Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

güneş gözlüğü nasıl seçilir

Güneş gözlükleri, güneşli veya fazla aydınlık havalarda görmeyi kolaylaştıran aksesuarlardandır. Bununla birlikte, güneş gözlüğü kullanmak ultraviyole (UV) ışınlarının kısa ve uzun vadeli göz hasarına neden olmasını önlemek için de en şık savunmadır. 

Güneş gözlüğü seçerken göz önünde bulundurulması gereken pek çok nokta vardır. Bunların başında, gözlükte UV ışınlarının yüzde 100 engellediğini gösteren bir ibare bulunması gelir. Gözlerinizi UV ışınlarından ve zarar verici ışıklardan korumak için tasarlanan güneş gözlüğü kadın, erkek ve çocuklar için geniş ürün yelpazesiyle sunulur. Güneş gözlüğü seçerken yüzünüzün genişliğini ve şeklini göz önünde bulundurarak seçim yapmanız daha fonksiyonel bir kullanım elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda sizin için en uygun güneş gözlüğünü bularak tarz sahibi bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

güneş gözlüğü modelleri

Yüz yapınıza en uygun güneş gözlüğünü bulmak için, yüz şeklinizi belirlemeniz ve bu şekle uygun bir güneş gözlüğü stiliyle eşleştirmeniz gerekir. Nihayetinde güneş gözlükleri, gözlerinizi korumak için önemli olmasının yanı sıra stil sembolleridir. Geniş ürün yelpazesi sunan güneş gözlüğü markaları arasından aradığınız özelliklere uygun kadın ve erkek güneş gözlüğü modelini siz de bu rehber sayesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Rehberimizi inceledikten sonra, İndirimli Güneş Gözlüğü Modelleri için sayfamızdaki göz alıcı modelleri incelemeyi unutmayın! Dünyaca ünlü markaların, yeni sezona özel kampanyalı fiyatlarına mutlaka göz atın.

gözlük nasıl seçilir

Güneş Gözlüğü Camı Nasıl Olmalı?

Çocuk, erkek ve kadın güneş gözlüğü modellerinde bulunan camlar, konforlu bir kullanım için oldukça büyük önem taşır.Oval, kare ve yuvarlak güneş gözlüğü stilleri arasından yüzünüzün boyutuna ve şekline uygun modeli seçebilirsiniz. Güneş gözlüğü camlarında kullanılan malzeme gözlüğün netliğini, ağırlığını, dayanıklılığını ve kullanım ömrünü etkiler. Farklı birçok cam çeşidi bulunması sayesinde sizin için en konforlu kullanım sunan cam seçeneğini tercih edebilirsiniz. Güneş ışınlarını önleyerek kontrastı artıran numaralı güneş gözlüğü seçenekleri ile net ve kaliteli bir görüş açısına sahip olabilirsiniz. 

 • Cam, üstün optik netlik sunar. Aynı zamanda çizilmelere karşı son derece dayanıklıdır. Diğer güneş gözlüğü camlarının malzemelerine göre daha ağır bir yapıya sahiptir. 
 • Poliüretan malzemenin kullanıldığı güneş gözlüğü camları darbelere karşı üstün direnç gösterir. Bununla birlikte mükemmel optik netlik sunar. Esnek ve hafif bir yapısı vardır.
 • Polikarbonat camlar, çok iyi derece netlik sunar ve darbelere karşı dirençlidir. Bu camlar uygun fiyatlıdır. Hafif ve düşük hacimli olmasının yanı sıra çizilmeye karşı diğer camlara nazaran daha az direnç gösterir. 
 • Akrilik camlar, günlük kullanım için ya da nadiren kullanılan güneş gözlükleri için en uygun olan polikarbonata göre daha uygun fiyatlı bir alternatiftir. Polikarbonat veya camdan daha az dayanıklıdır. 
güneş gözlüğü nasıl seçilir

Güneş Gözlüğü Lens Çeşitleri

Farklı materyallerden üretilen lens seçenekleri ile konforlu bir kullanım sunan Hawk güneş gözlüğü ve By Harmony güneş gözlüğü gibi ürünler yüksek kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Uzun ömürlü bir kullanım için güneş gözlüğü lens çeşitlerinin materyali son derece önemlidir. Ray-Ban güneş gözlüğü erkek ve kadınlar için tasarlanan model seçenekleri ile her tarza ve her ihtiyaca yönelik ürünler sunar. Çeşitli lens seçenekleri sunan Lacoste güneş gözlüğü ve Police güneş gözlüğü modelleri arasından da sizin için uygun ürünü bulabilirsiniz. Farklı lens renkleri farklı görünümler oluşturarak gözlerinizin değişen ışığa farklı tepki vermesine yardımcı olur. Aynı zamanda belirli renkleri bazı koşullar ve aktiviteler için daha uygun hale getirir.

 • Optik cam lensler çizilmeye karşı dayanıklıdır. Optik cam lenslerin başlıca avantajları, yüksek düzeyde görme açısı sunması ve çizilmeye karşı üstün direncidir. 
 • Akrilik lensler, günlük olarak ya da stil aksesuarı olarak kullanmak için ideal bir seçimdir. 
 • Polarize lensler, polarize güneş gözlüğü modelleri parlamayı önemli ölçüde azaltır. Polarizasyon, su sporlarından hoşlanıyorsanız veya özellikle parlamaya duyarlıysanız sizin için ideal bir kullanım sunar. 
 • Fotokromik lensler, değişen ışık yoğunluklarına ve koşullarına otomatik olarak uyum sağlar. 
 • Değiştirilebilir lensler, farklı renklerde değiştirilebilir özelliğe sahiptir. Farklı lenslerle birlikte gelen bu ürünler göz korumanızı faaliyetlerinize ve koşullarınıza göre uyarlamanıza olanak tanır. Çok çeşitli durumlarda güvenilir performans sunar.
güneş gözlüğü modelleri

Yüze Uygun Güneş Gözlüğü Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü modelleri arasında farklı stillerde ve materyallerde birçok seçenek bulunur. Örneğin, fonksiyonel ve konforlu bir kullanım sunan Osse kadın güneş gözlüğü modelleri farklı çerçeve seçeneklerine sahiptir. Ray-Ban erkek güneş gözlüğü modelleri arasından da zevkinizi yansıtan modeli rahatlıkla bulabilirsiniz. Güneş gözlüklerinin rahat kullanım sunması için çerçeve seçimi de oldukça önemlidir. Aynı zamanda gözlük çerçevesi, gözlüğün dayanıklılığını ve güvenli kullanımını da etkiler. Kullanım amacına uygun bir çerçeve malzemesi seçmek, gözlüğünüzün konforunu, güvenliğini ve işlevselliğini artırır. 

Çerçevelerin üretildiği her malzemenin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunur. Metal çerçevelerin yüzünüze göre ayarlanması kolaydır ve konforlu bir görüş alanı sunar. Naylon çerçeveler hafif yapıya sahiptir ve metalden daha dayanıklıdır. Birçok naylon çerçeve modeli, spor etkinlikleri için yüksek darbe direncine sahiptir. Asetat çerçeveler el yapımı olarak da adlandırılan plastik malzemelerdir. Farklı gözlük stilleri sunan bu çerçeveler zengin renk çeşidine sahiptir. Daha az esnek ve darbelere karşı düşük dirence sahiptir. Her zevke ve her ihtiyaca uygun seçenekleri bulunan güneş gözlüğü erkek ve kadınlar için özel olarak tasarlanan zengin ürün yelpazesi sunar.

Yüz şeklinize ve yüzünüz boyutuna uygun erkek ya da kadın güneş gözlüğü modelleri arasından seçim yaparken dikkat etmenizin önemli olduğu bazı  detaylar bulunur:

 • Yüzünüze uygun güneş gözlüğü seçerken çerçeveler burnunuza ve kulaklarınıza tam olarak oturmalıdır. 
 • Güneş gözlüğünün ağırlığı, burnunuz ve kulaklarınız arasında eşit bir şekilde dağılmalıdır. Çerçeveler, yüzünüzle aşırı temas halinde olmayı önlemek için hafif yapıya sahip olmalıdır. 
 • Kirpiklerinizin çerçeveye temas etmemesi gerekir. 

Gözlük seçimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve yüz şeklinizi öğrenmek için Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi yazımıza da göz atabilirsiniz.

gözlük modelleri isimleri

Güneş Gözlüğü Çeşitleri

Güneş gözlüğü çeşitleri oldukça fazla… Bunlar arasında başı çekenler; pilot model olarak da bilinen Aviator, klasikleşmiş kemik çerçeveli Wayfarer, yüzün yarısını kaplayan oversized modeller. Geniş cam seçeneğiyle Shield ve çerçeve hatlarının gözlüğün üst kısmında belirginleştiği Clubmaster da senelere damga vurmuş modeller arasında yer almaktadır.

Günlük kullanım için en sık tercih edilen markalar arasında yer alan Ray-Ban güneş gözlüğü modelleri özel tasarımları ile konforlu bir kullanım sunar. Bu ürünler okula giderken, işe giderken ya da bir davete katıldığınızda dahi gözlerinizi güneşten korumak için idealdir. Araba kullanırken gözünüzü güneşten korumanıza yardımcı olan oto güneş gözlüğü modelleri fonksiyonel ve rahat bir kullanım elde etmenizi sağlar.

Güneş gözlüklerinin her yaşa ve her zevke yönelik ürün seçenekleri bulunur. Bebek güneş gözlüğü ve çocuk güneş gözlüğü modelleri ile çocuklarınızın gözlerini de zararlı ışınlara karşı koruyabilirsiniz. Yürüyüş ve koşu gibi spor aktiviteleri için ideal olan spor güneş gözlükleri hafif yapıları sayesinde yüksek tempolu aktivitelere mükemmel uyum sağlar. Yüksek kaliteli çerçeveye sahip Osse güneş gözlüğü kadın ve erkekler için tasarlanan modelleri ile darbelere karşı üst düzey direnç gösterir. Güneş gözlükleri gözleri korumak için kullanılmasının yanında bir stil tamamlayıcısı olarak da kullanılır. 

Zamansız tasarımlara sahip retro güneş gözlüğü ve vintage güneş gözlüğü modelleri ile stilinizi tamamlayabilirsiniz. Son dönemde oldukça revaçta olan büyük boy ya da cat eye (kedi gözü) güneş gözlükleri bu modeller arasında başı çekmektedir. Gözlüklerin camına, çerçevesinde kullanılan materyale ve markasına göre güneş gözlüğü fiyatları farklılık gösterir.

güneş gözlüğü modelleri

Popüler Güneş Gözlüğü Markaları

Güneş gözlükleri gözlerinizi zararlı ışınlardan korumak için kullanılmasının yanı sıra şık bir stil oluşturmak için de vazgeçilmez parçalar arasında yer alır. Klasik, modern ve spor tasarımlara sahip Ray-Ban güneş gözlüğü modellerini hem yaz hem de kış aylarında konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Osse güneş gözlüğü modelleri, en parlak günlerde gözlerinizi korurken aynı zamanda kıyafetinizi tamamlamak için de mükemmel stillere sahiptir. 

Farklı lensler, çerçeve malzemeleri ve şekilleri sunan en iyi güneş gözlüğü markaları arasından tarzınıza uygun erkek ve kadın güneş gözlüğü modellerini bulabilirsiniz.Her zevke ve her ihtiyaca uygun seçeneklere sahip olan güneş gözlüğü modelleri ile stilinizi canlandırabilirsiniz. Bu aksesuarlar, hafif yapıları sayesinde konforlu ve fonksiyonel bir kullanım sunar. Lüksü ve rahatlığı bir arada sunan Prada güneş gözlüğü modelleri ile stilinize güçlü bir dokunuş katabilirsiniz. Hem klasik hem de modern tasarım seçeneklerine sahip olan Vogue güneş gözlüğü modelleri arasında da çarpıcı parçalara rastlamanız mümkün.

Aynı şekilde, zevkiniz veya yüz şekliniz ne olursa olsun sizin için uygun bir Mustang güneş gözlüğü modeline ulaşabilirsiniz. Kaliteli çerçeveler ve lenslere sahip olan Ray-Ban güneş gözlüğü modellerini de uzun yıllar konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Yüzünüze tam oturan modeller tercih ederek hem konforlu hem de işlevsel bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı