Türkiye’de En Çok Okunan Kitaplar

Kitap

Yerli ya da yabancı yazarlar tarafından kaleme alınmış, Türkiye’de en çok okunan kitaplar listesi ile karşınızdayız.Çok satan kitaplar listesi sık sık değişse de klasikler genelde aynı kalır. Bazı kitaplar da var ki hem şimdiden modern klasikler arasında sayılır hem de çok satan listelerinden inmez. 

1. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali

Sabahattin’in bu eseri aslında yazarın toplumcu gerçekçi çizgisinden farklı; bireysel ve duygusal bir anlatım söz konusu. Yazarın bu eseri ekonomik kaygıyla yazdığı söyleniyor ama öyle de olsa usta bir kalemin ne kadar harikalar yaratabileceğini görüyoruz. En çok okunan kitaplar denince ilk akla gelen eser İngilizceye de çevrildi. Şimdiden filmi çekilirse Maria Puder’i kim oynar tartışmaları dönüyor.

2. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupéry

Küçük Prens

En çok okunan kitaplar arasında anlatım dilinin kolaylığı ve inceliğiyle rekor kırmış olan bu kitap, sizi Küçük Prens’in naif dünyasına taşıyor ve bir çocuk kitabından çok daha fazlası haline geliyor. Tekrar tekrar bakabileceğiniz bir başucu kitabı arıyorsanız o Küçük Prens olabilir. En çok satan kitaplar listelerinden de hiç düşmüyor.

3. 1984 – George Orwell

George Orwel

Bize karanlık gelecek olasılıklarını anlatan distopya kitapları da en çok okunan kitaplar listelerinin vazgeçilmezlerinden. Tek bir parti ve insanlara dayatılan bir yaşam tarzıyla başlayan, sisteme başkaldırıyla devam eden ve ilginç olaylara değinen eser bizi aynı zamanda “Büyük Birader” terimiyle de tanıştırdı.

4. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Oğuz Atay

Tutunamayanlar, Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında elbetteki ilk sıralarda. Oldukça kalın olmasından dolayı sürekli okunamama esprilerine maruz kalsa da akıcı dili, kurgu ve biçim denemeleri sayesinde Türkiye’de en çok okunan kitaplar listesinin demirbaşlarından. Genel olarak küçük burjuva yaşantısını temel alıyor ve onların değerlerini iğneleyici bir üslupla kaleme alıyor.

5. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Bülbülü Öldürmek

En okunan kitaplar arasındaki en dokunaklı romanlardan biri olan Bülbülü Öldürmek, hem bir kızın babasıyla olan ilişkisini hem de çocuk gözünden ırkçılığı tatlı bir dille aktarıyor. Filmde baba Atticus’u karizmatik Gregory Peck oynuyor. Kitabı okuduktan sonra üstüne izleyebilirsiniz.

6. Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Aylak Adam

Edebiyatımızın önemli isinlerinden biri olan Yusuf Atılgan, Aylak Adam’da her şeye karşı duran C. aracılığıyla bize şehirli insanın yalnızlığını anlatıyor. Aslında zor bir karakter tercihi ama yazar onun ruhunun derinliklerine inmeyi başarıyor ve yalın bir roman ortaya çıkarıyor.

7. Yabancı – Albert Camus

Camus Anzug

Söz konusu Albert Camus olunca bütün kitapları okunası ve ufuk açısı ama en çok okunan kitaplar listelerinde rastladığımız kitabı Yabancı. Bir anti-kahraman olarak değerlendirebileceğimiz Meursault, bir cinayet işler ve varlığının anlamını sorgulamaya başlar. Okurun zihnini açan türden bir eser.

8. Göğe Bakma Durağı – Turgut Uyar

Turgut Uyar

En çok okunan kitaplar arasında bir şiir kitabının da olması sevindirici ama söz konusu Turgut Uyar olunca şaşırtıcı değil. Birçoğumuza modern şiiri sevdiren Turgut Uyar’ın birçok dizesi ve tabiri aklımızda. Bunlardan biri olan “göğe bakma durağı” zaten yayınevi tarafından kitabın adı olarak seçilmiş.

9. Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Marquez

Büyülü gerçekçilik akımının kaşifi olarak sayabileceğimiz ve yakın zamanda kaybettiğimiz Gabriel Garcia Marquez aslında çok okunan birçok eserin sahibi ama Yüzyıllık Yalnızlık’ı onun başyapıtlarından biri olarak sayabiliriz. Kurgu ve biçim olarak listedeki diğer kitaplardan epey farklı olan bu eser, bizi arka sokaklardaki günlük yaşamların arasına katıveriyor.

10. Dönüşüm – Franz Kafka

Dönüşüm

Türkiye’de en çok okunan kitaplar arasında olan ve piyasada çok sayıda çevirisi olan bir başka kitap da Dönüşüm. Giriş cümlesini okumuş veya sosyal medyada görmüş olma olasılığınız yüksek. “Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.” Peki, böceğe dönüştükten sonra neler yaşıyor? Okuyup görebilirsiniz.

11. Saatleri Ayarlama Enstitüsü – Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi

Ahmet Hamdi Tampınar’ın başyapıtı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Doğu ve Batı arasında kalmış karakterlerin anlatıldığı, Batılı anlamda yazılmış bir roman. Farklı dönemleri anlatan bölümlerden oluşuyor. Bireyden yola çıkarak toplumsal sorunları esprili bir dille irdeliyor.

Kitaplarınızı en güzel şekilde muhafaza etmek ve dekorasyonunuza ışık katmasını sağlamak için kitaplık kullanabilirsiniz.

Edebi eserleri okumayı sevenler, Türk Edebiyatında Bestelenmiş 11 Muhteşem Aşk Şiiri yazımızı okumayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı