch ID’nin telefonun arkasına taşınması söz konusu olabilirdi ama Apple’ın tedarikçisi TSMC’nin imalarından yola çıkarak tuşun ekrandaki yerinin halledildiği sonucu çıkarılabilir. iPhone 8’de Touch ID yerine yüz tanıma teknolojisi getirilebileceği de söylentiler arasında.

iPhone 8’in suya dayanıklılığının da daha gelişmiş olabileceği düşünülüyor. Apple iPhone  7 ve iPhone 7 Plus’ta bu alanda sertifika sahibi bile olmuştur. Tabii bu yine telefonunuzla yüzebileceğiniz gibi anlamlara gelmiyor ama iPhone 8’i kazara elinizden suya düşürdüğünüzde hemen alırsanız telefonun zarar görmeden çalışmaya devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

iPhone 8 Ne Zaman Çıkacak?

iPhone 8 tanıtımı için tarih henüz belirlenmedi ama diğer yıllardan yola çıkarak eylül ayında bir lansman düzenleneceğini tahmin edebiliriz. iPhone 8’in lansman tarihi aynı zamanda Apple’ın 10. yılına da denk geldiği için açıkçası şaşaalı bir tanıtım bekliyoruz.

iPhone 8 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone 8

iPhone 8 fiyat açısından diğer modellerin üstünde olacak, bu kesin. Hele de OLED ekranlı iPhone 8’in fiyatı diğer iki iPhone 8 modelinden daha yüksek olacaktır. Kesin olmasa da ABD’de sızdırılan bilgiye göre 850 dolardan başlayan fiyatlar söz konusu. iPhone 7’nin başlangıç fiyatının 3.799 TL olduğunu göz önünde bulundurunca iPhone 8’in cep yakacağını tahmin etmek zor değil.

Bakalım iPhone 8, cep telefonu piyasasını diğer iPhone modelleri gibi sallayabilecek mi?

2017 yılının ikinci yarısında bizleri bekleyen teknolojik gelişmeleri değerlendirdiğimiz yazımızı okumaya ne dersiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı