Bangkok

Bangkok

Bangkok, modernliği ile sizi şaşırtacak, sıcakkanlı insanları ve günün her saatinde cıvıl cıvıl olmasıyla kendisine aşık edecek bir şehir. Gezginlerin genelde bir kaç gün ayırıp Tayland’ın farklı bölgelerine yol aldığı bu şehirde yapılacaklar saymakla bitmiyor. Sizler için biraz tapınak, biraz müze, biraz da alışveriş içeren bir liste hazırladım.

1. Wat Pho

Wat Pho

Tayland genelinde 40.000’den fazla tapınak var. Bu tapınakların çoğu da Bangkok’ta bulunuyor. Bu yüzden Bangkok’a gittiğinizde hangi tapınağı göreceğinizi şaşırabilir, bir kaç gün içinde kendinizi o tapınaktan bu tapınağa koşturur halde bulabilirsiniz. O yüzden seçici davranmakta fayda var.

Benim favorim Wat Pho. İçindeki 46 metrelik yatan Buda heykeli ile biliniyor daha çok. Bir diğer özelliği de ünlü Thai masajının bu tapınaktan çıkmış olması. Halen tapınak bünyesinde hizmet veren bir masaj okulu var ve siz de bu masaj okuluna uğrayıp gün boyu yorulan ayaklarınızı mutlu edebilirsiniz.

2. Wat Phra Kaew / Grand Palace

grand palace

Tayland’ın en önemli ve en saygı gösterilen tapınağı, aynı zamanda da Kraliyet Sarayı. Önemi Emerald Buda (Zümrüt Buda) heykelinin burada bulunmasından kaynaklanıyor. 1400’lü yıllarda bulunan Emerald Buda göreceğiniz bir çok Buda figürüne göre oldukça küçük ama hepsinden değerli. Kraldan başka kişilerin dokunması yasak.

Grand Palace bünyesinde sadece Emerald Buda yok tabi, tapınaklarla dolu büyük bir alan. Buraya yarım gününüzü ayırabilirsiniz.

3. Wat Saket-Golden Mountain

wat saket

Gezdiğiniz gördüğünüz Budist tapınaklarından biraz daha farklı bir tapınak görmek istiyorsanız yolunuzu Wat Saket’e yani çevirin. Golden Mountain denen bir tepenin üzerindeki bu tapınak size şehrin güzel bir manzarasını da vadediyor. Bir yandan gökdelenleri bir yandan da fakir gecekondu mahallelerini görebileceğiniz bir yer.

4. Erawan Müzesi

erawan muzesi

Yeteri kadar tapınak gördüğünüze kanaat getirdiyseniz müze gezmeye başlayabilirsiniz. Erawan Müzesi üzerindeki dev üç başlı fil heykeli ile aklınızdan çıkmayacak bir yer.

5. Bangkok Moca

Modern sanat severleri mest edecek 6 katlı bu müze Bangkok’un olmazsa olmazlarından. Sabit sergilere ek olarak geçici sergiler de bulundurması sayesinde Bangkok’a her gidişinizde uğrayabileceğiniz bir yer.

6. Khao San Caddesi

Khao San Caddesi

Bu kadar kültür gezisi yeter diyorsanız Khao San Caddesi’ne kendinizi atıp alışverişin ve eğlencenin tadına varma zamanı. Gündüz eğlenceli tişörtler, pantolonlar, takılar vs bulabileceğiniz turist kaynayan bu caddede gece olunca dükkanlar kapanıyor, tüm cadde bir bara dönüşüp sınırsız eğlence vadediyor.

7. Chatuchak Market

Chatuchak market

Turistler arasında JJ Market olarak da bilinen bu pazar görüp görebileceklerinizin en büyüğü. Cumartesi-Pazar günleri açılan bu pazarda 8000’den fazla dükkan/tezgah var. Eve dönüş yolculuğu öncesinde tüm hediyelik eşyaları buradan satın alabilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın tabi!!

8. Gece Pazarları

Chatuchak Market’in açık olduğu günlerde Bangkok’ta değilseniz üzülmeyin. İmdadınıza yetişecek gece pazarları var. Bunlardan en ünlüsü Patpong gece pazarı. Pazarlık kuralı burada da geçerli. Ağırlıklı olarak kıyafet ve hediyelik eşya satılıyor. Oldukça turistik bir pazar. Yerel halkın gittiği bir yerleri tercih ederseniz de Huai Khwang gece pazarına uğrayabilirsiniz.

9. Alışveriş Merkezleri

alışveriş merkezleri

Bangkok tam bir alışveriş merkezi cenneti. Her geçen gün “Bangkok’un en büyük alışveriş merkezi” dedikleri yeni bir tanesi açılıyor. Alışveriş merkezleri arasında trafiğe karışmadan yürüyebileceğiniz Sky Walk bile yapmışlar. Yeter ki alışveriş yapın diye her şey düşünülmüş. Aklınıza gelen bütün dünya markalarını bulmak mümkün.

10. Tekne Turları

Bangkok deniz kenarında değil ama şehri boydan boya geçen Chao Phraya Nehri’nde tur yapmak mümkün. Bangkok’un çılgın gökdelenlerini görebileceğiniz en güzel fırsatlardan biri. Turist tekneleri ile yemekli turlar yapabileceğiniz gibi tarifeli bot seferleri ile kendi turunuzu da planlayabilirsiniz.

11. Sokak Yemekleri

sokak yemekleri

Bu kadar yeri gezmek için bolca enerjiye, delice sıcak havanın etkisini azaltmak için de bol bol sıvıya ihtiyacınız olacak. Üzülmeyin, Bangkok’ta aç kalmanız mümkün değil. Her yerde sokak yemeği bulmak mümkün. Izgara karidesler, kalamarlar, tavuklar sizleri bekliyor olacak. Serinlemenizi sağlayacak soyulmuş, dilimlenmiş meyveler ve taze sıkılmış meyve suları her köşede karşınıza çıkacak. Çekinmeden tüketiniz.

Bangkok’un yanı sıra Singapur’u da ziyaret etmek isterseniz sizi buraya bekliyoruz:)

 

Ayrıca siz de Bangkok hakkında bildiklerinizi bizimle yorum bölümünde paylaşabilirsiniz :)

Önceki YazıSonraki Yazı