Evde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

evde su tasarrufu

Suyun insan hayatındaki önemi günümüzde herkes tarafından bilinen bir gerçek. Dünya üzerinde ve ülkemizdeki su kaynaklarının da zaman zaman alarm verdiğini biliyoruz. Dünya’nın büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Bu oran tüm Dünya için ortalama %71 civarında. Dünya’da bu denli büyük oranda su olmasına rağmen, canlı yaşamının devam etmesi için gereken tatlı su miktarı, toplam su miktarının oldukça ufak bir bölümünde bulunuyor.

Rakamlarla açıklamak gerekirse toplam tatlı su, tüm Dünya sularının sadece %2,5 gibi küçük kısmında bulunuyor. Kullanılabilir tatlı suyun hatırı sayılır bir kısmı donmuş halde kutuplarda, başka bir bölümü de altı suları, göller, akarsular ve nehirlerde bulunuyor. 

Hemen hemen tüm ekonomik faaliyetler için de su kullanımı gerekli. Temiz su kaynakları, dünyadaki enerji ve gıda üretiminin devam etmesi için de son derece önemli. Yeterli su kullanılmayan bölgelerde yılın çeşitli dönemlerinde kuraklık yaşanıyor. Bu durum, insanların da temiz su kaynaklarına ulaşmasını engelliyor.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın National Geographic Türkiye tarafından hazırlanan “25 Litre” belgeselindeki konu ile ilgili açıklaması aynen şöyle:

“Bundan birkaç yüzyıl önce, insan sayısı 1 milyar, hatta 1 milyarın altındayken böyle bir derdimiz yoktu. Yani gökten düşen su miktarında çok ciddi bir değişiklik yok, yalnız bizim sayımız arttı. Bizim sayımız artınca gerek tarımda gerek sanayide gerek kişisel kullanımda ihtiyacımız olan su fazlalaşmaya başladı.” 

Türkiye henüz kuraklık yaşayan bir ülke durumunda değil ancak, bireysel olarak şimdiden önlemlerimizi almamız ve su tasarrufunu hayatımızın merkezine yerleştirmemiz oldukça önemli.

Bu yazıda “Su tasarrufu için neler yapmalıyız?” ve “Kendi kendimize alacağımız bireysel önlemler neler olabilir?” sorularının cevaplarını sizin için araştırdık. Su tasarrufu ile ilgili olarak yapabileceklerimizi ve alabileceğiniz önlemleri anlatmak istedik. Peki, “Su tasarrufu nedir?” ve “Su tasarrufu için ne yapmalıyız?” Hazırsanız başlıyoruz! 

bulaşık makinesi su tasarrufu

Bulaşık Makinesi Kullanmak

Sizce evde su tasarrufu nasıl yapılır? Tasarruf etmenin pek çok basit yolu var. Normalde fazla su kullanmadığınızı ve tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz. Hatta elde bulaşık yıkamanın, bulaşık makinesine göre daha az su harcamanızı sağladığını sanabilirsiniz. Ancak bulaşık makineleri, sınırlı miktardaki suyu idareli bir şekilde kullanarak aşırı kullanımın önüne geçer. Bu nedenle uzmanlar elde bulaşık yıkanmasını tavsiye etmezler.

Ayrıca gözünüzden kaçan çok sayıda ayrıntı olabilir. Örneğin, sadece bulaşık makinesi ile ilgili bazı önlemler alarak su tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sürekli kullandığımız bulaşık makinelerini tamamen doldurarak çalıştırmak, tam doldurmadan çalıştırmaya göre tahmin ettiğinizden çok daha fazla tasarruf etmenizi sağlıyor. Makinenizin kendiliğinden tasarruf edebilen bir cihaz olması da önemli. Özellikle yeni bir cihaz almayı düşünüyorsanız, makinenin su tüketim bilgilerini de incelemelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra, bulaşıklarınızı makineye koymadan sudan geçirmek yerine bir mutfak fırçası yardımı ile makineye konmaya hazır hale getirmeniz de su tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Suyu ideal düzeyde kullanan, aynı zamanda enerji konusunda da tasarruflu bulaşık makinesi modelleri bu alanda en akılcı tercih olacaktır. 

