İftar Menüsü Nasıl Hazırlanır?

iftar sofrası

Ramazan ayında gün boyu oruç tutarken herkesin hayali neşeli bir iftar sofrasında sevdikleriyle oturmaktır. İftar için yemek hazırlarken gün boyu tutulan oruç sonrası damağınızı şenlendirecek lezzetler hazırlamak büyük öneme sahiptir. 

Fakat yemeklerin lezzeti kadar içeriğine de dikkat etmek gerekir. Gün boyu oruç tuttuktan sonra vücudunuza aldığınız besinlerin ihtiyacınız olan tüm besin öğelerini içerdiğinden emin olmalısınız. Dengeli ve sağlıklı bir iftar menüsü Ramazan ayını en iyi şekilde geçirebilmenizi sağlar. Mide rahatsızlıkları yaşamamak ve sağlığınızı korumak için hazırlayacağınız menülere bu açıdan dikkat etmeniz gerekir.

Ramazan ayının bereketini paylaşmak için Ramazan Kolisi Kampanyası kapsamında sunulan Ramazan paketi çeşitlerine de göz atmayı unutmayın!

ramazan yemekleri

İftar Menüsünde Bulunması Gereken Besin Grupları

Ramazan ayında oruç tutanlar gün içerisinde yemek yemeden iftarı bekler. Bu durumda iftar sofrasına bulunması gereken yiyecek çeşitleri büyük önem taşır. Basit iftar menüsü içerisinde bulunması gereken bazı temel öğeler vardır. Bu öğelerin başında, iftar sofralarının vazgeçilmezleri olan çorbalar gelir. 

Gün içerisinde oruç tutarken vücut çok fazla su ve mineral kaybeder. Böyle bir durumda çeşitli bağırsak problemleri yaşayabilirsiniz. Bu problemleri engellemek, aynı anda hem sıvı ihtiyacınızı karşılamak hem de mineral kaybını dengelemek için çorbalar oldukça faydalı olurlar. Çorbalar özellikle sıcak yaz günlerinde oruç tuttuktan sonra oldukça faydalı yiyecekler olarak ön plana çıkarlar. Çorba sonrasında tüketmek için bir ana yemek olması gerekir. Ana yemekler genel olarak protein ağırlıklı yemeklerden olmalıdır. 

Vücut sağlığı için büyük öneme sahip olan protein dengesinin sağlanması için et gibi protein açısından zengin gıdaların tüketilmesi çok önemlidir. Ay boyunca bağışıklığınızın güçlü olması için sofralarınızda proteinin bulunması gerekir. Fakat proteinin yanı sıra karbonhidrat da büyük öneme sahip olan besin öğelerindendir. Karbonhidratlar, kaybettiğiniz enerji depolarının tekrar dolabilmesi açısından önem arz eder. Bu sebeple protein ağırlıklı ana yemeğin yanında tüketebileceğiniz karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler belirli bir miktarda tüketildiğinde oldukça faydalı olur. 

İftar davet menüsü hazırlarken de tüm bu temel besinlerin yanı sıra lezzet açısından tamamlayıcı olacak tariflerin kullanılması önemlidir. Salatalar bu açıdan oldukça önemli yiyeceklerdir. Çok farklı ve yaratıcı salatalar sayesine yemeklerinizin lezzet açısından tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık güçlendirici etkisi olan sirkeli salatalar ya da protein zengini yoğurtlu mezeler de yine sofranızdaki lezzetlerin ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

iftar sofrası

İftar Menüsü İçin Çorba Çeşitleri

Ramazan iftar menüsü içerisinde olmazsa olmazlardan biri çorbalardır. Oldukça faydalı olan çorbalar lezzet açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı çorba çeşitleri sayesinde değişik damak tatlarına hitap etmek mümkündür. 

Günün iftar menüsü içerisinde yer alacak çorbalar sıcak ve soğuk olmak üzere farklı seçeneklerle sunulabilirler. Her iki türün de kendisine has lezzetleri bulunur. Terbiyeli tavuk çorbası gibi protein bazlı çorba tarifleri protein dengesini sağlamak için idealdir. Bu tür çorbalar midenizi rahatlatırken protein ihtiyacınızın karşılanmasına da yardımcı olur. Sıcak içilen bu çorba bağışıklığınızın güçlü kalmasını sağlar ve Ramazan ayı boyunca hastalıklardan korunmamız için faydalı olabilir. 

Tutmaç çorbası gibi tarifler ise bakliyatların çorbalar ile birleştiği tariflerdir. Vitamin ve mineral deposu olan bakliyatların kullanıldığı bu çorbalar ihtiyacınız olan besin öğelerinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Vejetaryen ya da vegansanız, protein ihtiyacınızı yeşil mercimek gibi protein açısından zengin bakliyatlar içeren çorbalarla sağlayabilirsiniz.

Patates çorbası ve tarhana çorbası gibi karbonhidrat ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak türde çorbalar da mevcuttur. Hafif lezzetlere sahip olan çorbalar sıvı ve mineral ihtiyacımızı karşılarken midenizde ağırlık yaratmaz ve böylece diğer yemeklere güzel bir hazırlık yapılmasını sağlar. 

Soğuk çorba türleri arasında ayran aşı gibi geleneksel soğuk çorbalar hem lezzeti hem de ferahlatıcı etkisiyle uzun bir günün sonunda kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle sıcak günlerde bu tür bir çorba oldukça rahatlatıcı olur. Yoğurtlu soğuk çorba çeşitleri yemeğe başlamak için oldukça idealdir. Tüm bu farklı çorba çeşitleri sayesinde siz de damak tadınıza uygun olanları bulabilir ve menünüzü tamamlayabilirsiniz.

En İyi Ana Yemeklerle Lezzetli İftar Menüleri

Ramazan ayları yakınlarınızla bir araya gelebileceğiniz ve çeşitli davetler verebileceğiniz özel zamanlardır. İftar sofralarında en yakınlarınızla beraber çeşitli lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. İftar menüsü örnekleri arasında daima büyük yere sahip olan yiyecek grupları ana yemekler olur. Ana yemekler davet sofralarının en büyük parçasıdır. Bu yiyecek türünün olmaması sofranın eksik kalmasına ve alacağınız keyfin çok azalmasına sebep olur. Ana yemekler çok farklı şekillerde olabilir. Fakat genellikle protein ağırlıklı yemekler tercih edilir. Bunu sebebi, gün içerisinde çok fazla protein kaybetmenizdir. Protein ağırlıklı yiyecekler genellikle vitamin açısından da oldukça sağlam bir besin içeriğine sahiptir. Bu sebeple ana yemeklerinizin seçimi büyük öneme sahiptir. 

Ana yemekler sofrada en büyük porsiyonu tüketeceğiniz yemeklerdir. Günün iftar menüsü için ana yemek seçerken balık yemeklerini de tercih edebilirsiniz. Balık yemekleri hem içerdikleri yüksek protein ve yağ oranı sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan temel besinlerin önemli bir kısmını karşılar hem de sahip olduğu b12 vitamini sayesinde vücudunuzun güçlenmesine yardımcı olur. Böylece vücudunuzun kendini koruyabilmesi ve güçlü kalabilmesi için önemli olan vitaminleri de almış olursunuz. 

Tavuk da protein açısından önemli yiyecekler arasında yer alır. A vitamini ve kalsiyum açısından zengin olan tavuğu farklı tariflerle tüketerek Ramazan ayı boyunca kemiklerinizin ve kaslarınızın güçlenmeye devam etmesini sağlayabilirsiniz. İftar menülerinize kırmızı eti de dahil etmek D vitamini açısından büyük öneme sahiptir. Vücudunuzun her noktası için önemli olan D vitamini depolarınızın dolu kalması, oruç tutarken kendinizi daha güçlü hissetmenize yardımcı olur.

ramazan yemekleri

Farklı Lezzetleri Dengeleyerek Oluşturacağınız İftar Menüleri

İftar menülerini hazırlarken önemli olan noktalardan biri de farklı tatların dengelenmesi olur. Pratik iftar menüsü hazırlarken lezzetlerin ön plana çıktığı seçimler yapmak önemlidir. Hem sağlığınıza iyi etki edecek hem de keyifle tüketebileceğiniz yemekler Ramazan ayı boyunca mutlu ve sağlıklı olmanızı sağlar. Lezzetleri ön plana çıkarabilmek için çektiğiniz her yiyeceğin birbiriyle uyumuna dikkat etmeniz gerekir. Basit bir menüde bulunması gereken çorba, ana yemek ve meze/salataların birbiriyle uyumlu tatlara sahip olması daha keyifli bir sofrayı beraberinde getirir. 

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da sıcak çorbalar ile soğuk mezelerin bir arada olmasıdır. Çorba ve mezelerin her ikisinin de sıcak veya her ikisinin de soğuk olması bunaltıcı bir durum oluşturabilir. Bu sebeple zıt sıcaklıktaki iki yiyecek çok daha hoş bir deneyim yaşamanızı sağlar. Bunun yanı sıra ana yemeğin sebze ağırlıklı olduğu sofralarda yoğurtlu mezeler çok daha sevilerek tüketilirler. 

Salatalar genellikle çeşitli mevsim sebzeleriyle yapılırlar. Yine mevsim sebzelerinin bulunduğu bir yemeğin yanında tekrar aynı sebzelerin bulunduğu salataların tercih edilmesi lezzetlerin birbirini saf dışı bırakmasına sebep olabilir. Bunun yerine sebzeli yemeklerle yoğurtlu mezeler tüketmek veya et türevi yemeklerle sebzeli salatalar kullanmak lezzetlerin birbiriyle uyumlu olmasını sağlar ve böylece daha keyifli bir sofra oluşturmuş olursunuz. Yiyeceklerin yanında sunacağınız içecekler de menüler için önemlidir. Bu içeceklerin susuzluğunuzu da azaltacak, sıvı ihtiyacınızı karşılayacak sağlıklı seçenekler olması da sizin için çok daha yararlı olur. Tüm bu ufak detaylar mükemmel bir menünün oluşmasını sağlayacaktır.

Önceki YazıSonraki Yazı