Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

anne, bebek, bebek arabası

Bebek arabası, anne ve babaların hayatı kolaylaştıran oldukça pratik ve konforlu ürünlerdir. Bebeğinizin yenidoğan halinden ilk çocukluk sürecine kadar kullanabileceğiniz bebek arabaları, seyahat ve gezinti esnasında işinizi oldukça kolaylaştırır. Taşınma esnasında bebeğin konforunu sağlar. Sizin için hem yorulmadan bebeğinizi taşıma kolaylığı sağlar hem de anne çantanız için taşıma alanı sunar. Bu sayede, gezerken bebeğinizle rahat edebilirsiniz. Gün içinde gezerken bile bebeğiniz konforlu arabasında rahatça uyur ve siz de bu sayede kendinize vakit ayırabilirsiniz. Bebeğiniz için en iyi bebek arabası modelini arıyorsanız bilmeniz gereken bazı detaylar var.

bebek arabası

Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Bebek arabası seçerken birinci önceliğiniz güvenlik olmalıdır. Tasarım, renk ve fonksiyonellik gibi kriterler güvenlik unsurundan önce gelmemelidir. Arabanın güvenilir olup olmadığını kontrol etmek için emniyet kemerlerine, otomobil içine yerleştirildiğinde kullanılacak kemerlere, iskelet yapısına, kenar korumalarına, fren sistemine ve üretim malzemesine bakabilirsiniz.
 • Arabanın TS EN 1888 belgesine sahip olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu belge, bebek arabasının Avrupa standartlarında üretildiğini ve güvenli olduğunu gösterir.
 • Dayanıklı ve sağlığı tehdit etmeyen bir malzemeden yapılmış olmalı. Kaliteli bir bebek arabası aldığınızda, bunu birden çok çocuğunuz için ve yıllarca kullanabilirsiniz. Bunun için arabanın dayanıklı bir malzemeden üretilmiş olması gerekir. Alırken mutlaka malzemesini sormalısınız. Aynı zamanda bebeğinizin sağlığını koruyan bir malzeme olmasına da dikkat etmelisiniz. 
 • Kolay katlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Toplama sırasında genelde bebeğinizle birlikte olacağınızdan tek elinizle katlayabileceğiniz bir mekanizmaya sahip modelleri tercih etmelisiniz. 
 • Özellikle yenidoğan bebeklerin omurga ve iskelet sistemi sağlığını korumak için arabanın 180 derecelik bir düzlüğe ulaşması gerekir. Bebeğin dümdüz yatabilmesi önemlidir. Yenidoğanlar için tamamen açılabilen modelleri tercih etmelisiniz. 
 • Yatak kısmın sert bir zemin olması aynı zamanda yumuşak bir katmanı olması gerekir. Sert zemin sayesinde bebeğiniz düz ve rahat yatabilir, yumuşak dolgu malzemesi ile de konforu sağlanır.
 • Yatak üstünün açılır kapanabilir aparat içermesi bebeğinizi güneşli, rüzgârlı, karlı ve yağmurlu havalardan korumanızı sağlar. Bebek arabası yağmurluğu aparatının tam şekilde bebeği kaplayarak kapanması önemlidir. Kaplayan kısımda açılıp kapanabilen tül şeklinde hepa filtreler bulunmalıdır. Bu filtreli gözenek yapı sayesinde bebeğiniz hem rahatça nefes alabilir hem de gerektiğinde onu gözlemleyebilirsiniz. 
 • Bebek arabasının alt kısmında eşyalarınızı koyabileceğiniz bir havuz olması önemlidir. Bu sayede bebek çantası, oyuncak ve kendi çantanız gibi yanınızda taşımanız gereken eşyaları ek olarak kendinize yük etmemiş olursunuz. 
 • Bebekler ilk zamanlarda dışarıdayken sizi görerek kendilerini daha güvende ve rahat hissederler fakat zaman geçtikçe dışarıya olan merakları artar ve sizden çok dışarıyı gözlemlemek isterler. Çift yönlü bebek arabası almak bu konuda fonksiyonel olacaktır. Bebeğiniz istediğinde sizi ya da dışarıyı izleyebilir. 
 • Hafif modeller tercih etmeniz katlama ve taşıma sırasında size kolaylık sağlayacaktır. 
 • Arabanın katlandığı zaman hangi boyuta geldiği önemlidir. Katlanmış halde araç bagajına rahatça sığabilecek modeller tercih etmelisiniz. 
 • Tekerleklerin boyutu ve hareket kabiliyeti sürüş sırasında oldukça önemlidir. Büyük tekerleklere sahip bebek arabaları daha kolay sürülür. Tekerleklerin 360 derece dönüyor olması çok önemlidir. Bu sayede kolay manevra yapabilirsiniz. 
 • Oturma kabininin çıkarılabilir olduğu modeller, bu kabinin araç içinde de kullanılmasına olanak tanıdığı için öne çıkan ürünler arasında. Tercihinizi pusetli bebek arabası (ana kucaklı bebek arabası) modellerinden yana kullanabilirsiniz. 
bebek arabası ve baba

Bebek Arabası Modellerini Değerlendirin 

Bebek arabası modelleri hakkında bilgi sahibi olmak, ihtiyaçlarınızı daha iyi fark etmenizi sağlar ve kendiniz ve bebeğiniz için daha doğru bir tercih yapmış olursunuz. En sık tercih edilen modeller arasında baston bebek arabası bulunur. Baston puset de denilen bu modeller, donanımlı bebek arabalarına göre daha basit bir yapıya sahip. Açma kapama hareketleri oldukça basit ve pratik. Öne çıkan özelliği ise son derece hafif olmaları. Bebekler büyüdüğünde ağırlaşan kiloları sebebiyle anne babalar daha hafif bir taşıma aracına yönelmek isterler. Bebek arabası baston modeller bu ihtiyaca son derece uygundur. 

Çocukluk evresinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz bu modeller genelde tek yönlüdür. Emniyet kemerleri hemen her markada bulunur, güvenlidir. Yenidoğan bebeklerde oturma eylemi tam olarak gerçekleşmediğinden, bu modeller bebeğin o zamanki anatomisine pek uygun değildir. Yenidoğanlar için tam olarak yatabilen baston bebek arabalarını tercih etmeniz gerekir. 

Eğer sürekli olarak seyahat ediyorsanız ve bebek arabanızı da yanınızda taşıyorsanız kabin boy bebek arabası tercih etmelisiniz. Bu modeller, katlandığı zaman uçak kabin bagajı ölçülerine uygun hale gelir. 

Bebekleriniz ikiz ise iki ayrı bebek arabası kullanmanız imkânsız olmasa da çok zordur. İkiz anne babaları ikiz bebek arabası tercih etmelidir. Bu modellerdeki oturma kabinleri yan yana ya da arka arkaya bulunabilir. Yan yana olan modeller genişlik açısından yer kaplar. Çocuklarınızı aynı anda gözlemleyebilme şansı sunan bu model kaldırımlarda sizi zorlayabilir. Arka arkaya konumlandırılmış ikiz bebek arabaları modelleri bebek arabası tavsiye yorumları arasında daha fazla öne çıkar. 

Travel sistem bebek arabası için bebek arabaları içinde en fonksiyonel olanı diyebiliriz. Bu model içerisinde bebek oto koltuğu, portbebe ve bebek arabasını barındırır. Bunların bulunduğu travel sistem bebek arabası modellerini tercih etmek sizin için daha kullanışlı olacaktır. Ayarlanabilir kademeleri sayesinde doğumdan itibaren kullanılmaya başlanabilir.

Öne Çıkan Bebek Arabası Modelleri 

Bebek arabası modelleri oldukça çeşitli. Bu çeşitlilik hem cazip fiyatların sunulmasına hem de farklı özelliklerin ön plana çıkmasına olanak sağlıyor. En sevilen ve tercih edilen markalardan bazılarını sizler için derledik.

Kraft Bebek Arabası

Kraft bebek arabası modellerinde travel sistem bebek arabaları ön plana çıkar. Bu modellerde ayarlanabilir yatış kabinleri bulunur. Tutma kısmında deri kaplama bulunan ve ayarlanabilen kademeye sahip modelleri bulunur. Bardak tutucu eklentisine sahip modeller sayesinde gezerken hem çocuğunuzu güvenle taşıyabilir hem de rahatça içeceklerinizi yudumlamaya devam edebilirsiniz. 360 derece dönebilen tekerleklere sahip Kraft bebek arabası modellerinde geniş manevra kabiliyeti bulunur. Arka tekerlerin büyük ön tekerlerin küçük olması daha rahat bir sürüş deneyimi sunar. 

Chicco Bebek Arabası 

Chicco bebek arabası modellerinde baston modeller öne çıkar. Konforlu ve ayarlanabilir oturma kabinleri sayesinde bebeklerinizin içinde son derece rahat edeceği bu modeller kolay katlanabilen mekanizması sayesinde son derece pratiktir. Doğumdan itibaren kullanılabilir. Chicco bebek arabası modelleri geniş taşıma sepeti sayesinde eşyalarınızı yük olmaktan kurtaracaktır. 

Pierre Cardin Bebek Arabası 

Pierre Cardin bebek arabası modellerinde hem travel sistem hem baston modeller ön plandadır. Hafifliği ile ön planda olan bu modeller senelerce size hizmet etmek üzere kaliteli ve dayanıklı tasarlanmıştır. Yumuşak, konforlu ve koruyucu minderler sayesinde bebeğiniz rahat eder. Güvenli bir sürüş sağlar. Yağmurluk ve koruyucu kısımları sayesinde hava koşullarına karşı bebeğinizi korur. 

Maxi-Cosi Bebek Arabası 

3D katlama özelliğine sahip travel sistem modeller ön plana çıkar. Bu modellerde oto koltuğa dönüşebilme özelliği bulduğundan son derece pratiktir. Ergonomik tasarıma sahip olan Maxi-Cosi bebek arabası modellerinin taşıma kapasitesi 18 kiloya kadar ulaşır. Birçok farklı renk seçeneği bulunur. Bebeklerde kafa düzleşmesini önlemeye yardımcı olan ayarlanabilir baş koruması özelliğine sahip modeller dikkat çeker. Aksesuar özellikleri son derece gelişmiştir. Anneler için çantası bulunur. Sineklik, çanta ve güneşlik gibi aksesuarlar ayrıca satın alınarak arabaya eklenebilir. 

Bebek arabası model ve çeşitlerinin yanı sıra tüm Anne-Bebek ürünlerini n11’de inceleyebilir, evinizin yeni üyesinin ihtiyaçlarını taleplerinize ve bütçenize uygun seçeneklerle tamamlayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı