Süt Yapan Yiyecekler

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Bebeğiniz doğdu, muhtemelen çok heyecanlı ve mutlusunuz, ayrıca onun için her zaman en iyisini istiyorsunuz. Tüm annelerin ortak hissi tabii ki bebeğini en iyi şekilde büyütmek. Onun için en iyi besin kaynağı ise anne sütü. Dolayısıyla aklınızda anne sütüyle ilgili onlarca soru olabilir. En önemlisi de anne sütü miktarını artırmak ve onu en besinli hale getirmek. Anne sütü nasıl artar sorularının anneler ve anne adayları arasında dolaştığı şu zamanlarda biz de süt yapan yiyecekler ve içecekleri sizin için derledik.

1. Yulaf

Yulaf

Yulaf, içerdiği lifler sayesinde hazımda kolaylık sağlayan bir yiyecek. Aynı zamanda bol miktarda enerji sağlıyor. Yulafın anne sütünü artıran yiyeceklerin başında geldiği düşünülüyor. Bu nedenle emziren anneler yulafı sıklıkla tercih ediyor. Onu yemenin en kolay yolu ise yulaf ezmesi hazırlamak. Kahvaltıda yiyeceğiniz bir kase yulaf ezmesi ile siz de farkı hissedebilirsiniz. Ayrıca yulafın tadından hoşlanmayanlar için önerimiz yulaflı kurabiyeler yapmaları.

2. Somon Balığı

Anne Sütü

Somon balığı, Omega 3 ve de faydalı yağlar bakımından en zengin yiyeceklerden. Hem Omega 3 hem de faydalı yağlar anne sütünü artıran besinler arasında yer alıyor. Bu nedenle sık sık somon balığı tüketebilirsiniz.

3. Ispanak

Ispanak

Ispanak denince akla gelen ilk besin elbette ki demir. Ayrıca ıspanak, folik asit ve kalsiyum bakımından da çok zengin. Anne sütünü artıran gıdalar arasında yer alan tek şey ıspanak da değil. Aynı zamanda fasulye ve kuşkonmaz gibi diğer yeşil sebzeler de anne sütü için çok faydalı. Bunlar yalnızca laktasyonu artırmakla kalmıyor, bebeğinizin daha güçlü olmasına da yardım ediyor.

4. Havuç

Havuç

Sebze ve meyvelerin bünye üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Tıpkı yeşil yapraklı bitkiler gibi havuç da anne sütü için oldukça faydalı. İçerdiği A vitamini ile anne sütünü artıran bir besin olan havucu da bol bol tüketebilirsiniz. Havucu çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi yemeklere ekleyerek de tüketebilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak

Emziren anneler için en iyi besinlerden birisi de sarımsak. Her ne kadar fazla kokulu da olsa sarımsağın onlarca faydasından biri de bu. Bu yüzden süt yapan yiyecekler listenize sarımsağı da ekleyin. Sarımsağı yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz.

6. Arpa

Arpa

Süt yapan yiyecekler arasında önemli yeri olan bir diğer besin de arpa. Arpayı nasıl tüketeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Onu haşlayıp tek başına tüketebileceğiniz gibi sebze yemeklerinize ilave ederek de kullanabilirsimiz.

7. İnek Sütü

Besinler

Anne sütünü artırmak için doğal inek sütü içmek de seçeneklerden bir diğeri. :) Kalsiyum bakımından zengin olan doğal inek sütünü her gün düzenli olarak içmek anne sütünü önemli ölçüde arttıracaktır.

8. Badem

Badem

Badem, E vitamini açısından oldukça zengin. Aynı zamanda faydalı yağlar da içeriyor. Bebeğiniz için en iyisini istediğiniz bu günlerde beslenme alışkanlığınıza bademi de ekleyebilirsiniz. Bademi sabahları yulaf ezmenize katabilir böylece günlük beslenmenizin bir parçası yapabilirsiniz.

9. Rezene

Rezene

Rezene yalnızca anneler için değil bebekler için de son derece faydalı. Bebeklerdeki karın ağrısına iyi gelen rezene anne sütünü artırması ile de biliniyor. Rezeneyi tüketmenin en kolay yolu ise çayını içmek.

10. Bal Kabağı

Kabak

Besin değeri yüksek olan bal kabağı aslında süt yapan yiyecekler listesinin olmazsa olmazlarından. Onun tatlısını yapabilir ya da puding ve muhallebi gibi yiyeceklerinizde kullanabilirsiniz.

11. Süt Yapan Yiyecekler Bonus: Su ve Meyve Suları

Su

Su ve meyve suları da en az yukarıdaki besinler kadar anne sütü için en faydalı. Vücudunuzun susuz kalmaması için her gün yeterli miktarda su tüketmelisiniz. Bu durum süte de yansıyacak ve anne sütü miktarı artacaktır. Ayrıca gün içerisinde doğal meyve suları tüketmek de oldukça faydalı. 

Anne ve anne adayları için süt yapan yiyecekler listemiz işte böyle. Eğer sütünüzün az olduğunu düşünüyor ve arttırmak için neler yapacağınızı bilmiyorsanız bu süt yapan yiyecekler listesini not almanızı ve bu gıdaları tüketim oranınızı arttırmanızı tavsiye ederiz. Bunları tüketmeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bebeğinizin beslenme sorunu kadar önemli bir başka konu da uykusu. Bebeğinizin uyku kalitesini arttırmak için uyku seti seçimindeki püf noktalara göz atmayı unutmayın.

Önceki YazıSonraki Yazı