Fotoğraf Makinesi Aksesuarları

Fotoğraf Makinesi

Fotoğraf çekimi sizin için de bir tutkuysa en az fotoğraf makineniz kadar önemli olan diğer şeyler de aksesuarlarınızdır. Fotoğraf makinesi aksesuarları son derece çeşitli. Siz de profesyonel fotoğrafçılığa yeni yeni merak salmaya başladıysanız ilk olarak ilginizi çekebilecek aksesuarları sizin için derledik. 

1. Objektifler

Objektif

Geniş açı lensler, makro lensler, zoom lensler, balık gözü lensler ve daha pek çok türde objektif türü bulunuyor. Fotoğraf makineniz için seçeceğiniz objektifler ile çok daha profesyonel fotoğraflar çekebilirsiniz. Objektif seçiminde temel kriter çekmek istediğiniz fotoğraf türü olmalı. Onları yanınızda taşırken çanta kullanabilirsiniz. 

2. Işık Çadırı

Işık Çadırı

Fotoğrafın çekileceği bölgeye ışığı eşit dağıtmak amacıyla ışık çadırından faydalanılır. Özellikle bir nesnenin fotoğrafı çekilirken bu aksesuardan faydalanılabilir. Farklı boyutlarda bulunan bu çadırlardan çekilecek fotoğrafa uygun olan satın alınmalıdır.

3. Tripod

Tripod

Profesyonel fotoğrafçılığa merak salanlar için en kullanışlı aksesuarlardan birisi tripod. Tripod, kameranızı sabitlemenizi sağlayacak olan 3 ayaklı bir araçtır. Titreşimi engellemek, uzun pozlama yapmak, panoromik çekimler ya da makro çekim gibi durumlarda tripod son derece kullanışlı. Tripod alırken sağlamlığının yanı sıra kameranız ile uyumlu bir kafa türüne sahip olmasına özen göstermelisiniz.

4. Çanta

Çanta

Fotoğraf tutkunları için en kullanışlı eşyalardan birisi fotoğraf makinesi çantaları. Çantalar, fotoğraf makinesinin türüne göre seçilmeli. Omuza asılan çantalar da sırt çantaları da çok kullanışlı. Sırt çantalarında aynı zamanda laptop bölmesini de kullanabilirsiniz. DSLR türünde bir fotoğraf makineniz varsa hem onu hem de diğer ekipmanları taşımak için sırt çantası son derece kullanışlı.

5. Filtre

Filtre

Fotoğraf çekiminde en faydalı aksesuarlardan birisi de filtreler. Fotoğraf filtreleri, lensin ön bölümüne takılan bir parçadır. UV filtre, kızılötesi filtre, polarize filtre, yumuşatıcı filtre, renk filtresi gibi filtre türleri ile farklı ve yaratıcı pozlar yakalanabilir. Bu nedenle fotoğraf meraklıları için son derece faydalı aksesuarların başında filtreler gelir.

6. Karanlık Oda Malzemeleri

Karanlık Oda Malzemeleri

Fotoğraf filmlerine kendiniz banyo yaptırmak istiyorsanız karanlık odaya ihtiyacınız var. Farklı ve güzel bir deneyim olan karanlık oda için ihtiyaç duyulan bazı aksesuarlar da var tabii ki. Karanlık oda ekipmanlarının içinde fotoğraf kartları, film banyo küveti, kırmızı ışık, agrandizör gibi malzemeler yer alıyor.

7. Su Altı Kabı

Sualtı Kabı

Fotoğraf makinesini su altında da denemek birçok fotoğraf tutkununun hayali. Siz de muhteşem su altı fotoğrafları için su altı kabı satın alabilirsiniz. Su altı kapları fotoğraf makinesinin modeline göre satılıyor. Bu nedenle kendi makineniz ile uyumlu olacak kabı almanız çok önemli. Bu kaplar hem özel yüzeyleri sayesinde yansımayı önlüyor hem de son derece derin sularda bile kırılma ya da su geçirme riski taşımıyor.

8. Flaş

Flaş

Profesyonellik yolunda ilerleyen bir fotoğrafçının ihtiyaç duyabileceği aksesuarlar arasında flaş da bulunuyor. Flaş fotoğrafçıların en önemli ışık kaynağı. Tepe flaşı satın alınırken fotoğraf makinesi ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.

9. Şarj Cihazı

Şarj

Fotoğraf makinesi ve kameraların en kullanışlı aksesuarlarından birisi de şarj cihazları. Daha uzun ömürlü pil için kullanılan şarj cihazları ile fotoğraf keyfini siz de uzun süre yaşayabilirsiniz.

10. Hafıza Kartı

Hafıza Kartı

Fotoğraf makinesi ile uyumlu satın alabileceğiniz hafıza kartları sayesinde çok daha fazla fotoğraf çekmenin tadını çıkarabilirsiniz. Sizin için birkaç hafıza kartı önerimiz var:

Sony hafıza kartları

Canon hafıza kartları

Samsung hafıza kartları

11. Temizleme Kiti

Temizleme Kiti

Fotoğraf tutkunları için olmazsa olmaz ekipmanlardan birisi de temizleme kiti. Temizlik malzemelerini set şeklinde satın alarak çok daha etkili ve hassas bir temizleme işlemi yapabilirsiniz. Temizlik kitlerinin içinde genellikle temizleme spreyleri, temizlik bezi ve de tozları temizleyen hava pompası bulunuyor. Fotoğraf makinenizin sensörünü düzenli olarak temizleyerek daha iyi fotoğraflara imza atabilirsiniz.

 

Siz de fotoğrafçılıkla ilgili bilgilerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

Önceki YazıSonraki Yazı