Profesyonel Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Profesyonel Fotoğraf

Bir fotoğraf çok şey anlatabilir; ama bunu becerebilmek, fotoğrafı çeken kişiye bağlı. İster fotoğraf makinesi ister telefon ile profesyonel fotoğraf nasıl çekilir diye soruyorsanız cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Profesyonel fotoğraf çekimi tüyolarına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken temel bir husus var: Fotoğrafı çekeceğiniz cihaz. Bu cihaz profesyonel fotoğraf makinesi de olabilir, bir akıllı telefon da. Burada önemli olan ihtiyaçlarınızı iyi belirlemek ve cihazınızın özelliklerini iyi tanımak.

İlginç ışıkları yakalayın.

Belki de bu listedeki en önemli öneri bu çünkü ışıklandırma fotoğrafta yaratmak istediğiniz etkiyi kökten değiştirebiliyor. Işıklandırma, normalde görüleni farklı göstermesinin yanı sıra objenizi de öne çıkarıyor ve iyi bir şekilde sunmanızı sağlıyor. Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar, genelde gün ortasını tercih ediyor ama profesyonel fotoğrafçılar sabahın ilk ışıklarında benzersiz fotoğraflar yakalayabileceklerini iyi bilirler. “Akşam fotoğraf nasıl çekilir?” diye yola çıktıysanız en büyük kılavuzunuz ışıklar ve yansımalar olacak. Flaş yerine mevcut ışıkları kullanarak etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Aberasyonları kaldırın.

Bir profesyonel fotoğraf terimi olan aberasyon, fotoğrafta o kareye ait olmayan unsurlar anlamına gelir. Aberasyonlar, çoğunlukla fotoğraf karesinin köşe ve kenarlarında kendini belli eder. Etkileyici bir ışıklandırma ve ilginç bir obje yakalasanız bile aberasyonlar fotoğrafa bakan kişinin dikkatini dağıtır ve yansıtmak istediğiniz anın tadını çıkaramaz.

Zum yapacak net ve ilginç bir obje seçin.

Profesyonel fotoğraf çekerken uygulayacağınız en basit adımlardan birisi, çekeceğiniz objeyi seçmek olacaktır. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşmayanlar bile bir fotoğrafa baktığında hangi objenin diğerinden daha ön plana çıkması gerektiğini anında anlayabilirler. Bununla birlikte bahsi geçen objeye fazla odaklanmanız da fotoğrafın bir bütün olduğu algısını bozabilir.

Fotoğrafınıza bakan kişilerin ondan etkilenmeme sebeplerinden biri de aynı anda birkaç objeye odaklanmanız olabilir. Fotoğraf çekerken tek bir obje üstünde odaklanmayı deneyin. Hele bir de ilginç bir obje seçebilirseniz o zaman dikkatleri onun üstüne çelebilirsiniz. Bununla birlikte siyah beyaz fotoğrafın gücünden de yararlanmanız fark yaratacaktır.

Dijital stillendirme yapın.

Dijital Stillendirme

Fotoğraflarla aşırı oynamak, renkleri patlatmak ve benzeri şeyler elbette profesyonel fotoğraflar elde etmenizi sağlamaz ama Photoshop ve Lightroom gibi programlarda dijital stillendirme yapmaktan çekinmeyin. Bu programlar sayesinde daha canlı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Jpeg değil de “raw”, yani işlenmemiş fotoğraflardan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Instagram filtreleri profesyonel olmasa da pratik bir şekilde değişiklik yapmanıza yardım edebilir.

Farklı bir perspektif yakalayın.

Objenizin ilginç olması kadar onu çektiğiniz ortamın da ilginç olması gerekir. Profesyonel fotoğraflara bakarsanız onların genelde belirgin olmayan noktalardan çekildiği görürsünüz. Bir yöneticiyi çekecekseniz aşağıdan yukarıyı çekmeniz onun daha güçlü görünmesini sağlar. Bir şehri çekecekseniz yukarıdan çekmek tüm şehri karenize sığdırmanıza olanak tanır, gibi gibi.

