Kedi ve Köpek Tüyü Dökülmesi & Temizliği

kedi tüyü, köpek tüyü

Evcil hayvanlar, sahiplenen kişilerin zamanla en yakını haline gelir. Bu küçük dostlarımız gün içerisinde enerjinizi yükseltir ve benzersiz bir arkadaşlık sunar. Ancak, hayatınızın büyük bir parçası haline gelen evcil hayvanlar ile ilgili bazı sorunlar oluşabilir. Gün içerisinde kedilerden ve köpeklerden dökülen tüylerin özellikle dönemsel olarak arttığını fark edebilirsiniz. Dökülen tüyler, bazen çok rahatsız edici hale gelebilir. Özellikle çocuklu ailelerde bu tüylerin herhangi bir zararının olup olmadığı merak konusudur.

Evcil hayvan sahiplerinin köpek ve kedi tüyü temizleme konularında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Tüm bu konuların yanı sıra, tüy dökülmesi dostlarınızın sağlık seviyesini anlayabilmek için de önemlidir. Bu nedenle sizler için hazırladığımız yazının ilginizi çekeceğine inanıyoruz.

Kedi veya köpeğinizin tüylerini zahmetsizce temizlemek için 30 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek olan Tüy Toplama Ürünlerinde Fırsatlar sayfamıza da göz atabilir, can dostunuz ve eviniz için faydalı ürünleri, uygun fiyat seçenekleri ile alabilirsiniz. Ayrıca Kedi Ürünlerinde Avantajlı Fiyatlar da bir tık uzağınızda! Kedi mamasından kedi kumuna, kedi evlerinden taşıma çantalarına kadar tüm ihtiyaçlarınızı sayfamızda bulabilirsiniz.

köpekler neden tüy döker

Kedi ve Köpek Tüyleri Neden Dökülür?

Evcil hayvan sahiplerinin en çok rahatsızlık duyduğu konulardan biri kedi ve köpek tüyleridir. Kedi tüyü dökülmesi hakkında bazı noktalar merak konusu olabilir. Bu noktaların başında tüylerin neden döküldüğü ve bu konuda endişelenip endişelenmemek gerektiği gelir. Evcil hayvanların tüylerinin dökülmesinin arkasında olabilecek pek çok farklı sebep bulunur.

  • Bunun başında fizyolojik nedenler gelir. Kedi tüyü, kendi doğal döngüsü içerisinde sürekli olarak dökülür ve yenilenir. Hayvanların tüylerinin belirli bir yaşam süresi bulunur. Bu süre içerisinde tüyler köküne bağlı kalır ve dış etkenlere karşı koruma sağlarlar. Fakat kendi döngülerini tamamladıklarında ve belirli bir süreyi geçirdiklerinde bu tüyler yavaş yavaş dökülmeye başlar. Böylece yerine yeni ve genç tüyler çıkar.
  • Bu durum hemen her tüylü evcil hayvanda görülür. Fakat zaman zaman, evcil hayvanlar normalden daha fazla tüy dökmeye başlayabilir. Bu tür durumların birden fazla sebebi olabilir. Bunların başında yetersiz beslenme gelir. Kedi ve köpeklerin tüylerinin sağlıklı ve güçlü olabilmesi için yeterli besin alması son derece önemlidir. Dostunuzu beslediğiniz mamaların içeriklerinin kalitesiz olması veya yetersiz miktarda olmaması zamanla tüylerinin dökülmesine sebep verebilir. Veteriner hekime danışarak doğru olan mamayı seçmek, bu problemin çözülmesi için atılacak en önemli adımlardandır.
  • Kimi durumlarda ise evcil hayvanınızın yaşıyor olabileceği sağlık sorunları tüylerin aşırı derecede dökülmesine sebep olabilir. Bunların başında viral hastalıklar gelir. Eğer kedi veya köpeğinizin enfeksiyon kaptıysa veya virüs taşıyorsa tüylerini aşırı miktarda dökebilir.
  • Mevsimsel olarak evcil hayvanlarda tüy dökülmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle kış ve yaz aylarının sonunda, bahar aylarına geçerken mevsime uygun olarak tüylerini yeniledikleri için bu dönemlerde tüy dökülmesi sorunuyla daha sık karşılaşılır.
  • Bunun yanı sıra bit, kene ve pire kapmış olmaları da tüylerinin zamanla dökülmesine sebep olabilir. Bu durumlar tüylerini dökmesinin yanı sıra sürekli olarak kaşınmasına ve kendini kötü hissetmesine yol açabilir. Bu sebeple kediniz veya köpeğiniz çok fazla tüy döküyorsa ve normal olmadığını düşünüyorsanız bir veteriner hekime danışmanızda fayda vardır.
kedi tüyü neden dökülür

