Fitness Hareketleri & Dikkat Edilmesi Gerekenler

evde fitness

Hareketli ve sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme ve spor yapmanın önemi oldukça büyük. Sağlıklı bir vücut için yapılabilecek sayısız egzersiz türü bulunmaktadır. Yapılan tüm egzersizlerde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise vücudu gereğinden fazla zorlamamaktır. Sadece zayıflamak için değil, zinde bir vücuda sahip olmak için de düzenli spor yapılmalıdır. 

Fitness, kelime anlamı olarak fiziksel yeterlilik ve fiziksel uygunluğu ifade eder. Amacı, sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve vücudun formda kalmasını sağlamaktır. Vücut geliştirme egzersizlerinin aksine fitness hareketleri vücut şekillendirmek ya da kas yapmak için değil, vücudun formda kalması ve form kazanması için yapılan spor hareketleridir. Yağ yakmaya ve vücudu sıkılaştırmaya yardımcı olur. 

Fitness antrenmanları; yüzme, koşu, bisiklet sürme gibi aktiviteler ile birlikte yapılır. Fitness kişinin sadece bedensel olarak değil, ruhsal ve zihinsel olarak da daha iyi olmasını sağlar. Günün stresini ve yoğunluğunu fitness antrenmanları ile atabilir, spor yaparak daha zinde ve berrak bir zihinle yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Sağlıklı bir vücut ve psikoloji için olmazsa olmazlar arasında hiç kuşkusuz fiziksel egzersizler bulunur. Hemen her yaştan herkesin evde bile yapabileceği birçok egzersiz türü ve hareketi vardır. 

fintess hareketleri

Düzenli ve sistemli bir egzersiz hayatı için genellikle fitness ve spor salonları tercih edilmektedir. Fakat hayatın yoğun temposu, işlerin çokluğu nedeniyle bir spor salonuna gitmek, evde egzersiz yapmaktan biraz daha zor ve zaman isteyen bir yöntemdir. 

Tüm egzersizlerden en iyi sonucu alabilmek için uyulması gereken bazı kurallar ve uygulanması gereken yöntemler vardır. 

  • Tüm egzersizler düzenli olarak uygulanmalıdır. 
  • Her bir egzersizi 30 saniyelik sürede yapmak size daha üstün bir performans sağlayarak verimi maksimum düzeye taşımaya yardımcı olur. 
  • Egzersiz programları uygulanırken arada 1 günlük boşluk bırakmak dinlenmeniz ve daha çok verim almanız için önemlidir. Bu konuda uzman görüşü almanız faydalı olur.
  • Sabah erken saatte uyanmak ve düzenli uyumak vücudun spora ve egzersiz hareketlerine daha kolay adapte olmasına yardımcı olur. 
  • Uygulayacağınız doğru beslenme programlar, yaptığınız egzersizlerden alacağınız verimi artırır. Fitness yaparken uygulayabileceğimiz hareket sayısı oldukça fazladır ve bunları anlatan birçok kitap bulunmaktadır. Fitness hareketlerinin çalıştırdığı kas grubu farklıdır. Bu hareketleri bir uzman antrenörlüğünde yapmanız önerilir. Başlangıçta zorlayıcı hareketlerden kaçınıp daha kolay antrenmanlar ile başlayıp kademe kademe antrenmanı zorlaştırabilirsiniz. 
  • Farklı fitness antrenmanları için fitness ekipmanlarına ve fitness aletlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Fitness Ayakkabısı, Spor Giyim ürünleri gibi bütün spor malzemelerini n11’de bulabilir, geniş Fitness & Kardiyo ürün seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Ürünleri alışveriş sepetinize ekleyip hemen sipariş vererek sağlıklı bir yaşam ve daha sıkı bir vücut için ilk adımı kolaylıkla atabilirsiniz.
fitness hareketleri

Neden Fitness Antrenmanları Yapmalısınız?

Gün boyunca ofiste ya da evde yeteri kadar hareket etmeyi ihmal ediyoruz. Vücudun esnekliğini yitirmemesi ve sağlığını koruması için spor yapılması gerekir. Fitness yaparken vücut kaslarının neredeyse tamamı çalışır. Diğer bütün spor dalları gibi fitness egzersizleri de düzenli olarak yapıldığında kemik ve kas yapısını düzeltir ve geliştirir. Genel bir egzersiz çalışması ile bütün vücudunuzu çalıştırabilirsiniz. 

Bölgesel çalışma hareketleri ve egzersizlerle sıkılaşmasını ya da düzelmesini istediğiniz tek bir bölüme de odaklanabilirsiniz. Örneğin duruş bozukluğu, sırt ve omuz ağrılarını azaltmak ya da önlemek için omuz geliştirici fitness hareketleri üzerinde çalışabilirsiniz. Kol kaslarınızın gelişip güçlenmesi için kollara odaklanabilirsiniz. Fiziksel faydalarının yanı sıra fitness, mental olarak da sağlığınıza iyi gelir. Düzenli olarak uyguladığınız bu egzersizler, vücudunuzda ilerleme gösterdiğinizde kendinizi daha iyi hissetmenizi ve kendinize güvenmenizi sağlamasının yanında, gün içinde motivasyonunuzu yüksek tutarak, daha dinç ve mutlu olmanızı sağlar. 

Fitness, özellikle profesyonel atletler için ekstra performans sağlar. Bu alanda yapılan çeşitli egzersizler profesyonel atletler için dayanıklılık ve güç kazandırır. Örneğin, bir futbolcu veya basketbolcu için egzersizlerin düzenli bir antrenman programı ile yapılması, başarılı olmanın ilk adımları arasında yer alır. Fitness’ın yanı sıra, hazırlamak istediğiniz programınıza sağlıklı yiyecekleri de ekleyerek hareketlerinizin karşılığını en iyi şekilde alabilirsiniz.

Uzmanlar, kendinize uygun egzersizler üzerinde çalışmanızı önermektedir. Yaşam kalitenizi artırmanın ve dinç bir şekilde uzun ömürlü bir yaşama sahip olmanın en temel yollarından biri olan fitness, pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Fakat her hareketin, her vücut ve bünyeye uyumlu olmayabileceğini unutmamalısınız. Fitness programınızı ayarlarken alanında uzman bir eğitmenden destek alabilirsiniz. 

Sağlık ile ilgili bir probleminiz varsa, kesinlikle hekiminize danışmadan egzersizleri yapmamalısınız. Ters bir hareket veya yanlış bir uygulama zararlı sonuçlar doğurabilir. Hareket kabiliyetinin artması, vücudun duruşu ve görüntüsünün daha ideal bir hale gelmesi, sıkılaşmak ve vücudun kas kütlesini korumak için kendi yapınıza uygun fitness hareketlerini uygulamalısınız.

fitness hareketleri

Fitness Hareketleri ve İsimleri Nelerdir?

Çeşitli bölgeleri çalıştıran fitness hareketlerinin adları ve uygulama şekilleri farklılık gösterir. Fitness hareketleri aletli ve aletsiz yapılan egzersizlerden oluşur. Omuz hareketleri, düzgün ve güçlü bir fiziki görünüş için son derece önemli olan bir egzersiz türüdür. Bu hareketler, omuz kaslarının geliştirilip güçlendirilmesi için son derece önemlidir. Kişinin duruşunu ve iyileşmesini sağlayan omuz hareketlerini evde de kolayca uygulayabilirsiniz. Hem aletli hem de aletsiz yapılabilen bu egzersizler çeşitli tip ağırlıklar kullanılarak daha etkili bir antrenmana ulaşmanıza yardımcı olabilir. 

Fitness bacak egzersizleri, bacak kaslarının güçlendirilmesi ve bu bölgedeki yağların eritilmesi için yapılan egzersiz türlerindendir. Birçok bacak egzersiz çeşidi bulunmaktadır ve bunların büyük bir kısmı evde bile yapılabilecek kolaylıktadır. Pedal çevirme hareketi, sırt üstü uzanılarak, yerde bisiklet sürüyormuşçasına yapılan bacak hareketlerinden oluşur. Karın bölgesini de çalıştıran bu egzersiz de sık sık tavsiye edilmektedir. 

Üst karın kaslarının güçlenmesini sağlayan mekik hareketini doğru olarak yapabilmek çok önemlidir. Boyun kaslarına zarar vermemek için ellerle boyun desteklenmeli ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Karın egzersizleri eğer doğru bir şekilde uygulanırsa bu bölgede biriken yağların erimesine, kasların güçlenmesine ve sıkılaşmaya yardımcı olur. Kişinin yapacağı egzersiz çeşitleri kendi vücut şekline, kondisyonuna ve sağlık şartlarına uygun olarak seçilmeli ve uygun bir program oluşturulmalıdır. 

Özellikle yeni başlayanların uzun süreli hareketlerdense çok daha kısa süreli, aralıklı spor programlarını uygulamaları daha kolay olacaktır. Günümüzün en trend hareketlerinden biri olan squat, bileşik bir hareket olup, aslında halterle yapılan bir serbest ağırlık çalışmasıdır. En etkili bacak hareketi olarak bilinmektedir. Ayrıca karın ve bel kaslarını çalıştırmaya da yardımcı olur. Squat son derece etkili bir hareket olması yanı sıra tehlikeli bir hareket olarak da görülebilir. Yapan kişi hareketin tekniğini iyi bilmeli ve doğru bir şekilde uygulayabilmelidir. 

Biceps egzersizleri karın bölgesini ve karın kaslarını sıkılaştırmak için yapılan hareketlerdir. Mekik, bu hareketlerin başında gelir. Farklı şekillerde çekilen mekikler karın bölgesindeki farklı kas bölgelerini çalıştırmaya yardımcı olur. Özellikle uzman spor eğitmenlerinden ve hekimlerden bu konularda destek almak, vücudunuz için alabileceğiniz en mantıklı kararlardan olacaktır. Egzersizleri, en azından başlangıç aşamasında fitness eğitmenleri eşliğinde yapmanız önerilir. Böylelikle yaşınıza, kilonuza ve vücudunuzun dayanıklılığına göre özel bir egzersiz listesi oluşturup güvenle sporunuzu yapabilirsiniz.

fitness hareketleri

Evde Fitness Hareketleri 

Hem kadın hem de erkekler için fitness yapmanın pek çok kolay yolu vardır. Fitness hareketleri ve egzersizleri, geliştirilmek istenen kas gruplarına, vücut yapısına, herhangi bir fiziksel farklılık olup olmamasına göre çeşitlilik gösterebilir. Başlıca erkek ve kadın fitness hareketleri için aşağıdaki görsele göz atabilir, bir uzmana danışarak hareketlerden kendinize en uygun olanları deneyebilirsiniz. 

Sizler de hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı önemsiyor ve daha fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, Fitness ve Kondisyon sayfamızı inceleyerek kendinize en uygun ekipmanları inceleyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı