2016’nın En Akılda Kalıcı 11 Fotoğrafı

2016 Fotoğrafları

Her yeni yıl bir öncekinin en çarpıcı sahnelerini akıllara kazıyarak geliyor. Fotoğraf sanatı, dünyaya ve yıllara ait hafızamızı diri tutmanın en önemli araçlarından biri bu açıdan bakıldığında… 2016 yılının kalplere ve zihinlere kazınan anları da dünyanın çeşitli yerlerinden fotoğraf sanatçıları, muhabirler ya da sıradan insanların çekip paylaştığı fotoğraflar sayesinde yaygınlaşıyor ve unutulmaz hale geliyor. 2016’yı hatırlamanın bir yoluna dönüşüyor. İşte geçtiğimiz seneye ait güzel, yürek burkan, etkileyici anlar bütününü derlediğimiz 2016 fotoğrafları listemiz sizinle!

1. Mülteciler

2016 Fotoğrafları Mültecileri

Mülteciler, son yılların en önemli toplumsal gruplarından biri. Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden kötü koşullar ve savaş nedeniyle kaçan insanlara ait bu fotoğraf herkesin içinde karmaşık duygular uyandıracak kadar etkileyici.

2. Doğa ve yaşam hakkı için…

2016 Fotoğrafları Doğa Yaşam

Artvin’de bir maden projesine karşı gösteri yapan gruba güvenlik güçlerinin biber gazı sıktığı anın ardından bir fotoğraf. Time’ın en iyi 2016 fotoğrafları arasında yer alan bu fotoğraf gerçekten etkileyici.

3. Pembe bir tuz gölü…

2016 Fotoğrafları Pembe Göl

Biliyoruz kulağa sevimli bir masal gibi geliyor: pembe bir göl. 2016’nın en iyi fotoğrafları listemize giren bu fotoğraf, Çin’de alglerden kaynaklı renk değiştirmiş, adeta pembenin en güzel tonu olmuş bir tuz gölüne ait.

4. Sansasyonel: Donald Trump

2016 Fotoğrafları Trump

Trump kimdir diye sorsak bizce artık neden olduğu siyasi sansasyonlardan ve ABD’nin yeni başkanı olmasından kaynaklı bilmeyen çıkmaz karşımıza. Donald Trump seçim çalışmaları sırasında bir sandalye üzerinde seçim vaatlerini sıralıyormuş.

5. Doğanın karşısında ne kadar da küçüğüz!

2016 Fotoğrafları Doğanın Gücü

Doğa fotoğrafları insanı her zaman büyüler. En güzel 2016 fotoğrafları arasında ABD’de bulunan Yosemite Milli Parkı’nda çekilmiş bu fotoğraf da yer almalıydı. Fotoğrafçı Stephen Wilkes bu kareyi yakalamak için 26 saat boyunca 1,036 deneme yapmış!

6. Kelimelerin boğazınızda düğümlendiği noktalardan biri.

2016 Fotoğrafları Çanakkale

Bu fotoğraf da Türkiye’den. 30 Ocak 2016’da Yunanistan’a botla geçirilmeye çalışılan mülteci ve sığınmacıların ölü bedenleri, botun batması sonucunda Çanakkale kıyılarına vurdu. Fotoğraf, içinde yaşadığımız trajik tarihin tanıklığı değil de nedir?

7. Kar fırtınasında tek başına…

2016 Fotoğrafları Fırtına

New York’ta çekilen bu fotoğrafta kar fırtınasına meydan okuyan tek başına bir kişiyi görüyoruz. Bir tablo çekiciliğinde olan bu fotoğraf insanın içinde ikilemli duygular uyandırmasıyla 2016 fotoğrafları listemizde olmazsa olmazdı.

8. Japon bahçesi!

2016 Fotoğrafları Japon Bahçesi

Japon bahçesi dediğimiz şey böyle bir harika işte! Bunun gibi güzel fotoğraflar görmek savaşın ve yıkımın egemen olduğu 2016 yılına ait başka bir göz sağlayabiliyor. Hâlâ huzur için imkân var…

9. Süper Ay’da sallanmak…

2016 Fotoğrafları Süper Ay

2016 yılının bir başka enteresan hadisesi de Süper Ay tutulması idi. Bu fotoğraf Londra’da bir fuarda tam da Süper Ay tutulmasının gerçekleştiği anda çekilmiş. 2016 fotoğrafları arasında en güzel fotoğraflardan biri bizce. Destansı!

10. Vahşi yaşamın görkemi…

2016 Fotoğrafları Vahşi Yaşam

Vahşi yaşam fotoğrafları insanı en çok büyüleyen fotoğraflar arasında. 2016 fotoğrafları arasında vahşi yaşam fotoğraflarına yer vermemek olmaz diyerek bu yükseklik korkusunu tetikleyen ama aynı zamanda insanı şaşkınlık ve saygı karışımı bir duyguya kaptıran fotoğrafı listemize aldık. Tropik bir incir ağacının meyvesinin davetine kapılarak göğe tırmanan bu orangutan en iyi 2016 fotoğrafları arasında.

11. Ne kar ne de buz var: Çevre sorunları

2016 Fotoğrafları Buz

2016 yılının toplumsal temalarına tanıklık eden fotoğraf sanatçıları özellikle çevre sorunlarına da eğildiler. Patty Waymire, bu fotoğrafı normalde yılın bu zamanı karlar altında olması gereken –ancak ne yazık ki olmayan- Alaska’da yakalamış. Bu iklimsel değişim kutup ayılarının yaşamlarını derinden etkiliyor. 2016 fotoğrafları içinde en güzel doğa fotoğrafları arasına yer alan bu fotoğraf ile listemizin sonuna geliyoruz.

Kış Fotoğrafı Çekme İpuçları yazımızı okumak isteyenler buradan buyursunlar!

Önceki YazıSonraki Yazı