Yaratıcı bir kompozisyon oluşturun.

Kompozisyon

Bu aslında, “Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir?” diye sorarak öğrenmekten öte, deneyim kazandıkça ve kendi zevkinizi tanıdıkça edineceğiniz bir beceri. Bunun için üçlerin kuralından yararlanabilirsiniz. Bu kural basitçe şöyle: Fotoğraf karesini XOX tahtası gibi düşünün ve fotoğrafın en ilginç kısmını çizgilerin kesişim noktalarına koyun.

Ruh hallerinden yararlanın.

Portre çekmeyi seviyorsanız bu madde tam size göre. Ruh halleri genelde gözden kaçırılan bir unsurdur ama yakalamayı başardığınızda müthiş bir etki yaratmanızı sağlar. Fotoğrafınızın nasıl bir his yaymasını istediğinize karar verirseniz aradığınız ruh halini bulmanız da kolaylaşır. Aynı taktiği hayvanları veya manzaraları çekerken de uygulayabilirsiniz.

Fotoğrafı çekmeden önce “Bu fotoğrafta hangi hissi vermek istiyorum?” diye kendi kendinize sorun. Aklınızda bu soru ile fotoğraf çekmeye başlarsanız, fotoğraf karenizdeki kişinin boş ve anlamsız bir ifade sergilemesini engellemiş olursunuz.

Uygun bir alan derinliği yaratın.

Alan Derinliği

Alan derinliği, profesyonel fotoğraf çekme yolunda ilerleyen herkesin bilmesi ve denemesi gereken bir tekniktir. Sığ bir alan derinliği, fotoğrafın keskin olması ve arkaplanın flu olması anlamına gelir. Bu tekniği öğrenerek çok daha profesyonel görünen fotoğraflar çekebilirsiniz.

Sığ alan derinliği nasıl mı yaratılır?

  1. En uzun lensinizi takın.
  2. Kameranızda diyafram öncelikli pozlama özelliğini seçin.
  3. Diyafram açıklığını en düşüğe ayarlayın.
  4. Bir yandan lens ile objeye odaklanarak diğer yandan fiziksel olarak ona yakınlaşabildiğiniz kadar yaklaşın.
  5. Objeyi arkaplanda bulunan her şeyden uzaklaştırın.
  6. Fotoğrafı çekmeye hazırsınız.

Uygun bir pozlandırma kullanın.

Pozlandırma (İngilizcesi “exposure”), bir fotoğrafın aydınlığı ya da karanlığı anlamına gelir ve profesyonel fotoğraf çekmek isteyen herkesin en başta öğrenmesi gereken terimlerdendir. Pozlandırmayı kontrol etmenin üç yolu var:

  • Diyafram açıklığı
  • ISO
  • Poz süresi

Dijital kameralar doğal pozlandırmayı yakalamakta başarılı ama doğal pozlandırma her zaman en iyi pozlandırma demek değil. Örneğin, aşırı güneşli bir günde arkaplanlar çok aydınlık, kişiler çok karanlık çıkar.

Fotoğrafınızı büyük boyutta inceleyin.

Büyük Boyut

Galerilere giderseniz bazı duvarlarda devasa fotoğraflar görürsünüz. Siz de daha büyük etki yaratmak için fotoğrafınızı daha büyük boyutlarda bastırabilirsiniz. Tabii, bir de söylemeye gerek yok. Profesyonel fotoğraf nasıl çekilir sorunuzun cevabını evde değil sokaklarda, insanların arasında aramayı ihmal etmeyin!

Fotoğraf makinesi aksesuarları ile daha mükemmel fotoğraflar çekebileceğinizi unutmayın. Fotoğraf makinesi aksesuarları ile alakalı bilgi almak için tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı