Fotoğrafçılık Terimleri

Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek eğlencelidir. Hepimiz şimdi akıllı telefonlarımız sayesinde güzel fotoğraflar yakalama becerilerimizi biraz daha geliştirmeye başladık sayılır. Ancak fotoğrafçılık elbette daha komplike bir uğraş. Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için öğrenilmesi elzem birçok bilgi var. Temel fotoğrafçılık bilgisi kendinizi kısa sürede geliştirebilmek ve güzel fotoğraf çekmek için hızlıca kapmanız gereken yeni terimlerle dolu. Bu yazımızda fotoğrafçılık hakkında bilmeniz gerekenleri 11 maddede ele aldık.

1. Fotoğrafçılık terimleri: Diyafram nedir?

Fotoğrafçılık terimi olarak diyafram, fotoğraf makinesi içindeki filme düşecek olan ışığın girdiği aralığın genişliğini ve darlığını belirleyen deliğe verilen addır. Diyaframın ölçüldüğü değer, stop değeridir. Fotoğrafçılık için bu değer küçüldükçe diyafram açılır, büyüdükçe kısılır. Açık diyafram, daha net obje demektir. Kapalı diyafram ise bütüncül netlik anlamına gelir.

2. Enstantane nedir?

Fotoğrafçılık Enstantene

Fotoğrafa yeni başlayanlar için yabancı olması muhtemel bir başka fotoğrafçılık terimi de enstantane. Enstantane, diğer adıyla shutter, fotoğraf makinesi içinde yer alır ve ışığın filmin üzerine düşme süresini ayarlayan bir perdedir. Fotoğraf üzerinde patlama ya da karanlık kalma dengesini kurarken diyafram ile birlikte çalışır.

3. ISO nedir?

Fotoğrafçılık İso

ISO, ayarlanabilir değerleri sayesinde fotoğraf üzerinde ışığı artırmak ve azaltmak için kullanılır. Yüksek ISO değerleri hem ışıktan hem de zamandan kazanmanızı sağlayacak gibi dursa da iyi bir ISO ayarı yapmazsanız fotoğraflarınız kumlanabilir.

4. Net alan derinliği nedir?

Fotoğrafçılık için net alan derinliği, netlemek istediğiniz nesnenin önünde ve arkasında net olarak görünen bölgeye verilen addır. Diyaframı açma yoluyla net alan derinliğini azaltıp nesnenin etrafını bulanıklaştırabilirsiniz.

5. Makro Fotoğraf

Makro fotoğrafçılık, bir fotoğrafçılık alanıdır ancak uzmanlık gerektirir. Öte yandan, makro fotoğraf ya da makro çekim, nesneye yakınlaşarak bütün ayrıntıları çekmeyi hedefleyen fotoğraftır. Fotoğraf makinesi için uygun lensler satın alarak (lens alırken bütçenize uygun lens fiyatları da önem vermeniz gereken başka meseledir) makro çekim kalitenizi artırabilirsiniz.

6. Vizör nedir?

Fotoğrafçılık Vizör

Fotoğraf makinesi ile fotoğraf çektiğimiz esnada baktığımız küçük göz kısmına vizör denir. Dijital fotoğraf makinesi kullanıcıları üç tip vizorden yararlanırlar. SLR fotoğraf makinesi kullanıcılarının yararlandığı vizör tipi ise TTL vizördür ve en kullanışlı vizör olarak nam salmıştır.

7. SLR nedir?

SLR fotoğraf makinesi olarak duyduğunuz bu fotoğrafçılık terimi, Single Lens Reflex teriminin bir kısaltılmışıdır. SLR fotoğraf makinesi çeşitlerinde hareket eden bir ayna sayesinde ışık fotoğraf makinesinin içine girer. SLR fotoğraf makinelerinin çalışma prensibi budur.

8. DSLR nedir?

DSLR kamera ya da DSLR fotoğraf makinesi olarak duyacağınız bu aletler de bilinmesi gereken fotoğrafçılık terimleri arasında yer alıyor. Fotoğraf makinesi seçiminizde değiştirilebilir lens özelliği olsun istiyorsanız, bu dijital fotoğraf makinesi modellerini tercih etmelisiniz.

9. Lens nedir?

Fotoğrafçılık Lens

Fotoğrafçılık için elzem olan lens ya da objektif, fotoğraf makinesinin ön kısmına takılan bir parçadır ve güzel fotoğraflar çekmemizde büyük etkendir. Lens görüntüyü filme işler, yani görüntünün oluşmasını sağlar. Kullandığınız lense UV filtresi takarak fotoğraf netliğini artırabilirsiniz.

10. Fotoğrafta altın oran nedir?

Fotoğrafçılık Altın Oran

Fotoğrafta altın oran ya da diğer adıyla üçte bir kuralı fotoğrafta kompozisyon için en sık kullanılan yöntemdir. Fotoğrafınızı yatay ve dikey düzlemde üç eşit parçaya böldüğünüzü hayal ederek (toplamda 9 parça eder) fotoğrafta odaklanmak istediğiniz kısımları hayali çizgilerin kesişim noktalarına yerleştirirsiniz. Fotoğrafçılık ve güzel fotoğraflar çekmek için mutlaka bilinmesi gereken fotoğrafta kompozisyon kurallarından biri de budur.

11. Kamera sarsıntısı nasıl engellenir?

Fotoğrafta titreme ya da kamera sarsıntısı fotoğrafa yeni başlayanlar için sık rastlanır bir durumdur. Kamera sarsıntısını engellemek için daha hızlı shutter, daha kısa lens, tripod kullanımı tavsiye edilir. Güçlü bir tripod edinmelisiniz.

Fotoğraflar çekildiyse sırada düzenleme var. En çok kullanılan fotoğraf düzenleme uygulamalarını görmek için tıklayın.

Önceki YazıSonraki Yazı