Kedi ve Köpek Tüyü İnsanlar İçin Zararlı mı?

Kediler ve köpekler doğal olarak tüy döker. Dökülen tüyler zaman zaman yutulabileceği veya yemeklerin içine girebileceği için özellikle çocuklu ailelerde dökülen tüylerin zararlı olup olmadığı merak edilir. Kediler ve köpeklerin tüyleri ile ilgili olan bu sorunun cevabı farklı durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Kedi tüyü yutmak eğer herhangi bir alerjiniz yoksa zararlı olmaz. Köpek tüyü yutmak da aynı şekilde köpeklere karşı bir hassasiyetiniz veya alerjiniz olmadığı durumlarda zararsızdır. Fakat buradaki önemli konu kedi ve köpeklerin sağlıklı olmasıdır. Bu tüylerin size zarar vermemesi için sağlıklı bir evcil hayvandan dökülmüş olması gerekir. Eğer dostunuzun vücudunda bir hastalık varsa, bu durumda tüylerinin sisteminize girmesi size de zarar verebilir.

Evcil hayvanlar zaman zaman bazı parazitlere, virüslere yakalanabilir. Bu tür durumlarda tedavi edilmediklerinde hastalıkları ilerleyerek salgılarından yayılabilir hale gelebilir. Kedi ve köpeklerin tüyleri üzerinde kalıntı olabilecek salgılar da size zarar verebilir. Bu sebeple kedi ve köpeklerin aşılarını ihmal etmemeniz çok önemlidir.

Bir diğer önemli nokta alerjidir. Bazı insanlar kedilere ve köpeklerin sahip olduğu salgılara karşı hassasiyete sahip olabilir. Bu tür durumlarda çok fazla sorun yaşanmazken kedi tüyü alerjisi olması kişilerin rahatsızlık yaşamasına sebep olabilir. Bu durumda aslında alerji kedinin tüyüne değil, tüyün üzerindeki salgılara karşıdır. Kısaca bazı nadir durumlar dışında “kedi tüyü zararlı mı?” sorusunun cevabı, “hayır” olmaktadır.

Kedi ve Köpek Tüyü En Kolay Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvan beslerken etrafta sürekli olarak tüylerle karşılaşabilirsiniz. Bu tüyler herhangi bir zararı olmamasına karşın estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Böyle durumlarda tüyleri temizlemek isteyebilirsiniz. Kedi veya köpek tüyü temizleme kimi zaman zorlu hale gelebilir. Hayvanlar, çok hareketli varlıklar oldukları için evinizin çok farklı yerlerine tüy bırakmış olabilirler. Bu tür durumlarda çeşitli kedi tüyü temizleme yöntemleri yardımınıza koşar.

Bu yöntemlerden en sık karşılaşılan elektrikli süpürgeler olur. Süpürgelerin sahip olduğu çeşitli başlıkların sayesinde koltuklara, halılara yapışan tüyleri temizlemek mümkündür. Fakat sürekli olarak elektrik süpürgesi kullanmak zorunda kalmak istemediğinizde yardımınıza koşabilecek alternatif yöntemler de bulunur.

Kedi tüyü toplama eldiveni bu alandaçok sevilen kedi bakım ürünleri arasında yer alır. Tüylerin daha kolay bir şekilde yakalanabilmesi için özel olarak üretilmiş olan bu eldiveni elinize takarak saniyeler içerisinde tüyleri toplamak mümkün olur. Bu eldivenler tüyleri üzerine yapıştırır. Böylelikle elinizi mobilyalar, halılar, örtülerin üzerine sürttüğünüzde tüyler bir araya toplanmış olur. Böylece tek bir hareketle yüzeylerdeki rahatsız edici tüyleri toplayabilirsiniz.

Tüy temizleme rulosu da oldukça kullanışlı yöntemlerden biridir. Tüyler, kimi zaman kıyafetlerinize yapışarak kötü bir görünüm oluşturabilir. Özellikle siyah kıyafetlerde kendini çok net bir şekilde gösteren tüylerden kurtulmak için kullanacağınız rulolar size büyük rahatlık sağlayabilir. Tek yapacağınız ruloyu almak ve tüylerin temizlenmesini istediğiniz zeminde yuvarlamak olur. Hızlı ve etkili sonuçlar doğuran bu alet hem kedi hem de köpek tüyleri için uygundur.

Bu yöntemlerin yanı sıra çeşitli fırça ve tarak modellerini Kedi Bakım Ürünleri ve Köpek Bakım Ürünleri kategorilerinde bulabilirsiniz. Bu ürünler kedi ve köpek tüylerinin temizlenmesinde en büyük yardımcınız olacaktır.

Köpek Tarağı

Kedi ve Köpeklerin Daha Az Tüy Dökmesi İçin Ne Yapılır?

Kedi ve köpeklerin tüy dökmesi çok sık rastlanan fakat zaman zaman rahatsız edici hale gelebilen bir durumdur. Ayrıca bu durumun aşırıya kaçması endişelendirici olabilir. Bu sebeple “kedi tüyü / köpek tüyü dökülmesi nasıl engellenir?” sorusu tüm evcil hayvan sahiplerinin aklından geçmiştir. Bu soruya cevap verebilmek için ilk olarak dostunuzun tüylerinin dökülme sebebine dikkat çekmek gerekir.

Eğer kedi veya köpeğiniz normalden fazla tüy dökmeye başlamışsa ilk olarak yediği mamayı incelemeniz önemlidir. Yeterli besin değeri bulunan köpek mamaları ve kedi mamaları bu sorunun en etkili çözümü olacaktır. Bunun yanı sıra çeşitli hastalıklar da tüy dökülmelerine sebep olabilir. Bu tür durumlar var ise veteriner ile görüşmek ve gerekli tedavilerin gerçekleştirilmesini sağlamak çok önemlidir.

Kimi zaman kedi ve köpekler de insanlar gibi stres altına girebilir. Bu tür durumlarda tüylerin normalden fazla dökülmesi durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Özellikle ani yaşam alanı değişikliklerine maruz kalan veya yeni sahiplenilmiş olan evcil hayvanlarda değişikliğe bağlı anksiyete durumu tüy dökülmesine sebep olabilir. Bu tür durumlarla başa çıkabilmek için ona destek olmalı, sürekli yanında olduğunu hissettirmeli ve çeşitli oyuncaklarla eğlenmesini sağlamalısınız. Bu sayede rahatlamasını sağlayarak durumun düzelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kedi tüyü toplama zaman zaman çok can sıkıcı hale gelse de genellikle son derece normal bir durumdur. Genel olarak yapısı dolayısıyla çok tüy döken bir evcil hayvana sahipseniz onları besleyeceğiniz çeşitli tüy dökülmesi karşıtı mamalar yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra dostunuzun tüylerine yapacağınız düzenli bakımlar da dökülmeyi azaltabilir. Evcil hayvan bakımında, insanlar gibi hayvanların da bakıma ve ilgiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Kedi, köpek tüy dökülmesi konusu ilginizi çektiyse “Yavru Kedi Bakım Rehberi” ve “Yavru Köpek Bakım Rehberi”yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı