Sırt Çantası Alırken Bunlara Dikkat!

Sırt Çantası

Çanta çeşitleri arasında belki de en kullanışlı olanı sırt çantalarıdır. Okula giderken, spora giderken, haftasonu bir yerlere kaçamak yapılacağı zaman ya da günlük haya27tta büyük bir kolaylık sağlayan sırt çantaları aynı zamanda bir kez alınan ve yıllarca kullanılan çantalardır. Bu yüzden doğru bir sırt çantası almak için nelere dikkat etmek gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. Zira piyasayada bulunan sırt çantası markaları çok sayıda model sunduğundan sırt çantası almak konusunda kafanız biraz karışabilir. Sizlerle paylaşacağımız ipuçları sayesinde doğru sırt çantasını seçmek çok kolay olacak.

İlk Adım: Ne İçin Kullanılacağını Belirleme

Sırt Çantası Kullanımı

Sırt çantası satın alırken en önemli husus elbette ki çantayı hangi amaçla kullanacağınız. Aldığınız çantayı okula giderken mi yoksa günlük hayatta mı kullanacaksınız? Veya sık sık kısa tatiller yapıyorsunuz ve bunun için bir sırt çantası almak istiyor da olabilirsiniz. Doğru cevabı verdiğiniz taktirde sırt çantası modelleri arasında büyük ölçüde bir filtreleme yapmış olacaksınız. Çünkü her amaca yönelik farklı sırt çantası çeşitleri yer almaktadır. Örneğin; günlük hayatta kullanacaksanız daha minimal boyutlarda, deri, bez ya da süet sırt çantası modellerine yönelebilirsiniz.

Sırt Çantası Günlük

Ancak kısa tatillerde kullanmak için bir sırt çantası alacaksanız daha büyük boyutlarda tasarlanan çantaları tercih etmelisiniz. Seyahat sırt çantası alacaksanız ayrıca iç kısmı fonksiyonel olarak dizayn edilmiş olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer husus olmalı. Çünkü birçok eşyayı tek bir bölmeye doldurmak, eşyaları çıkarırken kullanışlılık sağlamayacaktır. Ancak birçok bölmesi bulunan sırt çantaları çok daha düzenli ve kullanışlıdır. Eğer okula giderken kullanmak için bir sırt çantası seçecek ve dolayısıyla kitaplarla dolduracaksanız; sırt çantasının dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması son derece mühimdir. Aksi taktirde fazla yüke dayanamayan bir çanta sizi yarı yolda bırakacaktır. Okul sırt çantası alırken son derece titiz davranmalısınız. Zira en ağır çantalar bunlar olduğundan omurga sağlığı ve duruşu için tehdit arz edebilirler. Doğru ve kaliteli bir sırt çantasıyla bu riskin önüne geçebilirsiniz. Okul çantası kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da çantayı tek taraflı kullanmamanız. Bu durum, kas zorlamalarına neden olabileceğinden tehlikelidir. Her iki askıyı da kolunuzdan geçirmek sırt çantaları için doğru bir kullanımdır.

İkinci Adım: Hacim ve Ağırlık

Sırt Çantası Hacim

Sırt çantalarındaki en önemli noktalardan biri çantanın hacmidir. Seçeceğiniz çantanın hacmini yine kullanım amacınıza göre belirlemeniz gerekir. Ancak şunu da unutmamanız gerekir ki; ne kadar büyük bir çantanız varsa onu dolduracak o kadar çok şeyi yanınıza alırsınız. Bu yüzden gerçekten ihtiyacınız olabilecek eşyalarınızı yanınıza almanızı sağlayacak ve akıllı bir çanta yerleşimi yaparak pek çok şey sığdırabileceğiniz daha minimal boyutlarda bir çanta seçmeye özen gösterin. Çantanın hacminin yanı sıra ağırlığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Eşyalarınızın ağırlığına bir de çantanın ağırlığının eklenmesini istemezsiniz öyle değil mi? Bu yüzden hafif bir sırt çantası seçmenizi öneririz. Ağırlık önemli elbet ama kaliteyi de göz ardı etmemeniz gerekir. Bazı çantalar yüksek kalite kanvas materyalden üretilir ve hem hafif hem de kalitelidirler. Bu yüzden kanvas sırt çantalarına yönelebilirsiniz. Ancak hafif olan birçok sırt çantası naylon malzemeden üretiliyor. Naylon sırt çantaları uzun ömürlü olmadıklarından ve yüksek ısıda eridiğinden önerdiğimiz çantalar değiller.

Üçüncü Adım: Dayanıklılık=Uzun Ömürlülük

Sırt Çantası Dayanıklılık

Alacağınız sırt çantası ne kadar kaliteli ve dayanıklıysa kullanım ömrü de o denli uzun olur. Peki sırt çantasının dayanıklı olduğu nasıl anlaşılır? Kumaş yapısından sonra bir sırt çantasının dayanıklılığını belirleyen 2 önemli kriter bulunmaktadır. Bunlar; çantanın askıları ve fermuarlarıdır. Yüksek kaliteli metal fermuarlar ve kırılgan olmayan askı tokaları dayanıklı bir sırt çantasının adeta olmazsa olmazlarıdır. Alacağınız ya da aldığınız sırt çantasının fermuarlarını birkaç defa hızlıca açıp kapatın. Böylece fermuar dişlerinin birbirlerine iyice geçip geçmediğini gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bir kalem yardımıyla fermuar arasına hafif bir baskı uygulayarak fermuar dişlerinin birbirinden kolayca ayrılıp ayrılmadığını da test edebilirsiniz. Bunların yanı sıra sırt çantası fermuarlarının çantaya sabitlendiği dikişlere de dikkat etmeniz gerekir. Eğer atılan dişik çift dikiş değilse zorlamalarda dikişlerin atması söz konusu olabilir. Çift dikişli çantalar çok daha sağlam ve uzun ömürlüdür.

Bildiğiniz gibi sırt çantasının askılarının üzerinde çok sayıda askı tokaları bulunmaktadır. Bu askı tokaları çantanın içinden dışarıya doğru olan baskıyı dengeler ve fermuarların veya dikiş yerlerinin atmasını engeller. Askı tokaları genellikle birbiri içine geçen plastikten üretilir. Dolaysıyla kırılan her bir toka diğerini de kullanılmaz hale getirir. Sağlam plastikten üretilmiş olan esnek askı tokaları dayanıklı ve uzun ömürlü olan modellerdir.

Son Adım: Sırt Çantası Vücudunuza Yeterince Uygun Mu?

Sırt Çantası Vücut Uygunluğu

Sırt çantası seçerken dikkat edeceğiniz bir diğer önemli husus da vücudunuza uygun bir çanta seçimi yapmaktır. Vücudunuza uygun sırt çantasını nasıl seçeceğiniz bilmiyorsanız şu size bir fikir verecektir: Eğer çok uzun boylu ve geniş omuzlu iseniz; kısa askıları olan ve bele oturmayan bir sırt çantası sizin için yanlış bir seçim olacaktır. Üstelik alacağınız sırt çantası ne kadar kaliteli olursa olsun vücunuza uygun olmadığı sürece sağlıklı bir kullanım vaadetmez. Alacağınız çantanın üst kısmının kafanızın boyunu aşmaması gerekir. Ayrıca sırt çantasının omuza geçirdiğiniz askı kısımları gergin bir şekilde olmalı ve omuz hizanızda durmalıdır. Bu yüzden üstten çekilerek ayarlanabilen omuz askıları bulunan çanta modellerini tercih edebilirsiniz. Böylece askıları kendi vücudunuza uygun şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sırt çantasının vücuda uygunluğunu kısaca şu cümleyle özetleyebiliriz: Bir sırt çantası kişinin sırt genişliğine ve boyuna uygun olmalı ayrıca sırta tam oturmalıdır. Bunun yanında eğer alacağınız çantanın bele bağlanan kemerleri bulunuyorsa bunlar hemen kalçanın üzerinde olmalıdır. Böylece kalçalar, ağırlığı omuzlarla birlikte paylaşacaktır.

Sırt Çantası Bayan

Ayrıca kadın ve erkek sırt çantaları ayrı özellikler barındırmaktadır. Çünkü ortalama bir kadın ve erkeğin anatomik özellikleri, kas ve iskelet yapıları farklıdır. Bayan sırt çantası modellerinin farklılıkları genel olarak şunlardır: Gövde uzunluğunun daha kısa olması, taşıma kapasitelerinin daha az olması, omuz kolonlarının daha dar ve kısa olması, bel kolonlarının daha kısa olması.

Son olarak kullanacağınız sırt çantası ile yapacağınız aktivitenin ne denli uyumlu olduğu da çok önemlidir. Örneğin; çalılık ve ağaçlık bir yerde trekking yapacaksanız büyük bir çanta sürekli çalılıklara takılacağından yürümeyi zorlaştırır. Bu yüzden amaç ve çanta boyutu birbiriyle uyumlu olmalıdır. Ayrıca kamp, tırmanma ya da yürüyüş yaparken kullanmak için bir sırt çantası alacaksanız su geçirmezlik özelliğine de dikkat etmelisiniz.

Taşıdığınız ağırlığın kas ve omuriliğinize zarar vermemesi için yukarıda saydığımız özelliklere dikkat ederek bir sırt çantası seçmenizde fayda var.

Günübirlik seyahatleri seviyorsanız bu yazımızdaki önerileri okumadan geçmeyin!

Önceki YazıSonraki Yazı