çamaşır makinesi su tasarrufu

Kısa Programlı Çamaşır Yıkamak

Çamaşır makinelerinde bulunan kısa programlar, aslında birçok kullanıcının tahmininin aksine gayet iyi yıkama özelliğine sahip. Kısa program kullandığınızda çamaşırın daha az temizlendiğine dair yaygın olan inanış ise gerçekten bir şehir efsanesi. Çamaşır makinenizde gerekli haller dışında kısa program kullanmanız ve makine tam dolmadan makineyi çalıştırmamanız su tasarrufu yapmanın bir başka şekli. Suyu tasarruflu kullanan çamaşır makinesi modelleri evde su tasarrufu yapmanın en kolay yollarından biri.

duş tasarruf

Kısa Süreli Duş Yapmak

Haklısınız, bazen küveti doldurmak kendimizi şımartmanın en keyifli yollarından biri oluyor. Ancak su tasarrufu açısından ele alacak olursak bu hiç de iyi bir fikir değil. Çok fazla su kullanarak uzun banyolar yapmak ya da küveti doldurmak yerine kısa süreli duş almak, geleceğimiz ve suyun tasarruflu kullanılması açısından çok önemli. 

Banyo süremizi azaltmak da suyumuzu etkili bir şekilde kullanmanın en ideal yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kısa süreli duşlarda bile suyun normalden tasarruflu kullanılması için üretilen özel başlıklar var. Bu başlıklar sayesinde sürekli olarak tükettiğinizden çok daha az su tüketerek duş alabilirsiniz. Su tasarrufu aparatı kullanarak da kullandığınız su miktarını azaltabilirsiniz. Su tasarrufu sağlayan çeşitli duş takımları ve banyo aparatlarına siz de rahatlıkla sahip olabilirsiniz.

bahçe su tasarrufu

Bahçe Sulama Alışkanlıklarını Değiştirmek

Bahçelerimizin bakımı da oldukça önemlidir. Bahçede yetiştirdiğimiz bitkilerin, meyve-sebze ve ağaçların da suya ihtiyacı vardır. Su hem insanlar hem de insanlar dışındaki tüm canlılar için en önemli yaşam kaynağıdır. Ancak suyu olması gereken miktar kadar kullanarak da bahçe sulaması yapılabilir. Peki, bahçede su tasarrufu için ne yapmalıyız? Sürekli hortum kullanmak yerine damlama sulama yapmayı sağlayan farklı cihazlar ya da sulama kabı kullanmak suyu daha etkili ve verimli şekilde harcamanızı sağlar. Son derece tasarruflu ve kolay kullanım sunan bahçe sulama ürünleri bu konuda ideal birer tercih olacaktır.

tasarruflu klozet

Su Tasarrufu Sağlayan Klozet Kullanmak

Evde kullandığımız ve sudan tasarruf etmemizi sağlayan bir başka ürün de su tasarrufu sağlayan klozetler. Bu klozetler, banyolarda bulunan lavabolara kullanılan suyu depolar ve klozette bulunan rezervuara yönlendirir. Su tasarrufu projeleri sayesinde çok sayıda kişi tarafından kullanılmaya başlanan bu klozet modeli oldukça faydalı. Bu şekilde klozette su tasarrufu yapmak mümkün olur. Bu yolla klozetlerde kullanılan sudan %50 oranında tasarruf sağlanması mümkün olabilir. Ayrıca sifonlarda kullanılan farklı aparatlar ile tasarruf sağlamak da mümkün. Suyun tasarruflu kullanılmasına olanak sağlayan tüm banyo gereçleri evlerin olmazsa olmazları arasında.

hayvansal gıda

Hayvansal Ürün Kullanımında Aşırıya Kaçmamak

Hayvansal gıdaların üretiminde diğer gıdalara kıyasla çok daha fazla su kullanılıyor. Bu suyun çok önemli bir kısmı hayvan yiyecekleri için harcanıyor. Et, tavuk, balık ve yumurta gibi ürünlerin hazırlanmasında kullanılan su miktarı sebze, meyve ve tahılların hazırlanması için kullanılan miktarın birkaç katı. 2010 yılında Nebraska Üniversitesi’nde yayımlanan bir rapora göre, 1 kilo sebze için 322 litre su harcanırken, tavuk eti için 4.325 litre, sığır eti içinse 15.415 litre su harcanıyor.

fotoselli musluk

Fotoselli Batarya Kullanmak

Ellerimizi yıkarken ya da dişlerimizi fırçalarken genelde musluğu açık bırakmak gibi yanlış alışkanlıklarımız olabiliyor. Peki mutfak ve banyo lavabolarında su tasarrufu nasıl yapılır? Fotoselli mutfak bataryaları bu konuda öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Suyun boşa akmasını engelleyen fotoselli bataryalar özellikler her evin ve iş yerinin sahip olması gereken aparatlar arasında yer alıyor.

gri su

Gri Suyu Değerlendirmek

Sular, dört renk altında ele alınıyor. Bunlar; yeşil su, mavi su, gri su ve siyah su olarak niteleniyor. Yeşil su, yağmur suyunu ifade ediyor. Mavi su ise, yüzey ve yer altı tatlı sularını kapsıyor. Duş alırken, banyo yaparken ya da bulaşık yıkarken kullandığımız sulardan kalanlara ise gri su denmekte. Siyah sular ise, tuvaletten gelen foseptik atıklarını içeren suları tanımlamak için kullanılıyor. Duş sırasında kullandığımız suyu, bulaşık suyunu vb. suları kovalar içinde biriktirerek balkon ve bahçe yıkamada ya da bitki sulamada kullanabilir ve tasarruf sağlayabiliriz.

su kaçağı

Su Kaçaklarını Kontrol Etmek 

Genellikle biz farkında olmadan oluşan su kaçakları da su israfına neden olur. Bu nedenle su kaçağının oluşabileceği yerlerin düzenli kontrol edilmesi, su kaçağı tespit edilmesi durumunda ise tamiratının yaptırılması su tasarrufu yapmak için oldukça önemli. 

yağmur suyu depolama

Yağmur Suyu Depolama Sistemleri Kullanmak

Yağmur sularının depolanması için kullanılan sistemler su tasarrufu sağlamak konusunda oldukça faydalı yöntemlerdir. Bu yöntemle depolanan sular farklı şekillerde kullanılabilir. En temel yağmur suyu toplama sistemleri; bir tank, filtre ve borulardan oluşur. Çatıdan çekilen yağmur, tahliye borularıyla tanka aktarılır. 

su tasarrufu eğitimi

Çocuklara Su Tasarrufu Eğitimi Vermek

Su tasarrufu okul öncesi dönemden başlayarak çocuklara öğretilmesi gereken oldukça önemli bir konudur. Okul öncesi su tasarrufu etkinlikleri ve bu konuda hazırlanan su tasarrufu afişleri çocuklar için etkili bir öğrenme biçimidir. Su tasarrufu eğitimlerinin verilmesi bilinçli kişilerin yetişmesi açısından oldukça faydalıdır. 

Dünyamızın Herkese Yetecek Kadar Suyu Yok 

Maalesef doğru okudunuz… Dünyada hepimize yetecek kadar su yok. Son yapılan araştırmalara göre, Hindistan ve Almanya gibi bazı ülkelerde kuraklık sorunu çoktan baş göstermiş durumda. Küresel ısınmanın ve buna bağlı olarak iklim değişikliği sorunlarının tetiklediği dünya su kaynaklarındaki buharlaşma, her geçen yıl dünyada bulunan suların daha da azalmasına neden oluyor. Su tasarrufu önemi ise bu noktada mutlaka herkes tarafından bilinmesi gereken bir konu haline geliyor. 

Çünkü dünya nüfusu her geçen gün, özellikle bazı bölgelerde kontrolsüz şekilde artmaya devam ediyor. Ve mevcut nüfus artışı verileri dikkate alındığında insanların suya olan ihtiyacı ciddi oranda artıyor.

Önceki YazıSonraki Yazı