Koşmanın Faydaları

Koşmanın Faydaları

İnsan vücudu uzun süreler boyunca hareketsiz kalmaya gelemez. Ama maalesef genelde oturmamızı gerektiren mesailer sonucunda vücudumuzun ihtiyacı olan hareketi sağlamamız mümkün olmaz. Halbuki her gün düzenli olarak yürümemiz veya koşmamız şart. Belli bir düzen içinde koşmanın faydaları hakkındaki yazımızda koşmanın neden hayatınızın bir parçası olması gerektiğini göreceksiniz.

1. Metabolizmanın Hızlanması

Koşmanın Faydaları Metobolizmanın Hızlanması

Düzenli koşmanın faydalarının en başında metabolizmanın hızlanması gelir. Uzun süre hareketsiz kaldığınızda metabolizmanız yavaşlar ve yağ yakma başta olmak üzere birçok vücut fonksiyonunuz durma noktasına gelir. Koşarak metabolizmanızı canlandırabilirsiniz. Vücudunuzu karmaşık bir makine olarak düşünün. Bir makine daha hızlı çalışmaya başladığında verimi de daha fazla olur, değil mi?

2. Eklemlerin ve Kasların Güçlenmesi

Koşmanın Faydaları Eklemlerin Kasların Güçlenmesi

Sürekli oturmak kaslarınızın zayıflamasına ve eklemlerinizin tutulmasına neden olur. Düzenli koşmanın faydalarından biri de eklemlerinizi açar ve kaslarınıza kaybettiği gücü kazandırır. Başlarda uzun süre ve hızlı koşamasanız bile farkı hemen hissetmeye başlayacaksınız. Koşuyu başka egzersizlerle destekleyerek elde edeceğiniz yararları birkaç katına çıkarabilirsiniz.

3. Daha Az Stres

Koşmanın Faydaları Stres

Düzenli koşmanın faydaları arasında daha az stres de var çünkü koşmak, mutlulukla ilişkilendirilen seratonin hormonunu artırır. Stresin artması birçok olumsuzluğa neden olduğu için aslında koşarak büyük bir riskin önüne geçmeyi başarabilirsiniz. Daha az stresli olmak, hayata bakış açınızı da değiştirecek ve yaşadığınız her andan daha fazla keyif almanızı sağlayacak.

4. Daha İyi Uyku

Koşmanın Faydaları İyi Uyku

Vücudunuzda bu kadar olumlu gelişme gerçekleştikten sonra düzenli koşmanın faydaları arasında daha iyi bir uykunun olması kaçınılmaz. Metabolizmanız hızlandıktan, stresiniz azaldıktan ve kemiklerinizle eklemleriniz çalıştıktan sonra sizi gerçekten kaliteli bir uyku bekler. Daha iyi uyuduğunuzda gününüz de daha iyi geçer. Böylece güzel bir döngüye girmiş olursunuz.

5. Hafızayı Kuvvetlendirmesi

Koşmanın Faydaları Hafıza Kuvvetlendirme

Düzenli koşmanın beyne faydaları da es geçilmemeli. Araştırmalar, koşmanın zihninizi kuvvetlendirdiğini ve bunama belirtilerini azalttığını gösteriyor. Ailenizde Alzheimer hastalığı varsa ileride sizde de olma riskini koşarak azaltabileceğiniz de söyleniyor.

6. Ciğerlerinizin Açılması

Koşmanın Faydaları Ciğerlerin Açılması

Koşmanın ciğerlere faydaları da çok önemli. Normalde ciğerlerimizi hakkıyla kullanmıyoruz. Bir de sürekli kapalı mekanda duruyorsanız yeterince oksijen almıyorsunuz demektir. Koşarak, zamanla koşunuzun temposunu artırarak, ciğerlerinizi açabilir ve vücudunuzu daha fazla oksijenle besleyebilirsiniz.

7. Kemik Yoğunluğunun Artması

Koşmanın Faydaları Kemik Yoğunluğu

Kemik erimesi ilerleyen yaşlarda yaşam kalitenizi etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biri. Düzenli koşmanın faydalarından biri de kemik yoğunluğunuzu artırarak sizi ilerleyen yaşlara hazırlaması ve kemik yaşınızın uzun süre genç kalmasına yardımcı olması.

8. Bağışıklık Sisteminizin Kuvvetlenmesi

Koşmanın Faydaları Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Düzenli koşmanın yararları arasında bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesi ve mikroplara karşı direncinizin artması da var. Yani koşarak aslında daha az hasta olmayı da başarabilirsiniz. Ama bu faydayı ancak düzenli ve git gide daha hızlı koşarsanız görebilirsiniz.

9. Yüksek Tansiyonun Önlenmesi

Koşmanın Faydaları Yüksek Tansiyon Önleme

Koşarken atardamarlarınız genişleyip kasılır, böylece kan basıncınızı dengede tutabilirler. Düzenli koşmaya başladığınızda sadece birkaç hafta içinde kan basıncınızın normal seyrettiğini fark edebilirsiniz. Tabii, aşırı sıcaklarda güneşin altında çok kalmamaya dikkat edin.

10. Kilo Kontrolü

Koşmanın Faydaları Kilo Kontrolü

Düzenli koşmanın faydaları arasında kilo kontrolü de bulunuyor. Ama bunu direkt kilo vermekle karıştırmayın çünkü kilo verebilmeniz için öncelikle sağlıklı bir beslenme alışkanlığı benimsemeniz gerekir. Sağlıklı beslenmenin üstüne bir de düzenli koşmayı eklerseniz muhteşem bir kombinasyonla vücudunuzu ihya edebilirsiniz.

11. Koşmanın Faydaları Bonus: Özgüveninizin Artması

Koşmanın Faydaları Özgüveenin Artması

Düşünsenize: Kemikleriniz, kaslarınız, eklemleriniz güçlenmiş. Gerekli hormonlarınızın düzeyleri artmış. Hafızanız kuvvetlenmiş. Stresiniz azalmış. Harika bir uyku çekmişsiniz. Kilonuzu kontrol altına almışsınız. Daha ne olsun! Düzenli koşmak hem böyle dolaylı hem de yine hormonlardan dolayı direkt olarak özgüveninizi artırır.

Evinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz kondisyon spor aletlerini öğrenmek ister misiniz? Haydi buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı